Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, η διαφορά απο driver σε driver να είναι 0,X του fps, ούτε 1 ολόκληρο fps διαφορά δεν έχω δεί.

 

Tότε πώς εξηγείς ότι παλιότερα σε ένα 3dmark06 που έχω ποστάρει κάτι σελίδες πιο πίσω έχω 23000 score με στοκ ρεύμα (core δέν θυμάμαι)

και τώρα με 1,10v και 870core να βγάζω 22890??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Πολύ καλό σκόρ φίλε μου.

Αφού είσαι σταθερός στα games στα 900/1200 έχεις πέσει σε πολύ καλό κομμάτι, ούτε του παπά μην το πείς. :P

Η επισυναπτόμενη εικόνα που βλέπεις δεν είναι 5850 είναι HD6950 φλασαρισμένη σε 6970 σε στόκ ρολόγια. :)

 

 

κοιτα δε παιζει να μην ειμαι σταθερος σε games κοντευω να τερματισω το metro2033!κατι θα ειχε πεταξει.

παντως να ειναι τοσο κοντα στην στοκ 6950 δε το περιμενα.

για 130ευρω δεν υπαρχει η καρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε πώς εξηγείς ότι παλιότερα σε ένα 3dmark06 που έχω ποστάρει κάτι σελίδες πιο πίσω έχω 23000 score με στοκ ρεύμα (core δέν θυμάμαι)

και τώρα με 1,10v και 870core να βγάζω 22890??

 

Aναφέρομαι βρε συ στο unigine 2.5.

Το 3dmark 06 όπως έχουμε πεί εξαρτάται κυρίως απο τα ρολόγια του cpu και όχι της κάρτας.

Δοκίμασε να τρέξεις το 06 με χαμηλά και υψηλά ρολόγια στον cpu και μετά δοκίμασε με ίδιο χρονισμό στον cpu να τρέξεις ένα run με stock ρολόγια στην κάρτα και ένα με την κάρτα o/c.

Θα δείς ότι η διαφορά στην πρώτη περίπτωση είναι μεγάλη στο τελικό αποτέλεσμα ενώ η διαφορά στην δεύτερη περίπτωση είναι σχεδόν μηδαμινή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναφέρομαι βρε συ στο unigine 2.5.

Το 3dmark 06 όπως έχουμε πεί εξαρτάται κυρίως απο τα ρολόγια του cpu και όχι της κάρτας.

Δοκίμασε να τρέξεις το 06 με χαμηλά και υψηλά ρολόγια στον cpu και μετά δοκίμασε με ίδιο χρονισμό στον cpu να τρέξεις ένα run με stock ρολόγια στην κάρτα και ένα με την κάρτα o/c.

Θα δείς ότι η διαφορά στην πρώτη περίπτωση είναι μεγάλη στο τελικό αποτέλεσμα ενώ η διαφορά στην δεύτερη περίπτωση είναι σχεδόν μηδαμινή. ;)

 

Ναι ρε συ Νίκο απλά μου κάνει εντύπωση γιατί και στις 2 περιπτώσεις μιλάω για ίδια ρολόγια στον επεξεργαστή...

Μόνο η κάρτα αλλάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δε παιζει να μην ειμαι σταθερος σε games κοντευω να τερματισω το metro2033!κατι θα ειχε πεταξει.

παντως να ειναι τοσο κοντα στην στοκ 6950 δε το περιμενα.

για 130ευρω δεν υπαρχει η καρτα!

 

Όχι μόνο σε μια απλή 6950 αλλά σε μία φλασαρισμένη με τους shaders, bandwidth και ρολόγια 6970. Βέβαια η κανονική 6970 βγάζει κάποια ελάχιστα fps πάνω απο 30 αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται απο άποψη τιμής.

