Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το vfm υπαρχει παντα σε συγκεκριμενα μοντελα , δε παιζει παντου 

 

στις amd θα ελεγα οτι ειναι στις x870 & x950 , πιο πανω και πιο κατω συνηθως δεν ειναι 

 

το ιδιο ισχυει και στις cpu , δε μπορει ενας i3 να ειναι πιο vfm αγορα απο εναν i5 οσο o/c και να εχει φαει (και γενικα δε μπορει ενας i3 να ειναι vfm αγορα εδω που τα λεμε..  ) 

 

υπαρχει σχεδον παντα μια "χρυση τομη" για τους περισσοτερους οπου ουτε πολλα χρηματα εχεις δωσει , αλλα δε γινεται να εχεις δωσει και λιγα αν μιλαμε για δυνατα μοντελα 

 

και φυσικα αυτα ισχυουν για το περισσοτερο κοσμο, παντα θα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις που δεν εχουν οικονομικο θεμα και απλα θελουν το καλυτερο 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκέψου αυτόν που έχει κωλοφτιαγμένο 106 και ρίχνει κολώνες σε κάποιον με Mercedes και του τη λέει.

 

Μόνο που εδώ δεν έχουμε τα σαφή μειονεκτήματα του φθηνού 106 (χώροι, άνεση, ποιότητα, αξιοπιστία κ.λπ.). Έχουμε ότι κάποια παιχνίδια παίζουν καλύτερα με nVidia, ή ότι η AMD το παπαρίζει με τους οδηγούς ώρες ώρες.

 

Άρα καταλαβαίνεις ότι δε συγκρίνουμε το 106 με το Mercedes, αλλά δύο σχεδόν όμοια αντικείμενα.

 

Επίσης, εξακολουθείς να αγνοείς ότι μιλάμε για vfm και ότι σε αυτό δε χωράνε προτιμήσεις του τύπου «εγώ δεν κλοκάρω».

 

Δεν ξέρω πώς να σου το κάνω πιο λιανά για να το εμπεδώσεις. Μια 7950 κοστίζει ~280€ και μια GTX680 περίπου 80% παραπάνω.

Όσο πιο κάτω από 80% είναι καλύτερες οι επιδόσεις της 680 σε σχέση με την 7950, τόσο πιο vfm είναι η 7950. Ότι η GTX680 είναι καλύτερη, είναι, αλλά κοστίζει και πολύ περισσότερα για «λίγες» παραπάνω επιδόσεις.

 

Εγώ δεν είπα πουθενά ότι έκανες κακή αγορά ή ότι δεν έπρεπε να πάρεις την 680 ή ότι έπρεπε να προτιμήσεις την 7950, χέστηκα αν θα υποστηρίξεις την nVidia ή την AMD, να στο πω κι έτσι.

 

Στην ουσία μιλάμε με απλά μαθηματικά, 1+1=2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

qsis

ναι αλλα ο ι7 δεν ειναι vfm

 

ουτε ο ι3/7770,650 για μενα, για αλλους ειναι 

 

phanispal@ μην μου λες συνεχεια για την τιμη τις 680vs7950 το ιδιο ισχυει και με την 7970vs7950 και σε αυτο το παιχνιδακι ερχεται και η 670

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα ο ι7 δεν ειναι vfm

 

ουτε ο ι3/7770,650 για μενα, για αλλους ειναι 

ασε τους αλλους , μιλαμε υποτιθεται ατομα που ασχολουμαστε καπως με το σπορ

 

οπως ειπες ουτε ο πολυ ακριβος i7 ειναι , ουτε ο φθηνος i3 και συμφωνω απολυτα μαζι σου 

 

αυτο δε σημαινει οτι αν μου περισσευε η 500αρου δε θα τη διεθετα για 6πυρηνο i7, εγω προσωπικα θα τη διεθετα και ισως κι εσυ αν κρινω απο τη 580 

 

αυτο ομως δε κανει "συμφερουσες" τετοιες αγορες και οταν μπαινει η λογικη στη μεση πολλες φορες απλα κοιταμε τι ειναι πιο αποδοτικο για τα χρηματα που διαθετουμε τι θα μας καλυψει για ενα οσο το δυνατον μεγαλυτερο χρονικο διαστημα  και φυσικα τι θα μας κοστισει λιγοτερο να αλλαξουμε στο μελλον 

 

ακομα και τα αυτοκινητα που λεει ο phanispal τα κραταμε καποια χρονια, δε τα αλλαζουμε καθε 2-4 

το hw εχει σαφη ημερομηνια ληξεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, είδες να λέω πουθενά ότι η 7970 αξίζει τα ~100€ παραπάνω από την 7950;


 

 

και φυσικα τι θα μας κοστισει λιγοτερο να αλλαξουμε στο μελλον 

 

Άλλο θέμα αυτό που το βλέπουμε καθημερινά κι εδώ στις αγγελίες.

