Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εννοώ όταν πλέον κυκλοφορήσουν, και τον δώ εγώ live τι κάνει που αν αξίζει να πάω στους ivy

μιλάμε πάντα για τον 3770...

 

Δλδ μερικές φορες πραγματικά αναρωτιέμαι αν οι Γερμανοι έχουν δίκιο για όλα αυτα που μας σουρνουν....

 

Αν είναι δνδ δλδ να τιθεται θεμα αλλαγης του 2600Κ με τον 3770 ... ποιο το ουσιαστικο κερδος περα απο το e-penis... ποσα λεφτα για πεταμε δλδ?? Που είμαι σιγουρος οτι δεν περισεύουν κιολλας!

 

Εκτος ρε bill και αν είσαι επαγγελματιας overclocker και δεν το έχουμε παρει χαμπαρι ακομη δλδ. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε φίλε δεν είμαι επαγγελματίας over και ούτε έχω λεφτά για πέταμα

απλά είναι μια τρέλα, hobby που έχω, έχουμε αρκετοί εδώ μέσα για να πάμε λίγο παραπάνω που αρκετές φορές δεν έχει ουσία αλλά έτσι είναι...

σε πληροφορώ ότι όλες οι αναβαθμήσεις που έχω κάνει εδώ και πολλά χρόνια είναι της τάξης του

πούλάω το προηγούμενο δίνω κάποια διαφορά και είμαι πάντα στα καινούργια..

νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αγόρασα αυτήν την κάρτα που βλέπετε και στην υπογραφή μου, τι benchmarks να ξεκινήσω να τρέχω? Να ποστάρω και κανένα σκορ! Αν γίνεται πείτε και τις ρυθμίσεις, σε high? Σε extreme? Τι να επιλέξω για την κάθε μία επιλογή? Για να έχουμε μία σωστή εικόνα όλοι. Μην ποστάρει δηλαδή άλλος σε medium άλλος σε high, άλλος σε anisotropic 16 και άλλος σε trilinear. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε φίλε δεν είμαι επαγγελματίας over και ούτε έχω λεφτά για πέταμα

απλά είναι μια τρέλα, hobby που έχω, έχουμε αρκετοί εδώ μέσα για να πάμε λίγο παραπάνω που αρκετές φορές δεν έχει ουσία αλλά έτσι είναι...

σε πληροφορώ ότι όλες οι αναβαθμήσεις που έχω κάνει εδώ και πολλά χρόνια είναι της τάξης του

πούλάω το προηγούμενο δίνω κάποια διαφορά και είμαι πάντα στα καινούργια..

 

νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ!

Καλορίζικη... για ρίξε κανένα bench να δούμε και εμείς.

Ποσό την αγόρασες και από που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Thanos1971 thanks. Το σκορ θα το ποστάρω με την επιλογή attach file που έχει κάτω από τον επεξεργαστή κειμένου?

 

Την κάρτα την αγόρασα από Amazon uk, 410 λίρες (περιλαμβάνει και το ΦΠΑ Ελλάδας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και τα benchmarks, το 3dmark 11 το έτρεξα με την δεύτερη επιλογή performance mode (720p).

 

Στο unigean μπορείτε να δείτε και αναλυτικά τις ρυθμίσεις και στη φωτογραφία, ούτως η άλλως φαίνονται όλα εκεί.

 

Θα έκανα και ένα unboxing και με καμία photo, αλλά δεν με προλάβατε να πάρει, δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό. :-)

 

Sorry παιδιά.

Πως πάει από επιδόσεις?

 

Α να πω ότι ακόμα δεν έχω βάλει το bios στην θέση 2 που είναι η overclocked edition της Saphire. Όλα είναι ακόμα στο default. Ακόμα και στο catalyst οι ρυθμίσεις είναι default.

 

post-226023-0-59875800-1335545412_thumb.png

post-226023-0-93019700-1335545434_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω άλλη μία απορία, την κάρτα που βλέπεται και στην υπογραφή μου, την αγόρασα από amazon uk, πόσα χρόνια εγγύηση έχει? Αν κάτι συμβει και μου πάθει κάτι στο μέλλον, χτύπα ξύλο, που θα απευθυνθώ? Θα πρέπει να την στείλω στο amazon για service?

Πρέπει να την κάνω πουθενά register για να ισχύει η εγγύηση ή η απόδειξη αγοράς λειτουργεί και σαν εγγύηση οπότε δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα εγώ?

Όπως βλέπεται η κάρτα μου είναι Saphire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω άλλη μία απορία' date=' την κάρτα που βλέπεται και στην υπογραφή μου, την αγόρασα από amazon uk, πόσα χρόνια εγγύηση έχει? Αν κάτι συμβει και μου πάθει κάτι στο μέλλον, χτύπα ξύλο, που θα απευθυνθώ? Θα πρέπει να την στείλω στο amazon για service?

