Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μου πεις billst αν τώρα που άλλαξες bios στη 1000αρα μπορείς να της πειράζεις ρεύμα

Επίσης γιατί δε φλασσαρες και την άλλη στα 1000;
Επειδή είχε μόνο το f43 στο site της GB;'

 

@phanispal 

 

τι νομιζες οτι μονο οι sapphire ειναι λοττο; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οχι μόνο την κάνω ότι θέλω γιαυτό τις έφερα και τις 2 στο f43 για να κλοκάρονται άνετα.

οι πιο καινούργιες κάρτες που έχουν το fy1 και ειδικά το fx1 ναι μεν έχουν απο την μαμά τους boost στα 1000 αλλά δεν κλοκάρονται, δεν μπορείς να ανεβάσεις ρεύματα. πήρε φίλος μου πριν 1 βδομάδα ίδια κάρτα με τις δικές μου και δεν αφήνει να την πειράξεις. δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό η gigabyte...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

qsis, το θέμα είναι ότι παίρνεις μια κάρτα και δεν ξέρεις σε τι συχνότητα θα τρέχει και ποιο BIOS θα φοράει και πρέπει να προβείς σε BIOS updates για να κάνεις κάποια πράγματα. Ανεπίτρεπτο imho. Γελάει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φάνη όπως τα λές είναι τρελάθηκα όταν φόρεσα και την 2 κάρτα... ότι ήθελαν έκαναν οι κάρτες μαζί, ούτε το heaven δεν μπορούσα να τρέξω κόλαγε το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billst21

Η ουσία είναι σύμφωνα με αυτό που ανέβασες ότι είσαι πάνω από gtx690 με πολύ λιγότερα λεφτά.

Και μιά που δεν σε κόβω για fanboy θα ήταν ενδιαφέρον ( όταν νομίζεις ότι τις έχεις σετάρεις σωστά) να μας μεταφέρεις τις εμπειρίες σου για την real life χρήση τους.

Παιχνίδια,θερμοκρασίες,microshoutering ,lag κ.λ.π

Πολλά βλέπουμε στο net αλλά οι περισσότεροι προσπαθούν να υποστηρίξουν με νύχια και με δόντια την σωστή η λάθος αγορά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

qsis, το θέμα είναι ότι παίρνεις μια κάρτα και δεν ξέρεις σε τι συχνότητα θα τρέχει και ποιο BIOS θα φοράει και πρέπει να προβείς σε BIOS updates για να κάνεις κάποια πράγματα. Ανεπίτρεπτο imho. Γελάει ο κόσμος.

ενταξει οι δικες μας εχουν τη "safe" λυση , το f43, και τη φερνεις στα ισια της 

(για αυτο τον ρωτησα αν μπορεις να πειραξεις ρευμα και τελικα μπορεις, οποτε ειναι θεμα bios οχι της ιδιας της καρτας) 

 

αλλα οπως το θετεις εχεις δικιο 

 

και οχι μόνο την κάνω ότι θέλω γιαυτό τις έφερα και τις 2 στο f43 για να κλοκάρονται άνετα.

οι πιο καινούργιες κάρτες που έχουν το fy1 και ειδικά το fx1 ναι μεν έχουν απο την μαμά τους boost στα 1000 αλλά δεν κλοκάρονται, δεν μπορείς να ανεβάσεις ρεύματα. πήρε φίλος μου πριν 1 βδομάδα ίδια κάρτα με τις δικές μου και δεν αφήνει να την πειράξεις. δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό η gigabyte...

εμενα (και ισως κι εσενα , δε μπορω να ξερω τι ειχες πριν) εχει ενα bios κουλο που δεν υπαρχει στο site τους και δε δινει boost ειναι μονιμα  στα 1000 σε φορτο , μπορεις να κλοκαρεις , αλλα το ρευμα ειναι καρφωμενο στο 1.25 και δε μπορεις να το πειραξεις  (που ειναι αρκετο εδω που τα λεμε )

και προφανως καρφωσαν το ρευμα στο 1.25 για ασφαλεια , για να βεβαιωθουν οτι θα τρεχουν στα 1000 ολες χωρις προβληματα 

 

απλα δεν εχεις το πληρη ελεγχο οπως με το f43

 

μαλιστα υπηρχαν 2 τετοια bios απο οσο εχω καταλαβει, το ενα το ειχαν ανεβασει στο site και το  κατεβασαν αρκετα γρηγορα  κι εμενα η δικη μου εχει ενα πιο καινουριο που ακολουθει αυτη τη λογικη και  που δε το ανεβασαν ποτε 

 

 

αλλα επειδη ουσιαστικα δε με ενοχλει για αυτα που θελω να κανω το αφησα ως εχει

 

 

αυτη τη στιγμη στο site της η GB  εχει αυτα τα 2 που λες που κανουν μεν boost, αλλα δε σε αφηνουν να κανεις τιποτα γενικα, δε ξερω ομως αν εχουν πουληθει καρτες με αυτα.. ισως αυτα τα εβαλαν για να φτανουν το 1000αρικο εστω και με boost αυτες που ηταν στα 850 και 900 και μαλλον δεν απευθυνονται στους overclockers

οι αλλες ομως που ηρθαν με 1000 θελω να πιστευω οτι δεν εχουν προβλημα 

 

 

