Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε ... Το score σου είναι αρκετά χαμηλό, να υποθέσω ότι η κάρτα δουλεύει στα 600/500 που είναι τα default freqs ... :P

 

Βάλε τις μνήμες σου να δουλεύουν σε dual channel ... Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο το απενεργοποίησες :confused: Οι Ballistix σου με 2.2V (stock Voltage) παίζουν άνετα στα 5-5-5-15, Command Rate 2T ... Δώσε λίγο παραπάνω Vdimm (2.4 - 2.5 Volts για τα benches ΜΟΝΟ είναι ότι πρέπει ;) - λέω μόνο για να μην έχουμε και κάνα ατύχημα, κάνα τσααααφ :-D) και παίξε με CL4 και ότι tRCP, tRAS, tRCD μπορείς (ίσως καταφέρεις ένα 4-4-4-10 1Τ ή και χαμηλότερο) ... Θα βελτιωθεί απίστευτα το score ...

 

Ανέβασε την κάρτα γραφικών σου ... Αν δεν ξέρεις δες τον οδηγό με το Ati Tool με έγραψε ο Vatos και εγώ ;) Θα σε βοηθήσει αρκετά, σίγουρα :-)

 

Καλές γιορτές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, δεν ειναι προβλημα της καρτας η αδυναμια του rivatuner να ανεβασει MHz. Μεσα απο τον catalyst παει μεχρι 770MHz με το default bios και αν βαλεις αυτο απο iax-tech μπορεις να βαλεις και περισσοτερα.

 

Επισεις μεσα απο τον CCC μπορεις να πειραξεις και καποια πραγματα που δινουν επιπλεον score στα 3d-marks, οπως mipmap quality και το catalyst AI, κανονικα πρεπει να σας δουλευει. Εχω βαλει τους 7.11, τους 7.11 crysis hotfix και τους 7.12 στην ιδια εγκατασταση XP και δεν ειχα προβλημα με το βαλε βγαλε.

 

Επισεις ο CCC δεν δουλευει αν δεν εχετε εγκαταστησει το dotnet framework 2.0.

Σβηστε τα παντα απο ATI, καντε εγκατασταση το .netframework 2.0 και μετα ξανα περαστε τους οδηγους.

 

Επισεις το bios περναει και με το winflash, δεν χρειαζεται bootable disk.

Βαλτε το winflash πατηστε πρωτα save για να εχετε και το default bios και μετα περνατε το tweaked. Που για μενα αν δεν εχεις αλλη ψυκτρα ειναι αχρηστο.

 

Αν και καλο να εχουμε και ενα flash disk bootable με διαφορα bios γιατι ποτε δεν ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατάφερα να ξεπεράσω τα 10Κ στο 3Dmark06 με νέα mobo (DFI lanparty NF4 Ultra-D) και νέες μνημούλες (SUPERTALENT) οι οποιες παρεπιπτώντως με εξέπληξαν με το overclockability τους.

 

Εχουμε και λεμε

CPU 265X11@2915ΜΗz Vdimm 1,7V

RΑΜ 235X2@470MHz Vc 3V

GPU 850/1930Mhz

 

Και ιδού τα αποτελέσματα!

 

g7bus8x8dkrmoamyu3lr.jpg

 

 

Πάει κιάλλο αλλα Θέλω ΝΕΡΑΚΙ!!!!:cry::-(

ΑΚΟΥΣ Αγιε Βασίλη????:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατάφερα να ξεπεράσω τα 10Κ στο 3Dmark06 με νέα mobo (DFI lanparty NF4 Ultra-D) και νέες μνημούλες (SUPERTALENT) οι οποιες παρεπιπτώντως με εξέπληξαν με το overclockability τους.

 

Εχουμε και λεμε

CPU 265X11@2915ΜΗz Vdimm 1,7V

RΑΜ 235X2@470MHz Vc 3V

GPU 850/1930Mhz

 

Και ιδού τα αποτελέσματα!

 

g7bus8x8dkrmoamyu3lr.jpg

 

 

Πάει κιάλλο αλλα Θέλω ΝΕΡΑΚΙ!!!!:cry::-(

ΑΚΟΥΣ Αγιε Βασίλη????:o

 

φέρτην απο εδώ :P

εγώ πήρα ένα μολύβι και έπαιξα λίγο με την δική μου τις έδωσα 1,28 V και έφτασε περίπου 860Mhz από 796Mhz που τερμάτιζε με 1,26V εν αναμονή να πάω να πάρω τριμεράκια να φάει 1,5 να πάει στον θεό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.techpowerup.com/gpuz/mwdzf/

Χε εμενα παει πιο πολυ με στοκ ρευμα :-D.

Επεσα σε καλο κομματι.Οι μνημες ανεβαινενουνε κιαλο αλλα βαρειμαι τωρα.Bench ακολουθουνε μετα(γτ θελει να παιξει ο αδερφος μου τωρα :mad:)Παντως στο 100%το ανεμηστερακι την κραταει idle 50c load ~80c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.techpowerup.com/gpuz/mwdzf/

Χε εμενα παει πιο πολυ με στοκ ρευμα :-D.

Επεσα σε καλο κομματι.Οι μνημες ανεβαινενουνε κιαλο αλλα βαρειμαι τωρα.Bench ακολουθουνε μετα(γτ θελει να παιξει ο αδερφος μου τωρα :mad:)Παντως στο 100%το ανεμηστερακι την κραταει idle 50c load ~80c.

 

Την πηγες 800MHz με την stock ψυκτρα? Και σου τρεχει και 3Dmark? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πηγες 800MHz με την stock ψυκτρα? Και σου τρεχει και 3Dmark? :-)

 

3dmark δν δοκιμασα ακομα γτ δν εχω χρονο.

Ετρεξα ενα στα γρηγορα(το 03 γτ τοα αλλα βαριεμαι να τα κατεβαζω) με 783/1017 και ειδα το ποσο τρελο bottleneck πεφτει :lol:

 

Ειδου:7k3zntxrisj8y1mqwexd.jpg

http://service.futuremark.com/orb/resultanalyzer.jsp?projectType=10&XLID=0&UID=13086254

 

Λιγο ειναι....(υποψην και CPU,GPU,Ram δν ειναι στο max(αλλωσστε γιαυτο ειναι στα γρηγορα:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έπαθα το άλλο με Vgpu απο 1,25 εώς 1,30 δεν περνάει τα 870Mhz ενώ 869 παίζει σταθερά να έχει και άλλη φρίκη εκεί ; κάτι τέτοια διαβάζω και φρικάρω και εγώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα τελευταίο Bench SuperPi 512k, το νέο έτος θα επιστρέψω δριμύτερος.

superpi512kuv8.jpg

 

@Sadman κατεβασε από εδώ το 3ντίΜάρκς 2006. http://www.gamershell.com/download_22199.shtml

Κάλλη χρονιά σε όλους.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑ τα νεύρα μου ποιος έχει καταφέρει να πάει την 3850 πάνω από 870Mhz ; κανένας κανένα λινκ για unlocked bios ; κόλλησα εδώ πάλι ότι Vgpu και να έχω τρώω σφαλιάρα η κάρτα είναι κλειδωμένη :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...