Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με τι ψύξη είσαι ? και τι θερμοκρασίες σου έδινε ? άντε το επόμενο ss σου εύχομαι να γράφει 4500+ :P εγώ πρέπει να βάλω και δεύτερο ψυγείο γιατί δεν το βλέπω να την παλεύει πολύ με ένα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1771

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

με τι ψύξη είσαι ? και τι θερμοκρασίες σου έδινε ? άντε το επόμενο ss σου εύχομαι να γράφει 4500+ :P εγώ πρέπει να βάλω και δεύτερο ψυγείο γιατί δεν το βλέπω να την παλεύει πολύ με ένα :-(

 

Βασικά με αέρα είμαι.... προς το παρόν! Με μια Xigmatek s1283! Οι θερμοκρασία σε full load σταθεροποιείται στους 59 βαθμους στα Realtemp αλλά στο Coretemp μου δίνει +10 με 1,21Volt στον επεξεργαστή! Και δεν ξερώ τι παίζει! Τι είναι αληθινό και τι όχι! Μπορεί να έπεσα και σε κομμάτι με το bug στους σένσορες :mad: !

Αλλά παρατήρησα ένα πρόβλημα ενώ μου βγάζει 10ωρο orthos χωρις προβλήματα, στα παιχνιδια ανα τακτά χρονικα διαστήματα με πετάει στα windows με το κλασσικό μήνυμα "this program stopped working" :fear:.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν φταιει η καρτα γραφικών γιατι μολις επαναφέρω των επεξεργαστή στα Default του δεν έχω κανένα προβλημα :-(! Αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίπα και εγώ να benchάρω λίγο χθες, μέρα που ήταν, να κάνουμε και ένα διαλλειματάκι από το διάβασμα :-)

 

Λοιπόν, το προηγούμενό μου top score στο 3D 01, με το γνωστό μου σύστημα (:P) ήταν 18780

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν ...

 

Pentium 4 3GHz @ 3355MHz

X1650 500/400 @ 682/563 (pencil moded ;))

2 x 512MB DDR 400 @ 223MHz 3-3-3-5

 

Στόχος μου ήταν τα 20k ... Μετά όμως από ένα γρήγορο run (χρησιμοποιώντας παλιά LoD settings, με crappy OS, και όχι συγκεκριμένο test order) έβγαλα ~19700 Marks ... Χρειαζόμουν ακόμα 300 ... Οπότε είπα λίγο να δοκιμάσω την τύχη μου στο tweaking ;)

 

Η σειρά που έτρεξα τα test ήταν :

 

LH --> LL --> CH --> DL --> DH --> CL --> Nature

 

Ο λόγος που εναλλάσονται τα High με τα Low είναι καθαρά θέμα cpu load ;) Όταν έχουμε π.χ. 2 Low σε σειρά, ο επεξεργαστής έχει περισσότερο load ... :-) Ενώ, με την εναλλαγή αυτή, stressάρεται μια φορά η VGA, μια η cpu και πάει λέγοντας ;)

 

LoD +3.6 για το Nature test. Στα υπόλοιπα δοκίμασα αρκετά και τελικά βρήκα κάποια καλά values ;)

 

Το AGP Apenture Size ανέβηκε όσο πιο πολύ γινόταν (256MB αν δεν κάνω λάθος), έπεσε και κάμποσο driver tweaking μέσα από το Ati Tray Tools ... :P

 

Πέρασμα από την αρχή τα XP + SP2 ...

 

Στα cars, η frequency της cpu ανέβηκε στα 3400MHz (τα cars αγαπάνε πάρα πολύ τη cpu power, οπότε ψάξτε να βρείτε την όσο δυνατόν μεγαλύτερη frequency που μπορεί να bencharei η cpu τα CL και CH) ... Το CL το έτρεξα γύρω στις 17 φορές, μέχρι να έρθει το καλό run, που ανέβασε το score περίπου 230 πόντους ... :P

 

Τα dragos, χρειάζονται όσο το δυνατόν μεγαλύτερο graphics memory bandwidth, για αυτό καλό είναι να φτάσετε τη μνήμη της VGA όσο το δυνατόν ψηλότερα ... Μετά ανεβάζετε και τον πυρήνα ;)

 

Τα lobbies είναι λίγο περίεργα ... εδώ θα χρειαστεί να ανοίξετε το memset, και να βρείτε τα όσο πιο tight timings / sub-timings αντέχει η ram, στη frequency που την έχετε ... παίρνει λίγο χρόνο αλλά αξίζει, γιατί τα lobbies ανεβαίνουν πολύ με δύο πράγματα : υψηλό FSB, tightest timings / sub-timings ;)

 

Τέλος το nature, που χρειάζεται το σωστό LoD value (+3.6 @ ATi, +4.9 @ n-Vidia ;)), και φυσικά όσο το δυνατόν μεγαλύτερο core ... It's all about gpu power ... :D

 

Να και το result, μετά από 2 ώρες προσπάθειας ... φιουυ :

 

20k3d01runx1650682563dc3.jpg

http://www.hwbot.org/result.do?resultId=730363

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C:\Documents and Settings\Κυριάκος\Επιφάνεια εργασίας\Benchmarking

 

 

 

 

Οριστε και το o/c μου μαζι με το 3DMARK...Ε,ενταξει...Το cpu θα ανεβει κιαλλο μαλλον...

 

:lol: δοκίμασε εδώ http://www.imageshack.us/

σε 2-3 μέρες έρχομαι και εγώ με τον 8500 θα τα πάρουμε όλα τα 2D το ψυγείο έμεινε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nekroma: Τί είναι αυτά τα σχεδόν stock VGA clocks ? Ντροπή σου :P Για άνοιξε το Ati Tool και δώσε της να καταλάβει ;) Πλάκα κάνω ;) Απλά, παραπάνω δεν πάει καθόλου ... ? Για στείλε την μια βόλτα από του Πάνου να φάει ένα 880 / 990 mod (aka Vampire mod) ... on stock cooling φυσικά ... άντε on air ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ+ενας λογος για να βαλω vista....δεν τα βαζω δεν τα βαζω...

που θα παει δεν θα γινει καμια πατεντα να τρεχει και στα xp,μονο τοτε θα δειτε vantage score απο μενα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paraskevas1908 μήπως τα παραλές λιγουράκι ?

Το crysis παιζει ολα στο high εκτος το texture detail (custom) με 20-25 fps..

 

εγώ με Ε4300 @ 3600, 7900Gs @ 700/1600, Μνήμες 2GB @ 1200 4-4-4-4 και δεν την πάλευε με 17fps maximun σε 1024χ768 και όλα Hight...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paraskevas1908 μήπως τα παραλές λιγουράκι ?

 

 

εγώ με Ε4300 @ 3600, 7900Gs @ 700/1600, Μνήμες 2GB @ 1200 4-4-4-4 και δεν την πάλευε με 17fps maximun σε 1024χ768 και όλα Hight...

 

Στο λογο μου θα σας στειλε screenshots να δείτε άπιστοι θωμάδες!!!Και τις ρυθμίσεις θα σας δειξω..Αλλα Vatos πες μ λιγο γιατι οταν ανοίγω το ΑΑ μετά κλεινει απο μόνο του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...