Εσύ έχεις πέσει σε καλό κομμάτι. Κανείς απο όλους όσους την πήραμε και ποστάραμε στο συγκεκριμένο thread δεν μπορεί να παίξει games στα 900/1200 με στοκ τάση στην Xtreme. Οι περισσότεροι περιορίζονται στα 800/1100 πράγμα που δείχνουν και κάποια reviews. Είσαι τυχερός, ακόμα και να μην ξεκλειδώσουν μια χαρά είναι έτσι δεν το συζητάμε. Στα 900/1200 είχα 24/7 τις reference προκειμένου να μην τις ζορίζω με extra τάση και κυριολεκτικά έσπερναν παντού.

Tρελό value η 5850 δεν το συζητάμε. Δεν αξίζει κάποιος στην ουσία να δαπανήσει χρήματα για την νέα σειρά 6 εκτός και αν έχει την τρέλα της αναβάθμισης.

 

Ναι ρε συ Νίκο απλά μου κάνει εντύπωση γιατί και στις 2 περιπτώσεις μιλάω για ίδια ρολόγια στον επεξεργαστή...

Μόνο η κάρτα αλλάζει

 

Αυτό σου λέω. Τα ρολόγια του cpu είναι τα ίδια και αλλάζουν της κάρτας οπότε δεν θα δείς άξια λόγου διαφορά προς τα πάνω, αμελητέα θα είναι.

Τώρα κάποιες φορές θα δείς και προς τα κάτω, το σκόρ δεν παραμένει πάντα το ίδιο, μεταβάλεται με κάθε run, κάπου εκεί κοντά βέβαια.

Αν θέλεις να δείς προς τα πάνω πρέπει να ανεβάσεις και άλλο τον cpu. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να έρθει η Nh-d14 απο βδομάδα και θα δείς...:P

 

 

Δεν θα πάς στην Bigwater τελικά? :P

 

 

Άντε με το καλό να δούμε ανεβασμένα σκόρ στο νήμα. Αυτός είναι ο σκοπός του άλλωστε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 2500k στα 4.5Ghz πλέον ενόψει καλοκαιριού με 1.29vcore και οι 5850 Xtreme λίγο καιρό πρίν τις αφαιρέσω απο το κουτί, στα 800/1110 που είναι σταθερές στα παίγνια μέχρι να δώσει ... η Sapphire. :P

To LinX τελικά στεσσάρει φοβερά την cpu με max stress 90% memory και οι θερμοκρασίες άγγιξαν στον έναν πυρήνα τους 80 βαθμούς.

Απο τέλη βδομάδας αναμένεται να πάρουν θέση δύο 6950, ελπίζω να μην φάμε περαιτέρω καθυστέρηση. :)

post-175857-0-73495000-1304276178_thumb.jpg

post-175857-0-76799200-1304276198_thumb.jpg

post-175857-0-95116500-1304276219_thumb.jpg

post-175857-0-90759000-1304276236_thumb.jpg

post-175857-0-99985900-1304276722_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Danm - σκέψου τι θα χρειαζόσουν για να έχεις τέτοια scores πριν πέντε μήνες. 980X - Rampage και πολλλυυύ καλό custom νερό a.k.a. 2k€ :ph34r::-)

 

σκεψου επισης οτι για να επιανες 4,5 ghz πρεπει να τα εσταζες χοντρα......

 

Νικο για αλλη μια φορα φοβερο σκορ!!!

 

btx το corsair 750 watt θα την παλεψει με δυο radeon 6950 cf ή θελει κανα 850 watt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου επισης οτι για να επιανες 4,5 ghz πρεπει να τα εσταζες χοντρα......

 

Νικο για αλλη μια φορα φοβερο σκορ!!!

 

btx το corsair 750 watt θα την παλεψει με δυο radeon 6950 cf ή θελει κανα 850 watt?

 

Να στε καλά παιδιά σας ευχαριστώ και τους δύο. :)

 

@Cold θέλω να πιστεύω ότι θα φτάσει και δεν θα έχω πρόβλημα. Το ελπίζω δηλαδή. B)

Θα δείξει τέλη βδομάδας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...