 

Θα βγάλει ο (κάθε) saiz την 680 για πούλημα, κι επειδή έδωσε 500€ να την αγοράσει, δε θα θέλει να πέσει κάτω από 350€, ενώ η 7950 θα πωλείται 200€ (υποθετικά τα νούμερα, αλλά με μια ισχυρή δόση ρεαλισμού).

Και μετά θα εκνευρίζεται όταν θα του στέλνουν ΠΜ για παζάρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phanispal μεγια για την 7950, εγω δεν θα την επελεγα παντως για πολους λογους

 

σου ειπα και πιο πανω, οτι λες το ιδιο ισχυει και για τους πιο κατω,κοιτα να ευχαριστηθεις την καρουλα σου :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@phanis 

 

 

το θεμα ειναι και ποτε θα βγαλεις κατι για πουλημα , γιατι απο καποιο σημειο και μετα θα εχει ξεπεραστει τελειως και δε θα το θελει κανεις

 

αν λοιπον το χεις παρει σε μια πιο "γηινη" τιμη και στο μισο να το ριξεις λες τι ειχα, τι εχασα (εγω στα μισα λεφτα συμφωνησα να διωξω τη καρτα μου μετα απο 2 χρονια και 2 μηνες και δε με χαλαει που εχασα 120-130 ευρω) 

 

σκεψου τυπο να θελει να ξεφορτωθει και πριν απο ενα χρονο σου λεω εγω που πρωτοβγηκαν οι 7αρες καρτα στυλ 5970.. (γιατι η 680 ακομα ειναι καινουρια και τουμπανη , δε μπορω να φανταστω να μη τη παιρνει κανεις ακομα και με  "αρκετα" λεφτα) 

 

αυτη και δε τη θελει κανεις ευκολα σε υψηλη τιμη, αλλα και τι να κανει αυτος που την ειχε χρυσοπληρωσει τοτε.. 

ειναι περιπτωση που ή τη παντρευεσαι ή τη σκοτωνεις και χανεις ενα σωρο χρηματα 

αυτο το κακο ειχει το ακριβο hw (πλην γιωτοφωνου ) 

 

στα αυτοκινητα που λες , το παντρευσαι.. τη καρτα ομως τη παντρευσαι; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θέμα με τις αγγελίες είναι (και) θέμα καταναλωτικής συνείδησης.

 

Όταν ο "large" τύπος που τα σκάει για την Titan, μετά δε θέλει να τη δώσει σε «λογική τιμή» και ΤΟΤΕ του έρχεται να σκεφτεί πόσα έσκασε για να την πάρει, ε εκεί σηκώνεις τα χέρια ψηλά.

 

Τα βλέπουμε καθημερινά στις αγγελίες αυτά και γελάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χαιρω πολυ , τελευταια φορα πριν 2 χρονια που βγηκα να πουλησω τη 4890 μου κοιτουσα ατομα που την εδιναν οσο εκαναν στα μαγαζια ή 10 ευρω πιο κατω.. γιατι αυτοι καποτε την ειχαν παρει ακριβη

τη σκοτωνω* και μεσα σε ενα τεταρτο την ειχα πουλησει :P 

 

*που δε τη σκοτωσα ακριβως, απλα την εδωσα στη τιμη που οχι απλα θεωρουσα δικαιη, αλλα ηταν και δικαιη 

δε πουλαω ακριβα και φυσικα δεν ανεχομαι να αγορασω ακριβα 

 

για την ιστορια τη καρτα της υπογραφης μου δε δυσκολευτηκα καθολου να τη δωσω στα 130 , ουτε 150, ουτε 160 , ουτε 170.

130 και επειδη ειμαστε και σε δυσκολη περιοδο και το συγκεκριμενο ατομο που μου τη ζητησε πρωτος  τη θελει και το σεβομαι , περιμενω να πληρωθει , δε συνεχιζω να την εχω στο κλαρι και να ειχα ηδη τα λεφτα στο χερι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε και μια απο μενα απο το νεο μου λαπτοπ.Δεν ειναι λιγο μικρο το σκορ νομιζω? Για i7 4πυρινο και την 675mx καρτα γραφικων?

 

Κανεις καμια απαντηση γι'αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα την μητρική και τα windows 8 δεν μου ζήτησαν format οπως στα 7 . 

Θα κάνω format αύριο για να έχω τους σωστούς drivers .

Ένα πρόχειρο από τον 840 pro .

πριν 

index.php?app=core&module=attach&section

μετά

post-193349-0-08302000-1364421426_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...