Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε εγω δεν εχω λογο να κλοκαρω, το ειπα και πιο πανω, ετρεξα δυο μπεντσακια στο χαλαρο

 

απο οτι βλεπω και εσενα ειναι overclock edtion, δεν τρεχεις και εσυ τα δυο benchakia, με πυρινα στοκ 

 

να συγρινουμε :-D

 

edit και ο επεξεργαστης μου στοκ ειναι

 

Πάρε κονσόλα τότε ή καλύτερα tablet, αλλιώς θα βλέπεις πλάτες από Hardware 3 φορές φθηνότερο.

 

Mπορεις blade να τρεξεις ενα unigine χωρις την 450 ? Ειμαι περιεργος..

 

Δεν δουλεύει καν στο uningine ρε συ, 0%.

 

Ημουν πηγμένος και είχα να bencharω καιρό,τώρα άδειασα και είπα να δοκιμάσω μία τα καινούρια (3dmark, uningine κλπ) ... οπότε δυστυχώς χρόνος να ξεκουμπώσω 450 -benchαρω-κουμπώσω   δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κονσόλα τότε ή καλύτερα tablet, αλλιώς θα βλέπεις πλάτες από Hardware 3 φορές φθηνότερο.

δεν βλεπω τιποτα,μαλλον θελεις οφθαλμιατρο :-D

 

 

εδιτ δεν ξαναποσταρω σε χαζοκουβεντες, αστο το εχουμε κανει πολλες φορες αυτο

εδιτ 2 η κρτα μου δεν κανει 600, 500 την πηρα πριν πολυ καιρο τοτε που η 7950 εκανε 400e :-D

 

και ειμαι υπερ ευχαριστιμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα e-penis, αλλά value for money.

 

Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.

Οταν ο αλλος σου λεει οτι δεν θελει να κλοκαρει την καρτα του τοτε το oc headroom της μιας ή της αλλης βγαινει απο την εξισωση της value for money gpu τουλαχιστον για την δικη του εκαστοτε αγορα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο αλλος σου λεει οτι δεν θελει να κλοκαρει την καρτα του τοτε το oc headroom της μιας ή της αλλης βγαινει απο την εξισωση της value for money gpu τουλαχιστον για την δικη του εκαστοτε αγορα .

 

Σύμφωνοι, αλλά κι έτσι να το δεις, η φθηνότερη GTX680 στο skroutz (ανεξαρτήτως διαθεσιμότητας) κοστίζει 470€, η αμέσως επόμενη πάει 500€ και μετά ανεβαίνουμε κι άλλο.

 

Αντίστοιχα, η φθηνότερη 7950 κοστίζει 295€ (άσε που την παίρνεις απ' το Amazon στα 270€, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Το πράγμα είναι απλό: η GTX680 είναι 60% ακριβότερη από την 7950, αλλά κάτι μου λέει ότι αυτό δεν αντικατοπτρίζεται στον τομέα της απόδοσης. Πάντα για stock clocks μιλάμε, έτσι;

 

Φυσικά δε λέω πουθενά ότι η αγορά μιας GTX680 (ή nVidia γενικότερα) είναι άκυρη, ο καθένας έχει τους λόγους του να προτιμήσει την εκάστοτε εταιρεία. Αλλά από άποψη απόδοσης, αντικειμενικά η 7950 είναι πολύ περισσότερο vfm από την GTX680 (και όχι μόνο).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω. Το power το έχεις πάει στο 145%; Γιατί αλλιώς το 1300 δεν το πιάνει ποτέ.

Εννοείται.

 

 

^Είσαι μεγάλο κορόιδο αν πάρεις 680 την στιγμή που υπάρχει η 670FTW με 350Ε..

Ξεχάστε την 680, είναι τέρμα πεταμένα λεφτά..