Πρέπει να την κάνω πουθενά register για να ισχύει η εγγύηση ή η απόδειξη αγοράς λειτουργεί και σαν εγγύηση οπότε δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα εγώ?

Όπως βλέπεται η κάρτα μου είναι Saphire.[/quote']

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις σε περιπτωση προβληματος ειναι να απευθυνθεις κατευθειαν στη sap. Εγω ετσι εκανα με μια 5850 και μου την αλλαξαν χωρις πολλα πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν αλλάξω την stock ψύκτρα με μία accelero arctic, κινδυνεύω να βγω εκτός εγγύησης? Εάν πάθει ποτέ κάτι η κάρτα, χτύπα ξύλο, και χρειαστώ service, υπάρχει περίπτωση να καταλάβουνε ποτέ στο service ότι εγώ είχα αλλάξει ψύκτρα?

 

Θέλω την συγκεκριμμένη Accelero Xtreme 7970 επειδή είναι και πολύ αθόρυβη. Νομίζω όμως ότι επειδή η κάρτα γραφικών μου που βλέπεται και στην υπογραφή μου, δεν είναι reference κάρτα, πρέπει να έχει μάλιστα και διαφορετικό pcb, λέτε να μου κάνει αυτή η accelero ή θα έχω πρόβλημα?

 

Αυτήν την ψύκτρα εννοώ

 

 

Κυκλοφορεί πουθενά καμία ψύκτρα για κάρτα γραφικών 7970, δείτε και την υπογραφή μου - που να έχει κλειστό κύκλωμα ψύξης water cooling, με 0 συντήρηση?

Ας είναι μόνο για την κάρτα, ο επεξεργαστής δεν με ενδιαφέρει καθόλου, δεν έχω πρόβλημα θερμοκρασίας επεξεργαστή αλλά μόνο κάρτας.

 

 

Παράγγειλα δύο ανεμιστήρια noctua 12 cm που έχουνε και καλή ροή αέρα.

Ελπίζω να πέσουνε 10 βαθμοί οι θερμοκρασίες της κάρτας μου, με τον έξτρα κρύο αέρα που θα μπαίνει.

Ο ένας ανεμιστήρας θα χτυπάει ακριβώς πάνω στην κάρτα, δηλαδή θα είναι εγκαταστημένος στην πίσω πλευρά του κουτιού και ο άλλος θα βάζει κρύο αέρα μέσα στο κουτί από μπροστά.

 

Οι θερμοκρασίες μου είναι στους 75 βαθμούς κολλημένοι. Βέβαια αυτό επειδή ζορίζω και εγώ λίγο την κάρτα πχ μισή ώρα σε full load και τέτοια fun.gif

Ναι έχω κάνει overclock από 100mhz σε μνήμη και gpu και σιγά σιγά το αυξάνω.

 

Καμιά φορά μου κρασάρουνε και οι drivers, μετά πάω για restart, το έχω πάθει 3-4 φορές. Από ότι φαίνεται αυτές οι κάρτες έχουν πρόβλημα συμπεριφοράς thermal threshold, πάνω από 65 βαθμοί και σου γίνεται ασταθής η κάρτα. :eek: :eek:

 

Αν βάλω τους ανεμιστήρες στο 85% manual, ούτε γάτα ούτε ζημιά, δεν μου κάνει ούτε κιχ η κάρτα. ^_^ ^_^

Αλλά πάρα πολύ θόρυβος, δεν παλεύεται με ΤΙΠΟΤΑ.

 

Λέω να αλλάξω πάστα στην κάρτα, έχω ακούσει πάρα πολλούς να λένε ότι η μαμίσια πάστα που βάζουνε από εργοστάσιο κατασκευής είναι για τον Πsecret.gif

 

 

Έχω αυτήν την πάστα NT-H1 Noctua που ήτανε μαζί με την ψύκτρα της cpu που αγόρασα δείτε υπογραφή, είναι της πλάκας ε? Δηλαδή δεν θα κάνει?

 

Οπότε αγοράζω αυτήν PK-1. Στην gpu θα βάλω μία κουκίδα στη μέση μέγεθος φακής και θα απλωθεί μόνη της?

Ή σε γράμμα Χ την πάστα οπότε απλώνεται και καλύτερα?

 

Βέβαια όταν την αγοράσω και φτάσω σε αυτό το σημείο μιλάμε πάλι.

 

Εννοείται ότι θα κάνω πολύ προσεκτική δουλειά, σε κάτι τέτοια είμαι μάνα. Μετά θα φαίνεται ότι έχω αλλάξει πάστα? Η λογική λέει όχι, δεν νομίζω να έχουνε σκεφτεί να βάλουνε τίποτα σημάδια ξεπαρθενιάσματος στην κάρτα εκεί στην Saphire, ε εκεί τότε τους βγάζω το καπέλο. bravo.gifyellow.gif

Το λέω για να μη βγω εκτός εγγύησης.

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...