Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος. Και από temps πώς πας εκεί;

 

με 1.3 v σε βαριά games είμαι 70-75 ανάλογα το φορτίο, χωρίς να πειράξω τις στροφές του ανεμιστήρα.

 

με default ρευμα την δουλεύω 1170/1575 από CCC, αυτό γιατί κόλαγε το far cry 3 (μόνο αυτό)  όλα τα άλλα 1200/1575 χαλαρα.

 

 

 Αν και κάνω δοκιμές σε 1200/1575 default τάση με tdp λίγο κάτω από +20% και δείχνει να αντέχει και το far cry 3 (προφανώς δεν αντέχει κάποια spikes σε 1200 με +20% tdp).

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποιες ''γρήγορες'' δοκιμές η κάρτα φαίνεται να χτυπάει το 1300άρι Core εύκολα..

Default EVGA bios.

 

Να σου πω. Το power το έχεις πάει στο 145%; Γιατί αλλιώς το 1300 δεν το πιάνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελαίνομαι να βλέπω την GTX680 και την 7950 να πιάνουν το ίδιο score με την πρώτη να κοστίζει 200€+ περισσότερα :Ρ

 

Έστω κι αν η 7950 είναι αρκετά πιο κλοκαρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τρελενομαι αλλα καλυτερα να μην το συνεχισουμε γιατι παλι θα αρχισουμε τις κλασικες αντιπαραθεσεις xD Απορια,στις nvidia το τελικο σκορ δεν μετραει το boost clock που δειχνει το gpuz?? Θελω να πω πχ το 39fps δεν προεκυψε απο το core clock του boost που ηταν 1199??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελαίνομαι να βλέπω την GTX680 και την 7950 να πιάνουν το ίδιο score με την πρώτη να κοστίζει 200€+ περισσότερα :Ρ

 

Έστω κι αν η 7950 είναι αρκετά πιο κλοκαρισμένη.

 

Αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, μια χούφτα 7950 θα το καταφέρουν αυτό.

Η Gigabyte 7950 που έχω στα χέρια μου θέλει καρφί 1300mV (default 1090 mV) για παίξει σταθερά 1200/1575.

Να κάνω κίνηση με default τάση;Ούτε λόγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε πάντα για benching ,αυτό το τέταρτο που γίνεται το υποτιθέμενο VS, συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου.Κατα τ'άλλα η μία κάρτα είναι τραβηγμένη απο τα μαλλιά και παίζει στο όριο, με ότι συνεπάγεται αυτό για την μακροβιότητά της (και την ψυχική υγεία του κατόχου), ενώ η άλλη stock ή ελαφρώς πιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τρελενομαι αλλα καλυτερα να μην το συνεχισουμε γιατι παλι θα αρχισουμε τις κλασικες αντιπαραθεσεις xD Απορια,στις nvidia το τελικο σκορ δεν μετραει το boost clock που δειχνει το gpuz?? Θελω να πω πχ το 39fps δεν προεκυψε απο το core clock του boost που ηταν 1199??

 

Σαφως και προεκυψε απο το boost με την μονη διαφορα οτι το boost δεν στο δειχνει το gpuz .Για αυτο ειπα οτι boost ειναι 1215 ...

Eπισης το ρευμα που τραβαει η δικη μου ειναι 1175mV max ασχετα που το slider του precision ρυθμιζεται μεχρι τα 1150mV.Eτσι και αλλιως οι reference 680 εχουν μικρο headroom στο voltage αφου το Boost τραβαει ουτως η αλλως ρευμα παραπανω .Για να πας πιο ψηλα θες lighting ,superclocked εκδοσεις ή πολυ καλυτερα τις ftw 670 680 της evga .

Γενικα για μενα οτι δινεις σε ρευμα παιρνεις αντιστοιχα δεν ερχονται τα oc απο το υπερπεραν ,το headroom παντως της 7950 ειναι αξιο επαινων στο συγκεκριμενο benchmark αν και προσωπικα αν με ρωτουσε καποιος παλι την 680-670 θα αγοραζα καθως ειναι στην φιλοσοφια μου να μην αγοραζω καρτα  για να την κλοκαρω με ρευμα και να παιζω games.Θελω με εργοστασιακες ρυθμισεις να παιζω ,αντε το πολυ να την ανεβαζω οσο παει χωρις ρευμα ομως παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...