αλλα αν ηταν να βαλω και 2η και αντιμετωπιζα το προβλημα σου  , πιθανοτατα θα εκανα  αυτο που εκανες εσυ.. μου φαινεται πιο ασφαλες απο το να εβαζα και στην 900αρα το bios της 1000αρας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TEOKOS πάντα κοιτάω το σωστό και οχι ότι με βολεύει φίλε μου λοιπόν τις έχω σετάρει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... real life? παίζω Battlefield 3ακλοκάρηστες με κολλημένα τα frames 200 με 210 temp max 60 σε full stress έχουν φτάσει μέχρι 68, lag μηδενικό και που παίζω games σε 40άρα. Γενικά είναι καρτάρα ΑΛΛΑ αυτή η ιστορία με τα bios είναι μεγάλο κατά φίλε μου. Σου μιλάω σαν απλός καταναλωτής, είχα μια 7950 και μετά απο 1 μήνα πήρα και δεύτερη για cf την φοράω επάνω και κόλλησε το σύμπαν. έλα στην θέση μου, έψαχνα όλο το net μια νύχτα για να βρώ λύση που και αυτή θα ήταν επίφοβη να μην ξαναδουλέψουν οι κάρτες ποτέ μια και ήθελε η μια upgrade και η άλλη downgrade για να έρθουν στα ίσια τους. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ!

 

φίλε gsis αυτό το bios, και οχι μόνο, φοράνε οι πιο καινούργιες 7950 και είναι όπως τα λές δώσανε boost στα 1000 ανεβάσαν ρεύματα και είμαστε οκ? ΟΧΙ ΛΑΘΟΣ με 1.25 ρεύμα είμαι στα 1200 και οχι 1000. όπως είπα πάρα πάνω πήρε ένας φίλος μου την περασμένη βδομάδα και είναι κλειδωμένα όλα. ΕΛΕΟΣ! θέλει να πάρει κάποιος 2X7950 για cf... τι κάνει? ρίχνει κλήρο?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω ότι πριν την 7950, είχα δύο 6870, μία Asus (915/1050) και μία Sapphire (900/1050) και τέτοια προβλήματα δεν είχα.

 

Τώρα πώς τα έχουν καταφέρει έτσι με τις 7950 (για τις 7970 δεν ξέρω), ακόμα αναρωτιέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε περιμενα παντως να υπαρχει θεμα στο cf , γιατι οπως λεει και ο Phanispal παλιοτερα ηταν συνηθισμενο να κανεις cf με ο,τι να'ναι και να δουλευει 

 

τωρα να εχεις προβλημα σε καρτες ιδιας εταιρειας κιολας... κουλαμαρα 

 

απλα απο οτι εχω καταλαβει και υποθετω, ειδαν οι εταιρειες οτι οι 7950 εχουν πολυ περιθωριο να ανεβουν και αρχισαν να τις ανεβαζουν αερα πατερα αλλαζοντας τασεις και χαμους (ταση στις μνημες ακομα..) , οποτε ισως απο κει προκυπτουν τα προβληματα 



  1.25 ρεύμα είμαι στα 1200 και οχι 1000 

καλα για 1200 δε ξερω , αλλα κανονικα παιζεις αρκετα πανω απο 1000

 

αλλα και αυτοι για να εδωσαν τοση ταση μαλλον θα ξερουν οτι ειναι ασφαλες 

επισης το να μη δουλευαν ολες ουτε καν στα 1000 χωρις αυτη τη ταση δε μπορουμε να το ξερουμε, μονο να το υποθεσουμε με τη λογικη

 

ομως δε νομιζω να καθονταν να τις δοκιμαζουν μια μια  , ουτε ηθελαν να σκασει σε καποιον εργοστασιακη καρτα που να εχει ασταθειες , πεταξαν εκει το "safe" 1.25 και ας ειναι overkill και τελος 

 

αλλωστε η ψυξη το υποστηριζει για πλακα 

 

εγω προσωπικα που ειμαι και θα ειμαι με μια καρτα δε χαλαστηκα απο αυτο, βασικα αδιαφορω κιολας , απλα μου πηρε καποιο καιρο να καταλαβω τι συμβαινει ακριβως..

στη περιπτωση σου θα ειχα φρικαρει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι απλά ίδιας εταιρείας, υποτίθεται ότι είναι ακριβώς ίδια μοντέλα, ίδιες υλοποιήσεις.

 

Κι αυτός είναι ο λόγος που θίγω τόσες μέρες το θέμα και με τις Vapor-X 7950, και κάποιοι λένε άλλα ντ' άλλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνε αρκετά ψηλά... κοίτα δεν ξέρω ούτε μπαίνω στην διαδικασια να σκεφτώ-υποθέσω πως, γιατί, εάν το έκαναν αυτό. επαναλαμβάνω ενας απλός καταναλωτής διαθέτη κάποια χρήματα και πάει για cf... την έβαψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ billst21

Θα σε βάλω σε κόπο αν σου ζητήσω

valley @ stock & Overclocked διάλεξε κάποιο preset

και 3dmark 11 performance @ stock & Overclocked?

 

to heaven έχει φάει ένα σκάλωμα και σε μια σκηνή κάπου στο τέλος

που περνάει πάνω από ένα έλατο crashάρει συνέχεια...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά Βασίλη!!!

17:00 - 17:30 θα είμαι σπίτι και θα τα τρέξω και εγώ...

Απλά ειδικά στο 3dmark 11 μην πολύ δώσεις βάση στο γενικό, γραφικά κοιτάμε μιας και έχουμε διαφορετικά cpus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...