Η 580 είχε ένα 15% προβάδισμα έναντι της 570, ενώ στην σειρά 6 η διαφορά είναι το πολύ 5% και μιλάμε για την απλή 670, όχι την FTW που είναι ελαφρώς πάνω από την 680@stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, τη FTW στο skroutz τη βλέπω στα 420€.

 

Στον Αμαζόνιο Γαλλίας σου βγαίνει γύρω στα 370, αλλά από εκεί η 7950 σου βγαίνει 270, δηλαδή ένα 100ρικο κάτω.

 

Τέλος πάντων, το θέμα δεν είναι ποια είναι καλύτερη, όπως είπα ο καθένας έχει τους λόγους του να επιλέξει AMD ή nVidia.

 

Αλλά μπορούμε να πούμε ποια είναι περισσότερο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα χαλαρο κι απο μενα,  με πυρινα στοκ :-)

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0-1

Η Memory είναι ανεβασμένη όμως :)

Και ο πυρήνας με Boost θα φτάνει πάνω από 1200.

 

Κάτσε, τη FTW στο skroutz τη βλέπω στα 420€.

Amazon.fr 349Ε :)

http://www.amazon.fr/EVGA-graphique-Geforce-1006Mhz-PCI-Express/dp/B0086QLVGC/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1364163029&sr=8-7

 

Ναι, σύμφωνοι, αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η 680 δεν αξίζει πλέον, ούτε άξιζε ποτέ..

Performance GPU είναι και είχε 500+ όταν θα έπρεπε να έχει όσο έχει η 670FTW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, αλλά κι έτσι να το δεις, η φθηνότερη GTX680 στο skroutz (ανεξαρτήτως διαθεσιμότητας) κοστίζει 470€, η αμέσως επόμενη πάει 500€ και μετά ανεβαίνουμε κι άλλο.

 

Αντίστοιχα, η φθηνότερη 7950 κοστίζει 295€ (άσε που την παίρνεις απ' το Amazon στα 270€, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Το πράγμα είναι απλό: η GTX680 είναι 60% ακριβότερη από την 7950, αλλά κάτι μου λέει ότι αυτό δεν αντικατοπτρίζεται στον τομέα της απόδοσης. Πάντα για stock clocks μιλάμε, έτσι;

 

Φυσικά δε λέω πουθενά ότι η αγορά μιας GTX680 (ή nVidia γενικότερα) είναι άκυρη, ο καθένας έχει τους λόγους του να προτιμήσει την εκάστοτε εταιρεία. Αλλά από άποψη απόδοσης, αντικειμενικά η 7950 είναι πολύ περισσότερο vfm από την GTX680 (και όχι μόνο).

 

Οχι stock εχει διαφορα η 7950 με την 680 ...Τωρα αν αντικατοπτριζεται στα λεφτα τους ολα ειναι σχετικα .Εσυ πχ για να δωσεις 100 ευρω παραπανω μπορει να θες να δεις 50 fps διαφορα ,ολα σχετικα ειναι .Παντως για μενα to oc ειναι το τελευταιο που με απασχολει ,αλλα κοιταω εγω ... Σαφως η 680 ηταν μια μαλακια της nvidia το εχω πει και στο αντιστοιχο thread τι να κανουμε τωρα ,αλλα για μενα ειναι η κορυφαια single σε stock :).(πριν τον Titan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι stock εχει διαφορα η 7950 με την 680 ...Τωρα αν αντικατοπτριζεται στα λεφτα τους ολα ειναι σχετικα .Εσυ πχ για να δωσεις 100 ευρω παραπανω μπορει να θες να δεις 50 fps διαφορα ,ολα σχετικα ειναι .Παντως για μενα to oc ειναι το τελευταιο που με απασχολει ,αλλα κοιταω εγω ... Σαφως η 680 ηταν μια μαλακια της nvidia το εχω και στο αντιστοιχο thread τι να κανουμε τωρα ,αλλα για μενα ήταν η κορυφαια single σε stock :).

Fixed

 

GTX Titan FTW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...