Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Επειδή με ρωτάνε συνέχεια γι αυτό το θέμα..

 

Στις 670/680 δεν επηρεάζεται το voltage από τις ρυθμίσεις του o/c utility που χρησιμοποιούμε.

Είναι standard πόσο θα πάει από το bios.

Η δικιά μου πάει μέχρι 1.21v, που είναι και το όριο του hardware, γιατί έχω modified bios.

Επίσης το ίδιο ισχύει και για το power limit. Δηλαδή το MAX καθορίζεται από το BIOS!

Η διαφορά με το voltage  είναι είναι ότι το power ρυθμίζεται και σε χαμηλότερα επίπεδα ενώ το voltage όχι.

 

Δείτε εδώ την δικιά μου  που έχω βάλει -100 voltage και πάλι πάει 1.21v.

Επίσης η δικιά μου έχει σαν max boost το 1293(modified bios) για αυτό και βλέπετε το -13 στο cpu.

post-247172-0-37713800-1362876397_thumb.gifpost-247172-0-38453100-1362876450_thumb.png

 

ΥΓ. Υπάρχει και bios για την δικιά μου με 200% power limit αλλά δεν την έχω δει να πιάνει καν το 145% οπότε δεν το έχω περάσει. Μέχρι 138% την έχω δει να σκαρφαλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βάζεις απλά είναι πιο δύσκολο να το σηκώσουν, θες καλές μνήμες.

    

ναι συνηθως δε βαζεις , δε συνηθιζεται γιατι τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ολα ροδινα , οποτε πας στην ασφαλη λυση (αλλωστε μιλαμε για πραγματα που κανονικα δε βλεπεις στη χρηση)  

 

αν φυσικα το βαλεις και εισαι σταθερος ειναι προτιμοτερο

 

 

Επίσης κάντες να τρέχουν σε 2000Mhz, ή βάλτες 1866Mhz και κατέβασε το CL ένα σκαλί.

για να τρεχουν αγαπητε οι μνημες στα 2χιλιαρικα σε 750 , πρεπει η cpu να παει στα 4 GHz 

 

μας λειπει ενας πολλαπλασιαστης σε σχεση με τον i7 920 , παμε μεχρι x10 και οχι x12 οπως το μεγαλο μοντελο (για αυτο κι εγω τις εχω στα 1900)

 

εδιτ το εγραψε και ο rc

 

Λες; Εγώ έτσι το έχω, αλλά δεν έχω τρέξει memtest να δω τι παίζει.

δε ξερω στο καθε συστημα τι μπορει να γινει, απλα ακολουθω τον κανονα που διαβασα καπου καποτε και δε θυμαμαι πλεον το λογο για τον οποιον εξηγουσαν οτι καλυτερα ετσι   :P

 

γενικα με τις μνημες το παω πολυ safe το θεμα , εχω ζησει τρελες ασταθειες στο τιποτα κυριολεκτικα σε παλιοτερο pc απο πειραματισμους , τωρα που εχω 2 dimm ειμαι στο 1Τ ετσι κι αλλιως οποτε εχω καιρο να ασχοληθω με το θεμα 

 

ΥΓ και ontopic..

 

και 2 benchακια που δεν ειχα τρεξει

 

 

 

efwarqwr_zpse7c40147.png

 

ghsdghghfhhhhhhhhh_zpsb5857a6b.png

 

 

 

YΓ2 και επειδη με το χρεπι μου δε μπορω να συναγωνιστω κανενα, οριστε και ενα super Pi για τους rcmaniac και on3st4b τελειως old school φαση (ελπιζω να μη ποσταρει κανας i7 ivy στα 6min και μας παρει τα σωβρακα ) 

  :lol:

 

xxcvbb_zps54042841.png dggdggggbbxx_zpsf351d0d9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε κι αυτό, και να οι διαφορές στον "ταπεινό" 830.

 

post-50176-0-47537400-1363273843_thumb.png post-50176-0-78585700-1363273842_thumb.jpg

 

Πολύ καλά, πιστεύω, για μη ενσωματωμένος controller.

 

(να μην ήταν τόσο ΓΤΠΚ το site της Transcend όπου πάλευα 40' για να μπορέσω να κατεβάσω οδηγούς για USB3...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που επιτέλους έχω την κάρτα στα χέρια μου θα ανεβάσω Results..

 

Σε καμιά ώρα περίπου θα ανεβάσω Resident Evil 6/3Dmark 2013.

Edit: Μεταφέρονται για το βράδυ τα Results, λόγω καφέ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...