Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ την άποψή μου την έχω πει όσον αφορά την nV..

 

670FTW για Performance-GPU και Titan σε περίπτωση που ψάχνεσαι για Surround/3D κλπ με nV, με λίγα λόγια η 680/690 βγαίνουν εκτός παιχνιδιού τελείως για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δεν είναι πιο φτηνή, υπάρχει μαγαζί στην Γερμανία με Τιτάνα στα 9 κατοστάρικα.

Εκτός αυτού, η 690 είναι Fail για 2 λόγους.

 

1.Είναι mGPU άρα έχει τα γνωστά προβλήματα

2.Έχει μόνο 2GB Vram, που σημαίνει ότι σε Surround τον πίνει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SLI  μια χαρα ειναι στην nvidia και boost-ρεται συνεχεια με νεους drivers.Eπισης παιζει σχεδον χ2 performance 680.Oσο για το surround ειναι πραγματι λιγα τα 2 gb αλλα δεν θελουν ολοι surround .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0-1

 

κοίτα να δεις που κάποιοι θα μάθουν το o/c σήμερα :). Αυτό είναι Θετικό!

 

( BTW: Ελπίζω να μην  αλλαξες το field of view μέσα στο bench για να κερδίσεις FPS )

 

Τι έγινε; Ζόρισε η 7950 την 680 και ξεπέραστικε ο φόβος του RMA;

 

Φυσικά σε καταλαβαίνω, μια περιουσία έδωσες για το ριμάδι, δεν λέει να καεί έτσι....

 

....ενώ με την 7950, που κάνει κάτω από τα μισά, σου καίγεται η μία και μέχρι να έρθει από το RMA τσιμπάς μια άλλη!

 

 

να υποθέσω ότι στα:

  •  3dmark Firestrike
  • Tomb Raider
  • Metro 2033
  • AvP
  • Sniper Elite
  • Sleeping dogs
  • ...

H super-extreme version 680 ΔΕΝ τα βγάζει πέρα από μια 7950 των 250 euro;;;

 

 

Με αυτά και με εκείνα μια χαρά παίζει μπάλα η 7950 το "θεριό" την 680 και σε πολλές περιπτώσεις την "σφάζει και στο γόνατο" ως νέος Ηρακλής τη Λερναία Υδρα με του πολλούς τους Cuda... 

 

Τι θα γίνει δηλαδή αν κάποιος αποφασίσει να διαθέσει τα 500 ευρώ του σε AMD 7950 CF και όχι σε μια 680;;;;

 

μήπως αυτό:

 

6_301zwjb.png

 

 

Υ.Γ.  ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ μετρήσεις από 680/670 σε 3d Mark Firestrike, Metro 2033, Tomb Raider, Sleeping Dogs, Sniper Elite, AVP, Hitman....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι σα να πάω εγώ να δώσω 925€ για μια κάρτα (85% πάνω από την 680 τους saiz) και να βγάζω λίγα fps περισσότερα.

 

Πες μου από ποιου λογικού ανθρώπου δε θα περάσει απ' το μυαλό ότι έκανα overkill αγορά.

 

Σκέψου να πάω να πάρω την Titan δηλαδή και να βγάζω 10% περισσότερα fps από την GTX680.

 

 

Γιατι με την titan βγαζεις 10% πανω απο την 680 δηλαδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι σα να πάω εγώ να δώσω 925€ για μια κάρτα (85% πάνω από την 680 τους saiz) και να βγάζω λίγα fps περισσότερα.

 

Πες μου από ποιου λογικού ανθρώπου δε θα περάσει απ' το μυαλό ότι έκανα overkill αγορά.

 

Σκέψου να πάω να πάρω την Titan δηλαδή και να βγάζω 10% περισσότερα fps από την GTX680.

δηλαδη ρε παιδια να καταλαβω,δεν μπορει να παρει καποιος το καλυτερο γιατι στην εξισωση τιμης/αποδοσης, δεν βγενει το ιδιο με το φθηνοτερο? και αναγκαστηκα θα πρεπει να παρει το κατωτερο?

ελεος δηλαδη!!

 

the-blade@ δεν θα ασχοληθω αλλο με την περιπτωση σου,πηγενε να παιξεις με την 660ti  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ρε παιδια να καταλαβω,δεν μπορει να παρει καποιος το καλυτερο γιατι στην εξισωση τιμης/αποδοσης, δεν βγενει το ιδιο με το φθηνοτερο? και αναγκαστηκα θα πρεπει να παρει το κατωτερο?

ελεος δηλαδη!!  

 

Δε νομίζω ότι ήρθε κανείς να στην αρπάξει απ' το χέρι την ώρα που πήγες να την πληρώσεις, ή χάκαρε το λογαριασμό σου στο Amazon για να μην ολοκληρωθεί η αγορά.

 

Απλά συζητάμε περί vfm, και αντικειμενικά, η GTX680 δεν είναι vfm αγορά.

 

Όπως είπα και σε προηγούμενα posts, ο καθένας έχει τους λόγους του για κάθε επιλογή που κάνει.

 

Μη μου πεις όμως ότι αν εγώ είχα σκάσει 1Κ€ για την Titan και πόσταρα results τα οποία ήταν 10% πάνω απ' την GTX680 σου, δε θα σου περνούσε απ' το μυαλό ότι εγώ έδωσα 1000€ ενώ εσύ 500, άρα και δε θα αισθανόσουν ένα είδος ικανοποίησης για την αγορά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ήρθε κανείς να στην αρπάξει απ' το χέρι την ώρα που πήγες να την πληρώσεις, ή χάκαρε το λογαριασμό σου στο Amazon για να μην ολοκληρωθεί η αγορά.

