Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα τυπογραφικό λάθος, αλλά το διόρθωσα. Όπως φαίνεται και στην είκονα, το Vcore είναι 1,152. Και τώρα δοκιμάζω με 1,12.

 

Edit. Με 1,12 έριξε blue screen στο πρώτο 10λεπτο prime95. Οπότε μένω με το 1,152. Καλό είναι κι αυτό.. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο vcore έχεις stock με auto GP7?

1,1V χρειάζεται για stock. Αν το αφήσω στο auto ανεβαίνει μόνο του χωρίς να το χρειάζεται. Και με 1,152 είμαι στα 3,5.. Κομπλέ.. B)

 

 

Δώσε πόνο 1.25 και δες ποσά πας , λογικά 3.8 θα είσαι jet .

3.6 δεν είναι το turbo ?

 

 

Η  μητρική μου δε με "βοηθάει", αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω από βδομάδα και για παραπάνω! Το turbo το έχω disabled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμωτο  , θα το πω : ΠΩΣ τα καταφερε η ΙΝΤΕΛ και θες  1.12V για τα 45nm ( βεβαια ειναι αλλης τεχνολογιας );  Εγω και αλλοι θελουν  1.25 1.3V για PH II X4 ( μπορει και Χ6 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε γαμωτο , θα το πω : ΠΩΣ τα καταφερε η ΙΝΤΕΛ και θες 1.12V για τα 45nm ( βεβαια ειναι αλλης τεχνολογιας ); Εγω και αλλοι θελουν 1.25 1.3V για PH II X4 ( μπορει και Χ6 )

Βέβαια το μεγαλο κόλπο είναι οτι με στοκ ψύξη οι phenom δε καταλαβαίνουν το Χριστό τους, ενώ οι συγκεκριμένοι Intel τουλάχιστον είναι ψησταριές

 

Πάντως 700 MHz πανω τα πιάνεις και με στοκ ρευματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  μητρική μου δε με "βοηθάει", αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω από βδομάδα και για παραπάνω! Το turbo το έχω disabled. 

Ναι , εννοούσα ότι το turbo σου ανεβάζει τον έναν πυρήνα στα 3.6 , όποτε είσαι safe ίσως και με μαμά ρεύματα ..

 

 

Ρε γαμωτο  , θα το πω : ΠΩΣ τα καταφερε η ΙΝΤΕΛ και θες  1.12V για τα 45nm ( βεβαια ειναι αλλης τεχνολογιας );  Εγω και αλλοι θελουν  1.25 1.3V για PH II X4 ( μπορει και Χ6 )

θα το πω και εγω .. γιαυτο intel is the way to go ..

είναι απλά καλύτερη επεξεργαστές  , πως να το κάνουμε ..

 

 

Βέβαια το μεγαλο κόλπο είναι οτι με στοκ ψύξη οι phenom δε καταλαβαίνουν το Χριστό τους, ενώ οι συγκεκριμένοι Intel τουλάχιστον είναι ψησταριές

 

Πάντως 700 MHz πανω τα πιάνεις και με στοκ ρευματα

είναι γνωστό ότι η stock ψήκτρα της intel είναι ΓΤΠ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γνωστό ότι η stock ψήκτρα της intel είναι ΓΤΠ .

δεν ξερω αν αυτο ισχυει γενικα (γιατι σε παλιοτερο c2d 65nm δεν ειχα θεμα οσο την κρατησα) , στη περιπτωση μας ηταν ντροπη για λιγα γραμμαρια αλουμινιο.. και οι επεξεργαστες αυτοι ειναι στη πραγματικοτητα αρκετα κρυοι , σε σχεση ειδικα με τους i7 που ειχαν θεμα λογω hyperthreading

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε η ωρα για τα Benchmarks της Sapphire 7870GHz edition http://content.hwigroup.net/images/products/xl/166981/sapphire_radeon_hd_7870_2gb.jpg

.Δοκιμαζεται σε συστημα 3570Κ 4.5GHz,Asrock Corsair A70,Asrock Extreme 4,Ripjaw 8gb 1600 9-9-9-24.

Αγοραστηκε στα 207Ε απο γαλλικο αμαζον. Ειναι απιστευτα ησυχη και σε επιδοσεις ηταν παρα πολυ καλη. To overclocking πηγε 1150/1350 χωρις να δωσω παραπανω ρευμα.

Λοιπον:

 

Οι θερμοκρασιες MAX και MIN κατα την διαρκεια ολων το τεστ ηταν αυτες

tempsty.jpg

 

 

Heaven STOCK:

stockheaven.jpg

 

Heaven OC:

ocheaven.jpg

 

Crysis 2 STOCK:

stockcrysis2.jpg

 

Crysis 2 OC:

occrysis2.jpg

 

Hitman Stock 4xMsaa+Ultra Settings:

hitmanstock.jpg

 

Hitman OC 4xMsaa+Ultra Settings:

ochitman.jpg

 

Lost PLanet 2 Type B Stock Ultra Settings:

stocklostplanet2.jpg

 

Lost PLanet 2:

oclostplanet2.jpg

 

Sleeping Dogs Stock Ultra Settings:

sleepingdogsstock.jpg

 

Sleeping Dogs OC:

sleepingdogsoc.jpg

 

Metro 2033 Stock Ultra Settings+DOF:

stockmetro.jpg

 

Metro 2033 OC:

ocmetro.jpg

 

PLA 4xMSAA ULTRA SETTINGS Stock:

plastock.jpg

 

PLA OC:

plaoc.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...