 

Απλά συζητάμε περί vfm, και αντικειμενικά, η GTX680 δεν είναι vfm αγορά.

 

Όπως είπα και σε προηγούμενα posts, ο καθένας έχει τους λόγους του για κάθε επιλογή που κάνει.

 

Μη μου πεις όμως ότι αν εγώ είχα σκάσει 1Κ€ για την Titan και πόσταρα results τα οποία ήταν 10% πάνω απ' την GTX680 σου, δε θα σου περνούσε απ' το μυαλό ότι εγώ έδωσα 1000€ ενώ εσύ 500, άρα και δε θα αισθανόσουν ένα είδος ικανοποίησης για την αγορά σου.

στα hi-end μοντελα δεν υπαρχει vfm

 

οσο για τις διαφορες που λες %, η συγκριση πρεπει να γινετε στο ιδιο μηχνημα,και με σταθερο oc,οχι να ανεβοκατεβαζεις τα ρολογια αναλογα με το bench,και τις μια να τις εχουν πεταχτει τα πινια εξω και η αλλη να ειναι χαλαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα hi-end μοντελα δεν υπαρχει vfm

 

Είναι πιο περίπλοκο από αυτό, καθώς δε νομίζω πως μπορούμε να θεωρήσουμε μόνο την Titan ως high end, αλλά στο μυαλό μου ακόμα και η 7950 μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι. Και όχι, δεν το λέω για να ευλογήσω τα γένια μου που την έχω παραγγείλει.

 

Κατά τ' άλλα, εδώ και τόσα χρόνια ξέρουμε ότι το πιο γρήγορο έχει δυσανάλογα (κατά πολύ) υψηλότερη τιμή από τα υπόλοιπα, είτε Titan είναι αυτό, είτε Core 2 Extreme κάποτε και ούτω καθεξής.

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάποιος που έσκασε 1000€ για έναν QX9650 (παράδειγμα) για να τον έχει @ stock, δεν έκανε overkill αγορά, και ότι κάποιος με έναν απλό Q9650 των 250€ κλοκαρισμένο στα 4GHz+ του ρίχνει στα αυτιά.

 

Απλά εκείνος με τον QX9650 έχει τη μύγα όταν σπάζεται που ο άλλος με τον κλοκαρισμένο Q9650 του τη λέει επειδή του ρίχνει στ' αυτιά με τον φθηνότερο επεξεργαστή του.

 

If you know what i mean με τον παραλληλισμό μου...

 

 

οσο για τις διαφορες που λες %, η συγκριση πρεπει να γινετε στο ιδιο μηχνημα,και με σταθερο oc,οχι να ανεβοκατεβαζεις τα ρολογια αναλογα με το bench,και τις μια να τις εχουν πεταχτει τα πινια εξω και η αλλη να ειναι χαλαρη

 

Τις διαφορές μπορούμε να τις δούμε σε όλες τις περιπτώσεις, @ stock και οι δύο, κλοκαρισμένη η μία και stock η άλλη, stock η μία και κλοκαρισμένη η άλλη, κλοκαρισμένες και οι δύο.

 

Τα αποτελέσματα είναι standard σε όλες τις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο περίπλοκο από αυτό, καθώς δε νομίζω πως μπορούμε να θεωρήσουμε μόνο την Titan ως high end, αλλά στο μυαλό μου ακόμα και η 7950 μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι. Και όχι, δεν το λέω για να ευλογήσω τα γένια μου που την έχω παραγγείλει.

 

Κατά τ' άλλα, εδώ και τόσα χρόνια ξέρουμε ότι το πιο γρήγορο έχει δυσανάλογα (κατά πολύ) υψηλότερη τιμή από τα υπόλοιπα, είτε Titan είναι αυτό, είτε Core 2 Extreme κάποτε και ούτω καθεξής.

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάποιος που έσκασε 1000€ για έναν QX9650 (παράδειγμα) για να τον έχει @ stock, δεν έκανε overkill αγορά, και ότι κάποιος με έναν απλό Q9650 των 250€ κλοκαρισμένο στα 4GHz+ του ρίχνει στα αυτιά.

 

Απλά εκείνος με τον QX9650 έχει τη μύγα όταν σπάζεται που ο άλλος με τον κλοκαρισμένο Q9650 του τη λέει επειδή του ρίχνει στ' αυτιά με τον φθηνότερο επεξεργαστή του.

 

If you know what i mean με τον παραλληλισμό μου...

 

 

 

Τις διαφορές μπορούμε να τις δούμε σε όλες τις περιπτώσεις, @ stock και οι δύο, κλοκαρισμένη η μία και stock η άλλη, stock η μία και κλοκαρισμένη η άλλη, κλοκαρισμένες και οι δύο.

 

Τα αποτελέσματα είναι standard σε όλες τις περιπτώσεις.

βασικα υπαρχει μια θεωρια οτι επειδη κανω oc και σε φτανω εχω κανει καλυτερη αγορα απο εσενα

ενταξει οκ! δεν μου κανει εμενα αυτη η λογικη

το ιδιο θα πει και αυτος με την 7870 για σενα,κλπ,κλπ

η η δικια σου κανει 500e και εγω βαζω δυο 7950,το ιδιο ισχυει και στα πιο κατω μοντελα για σενα

 

physco@ συμφωνουμε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...