Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αλλη μια

 

 

1920*1080

 

lionheart το ετρεξα σε 1280*720

 

Στο unigine βγάζουμε πάνω - κάτω τα ίδια και οι τρείς μας με την 6950. Την έχεις φλάσαρει και εσύ σωστά? Σε τι ρολόγια το έτρεξες?

Σχετικά με το 11 μου φαίνεται χαμηλό το σκόρ σου. Δεν έχω κάποιο πρόσφατο με τον 955 και την 6950 αλλά μου φαίνεται ότι είναι γύρω στα ~5k αν θυμάμαι καλά.

Έχεις χαμηλά τον 1055T βέβαια αλλά και πάλι χαμηλό μου φαίνεται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Στο unigine βγάζουμε πάνω - κάτω τα ίδια και οι τρείς μας με την 6950. Την έχεις φλάσαρει και εσύ σωστά? Σε τι ρολόγια το έτρεξες?

Σχετικά με το 11 μου φαίνεται χαμηλό το σκόρ σου. Δεν έχω κάποιο πρόσφατο με τον 955 και την 6950 αλλά μου φαίνεται ότι είναι γύρω στα ~5k αν θυμάμαι καλά.

Έχεις χαμηλά τον 1055T βέβαια αλλά και πάλι χαμηλό μου φαίνεται. :)

Το unigine τα 2 πρωτα με ρολογια 880/1375, τα 2 τελευταια με 950/1400. Και εγω λεω πως το 11 ειναι πολυ χαμηλο δεν ξερω, ενταξει 3,6 εξαπυρηνος ειναι γαμωτο τοσο πολυ πισω απο τα 5000 γιατι ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ποστ 198 που ειναι το δικο μου το σκορ.Link

εισαι οντως χαμηλα αλλα κατι αλλο παιζει μαλλον.

βαλες και τα ρολογια της καρτας 950-1375.το καλυτερο σκορ σε εμενα.και +20% απο τους catalyst.

 

Το πιο αξιοσημειωτο ειναι οτι εχουμε αρκετη διαφορα με τον cold που εχει την κανονικη 6970 σε 880-1375.μαλιστα μας ριχνεις ενω ανεβαζουμε τον πυρηνα στα 950.αντε πειτε τωρα μεγαλα μυαλα.χαχαχαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το unigine τα 2 πρωτα με ρολογια 880/1375, τα 2 τελευταια με 950/1400. Και εγω λεω πως το 11 ειναι πολυ χαμηλο δεν ξερω, ενταξει 3,6 εξαπυρηνος ειναι γαμωτο τοσο πολυ πισω απο τα 5000 γιατι ομως?

 

Τι να σου πώ και εμένα μου κάνει εντύπωση. Μπορεί να μην έκατσε καλά το run.

Επίσης απο ότι είδα έχεις ενεργοποιημένο το Cool 'n' quiet στον cpu, δοκίμασε να το βάλεις off μήπως αλλάξει κάτι.

 

 

^^ ναι σωστό αυτό που λέει ο Θάνος. Αν το έτρεξες στα 950/1400 κατέβασε τις μνήμες στα 1375 και βάλε +20% το power settings απο το ccc.

 

Δες ποστ 198 που ειναι το δικο μου το σκορ.Link

εισαι οντως χαμηλα αλλα κατι αλλο παιζει μαλλον.

βαλες και τα ρολογια της καρτας 950-1375.το καλυτερο σκορ σε εμενα.και +20% απο τους catalyst.

 

Το πιο αξιοσημειωτο ειναι οτι εχουμε αρκετη διαφορα με τον cold που εχει την κανονικη 6970 σε 880-1375.μαλιστα μας ριχνεις ενω ανεβαζουμε τον πυρηνα στα 950.αντε πειτε τωρα μεγαλα μυαλα.χαχαχαχαχα.

 

Δεν θέλει πολύ σκέψη. Η 6950 ξεκλειδώνει shaders, bandwidth συχνότητα κλπ όπως η 6970 αλλά δεν γίνεται ακριβώς 6970. Την πλησιάζει μεν αλλά δεν γίνεται.

Όπως είπαμε άλλωστε κάποιο λόγο θα έχει και η ύπαρξη του 8πινου έναντι του 6πινου της 6950. Δεν θα το έβαλαν για πλάκα.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. 3 κάρτες ξεκλειδωτες αποδίδουν το ίδιο έχοντας το ίδιο bios το οποίο δεν σε αφήνει να ανεβάσεις τάση.

Άρα, μήπως πρέπει να δοκιμάσουμε με άλλο Bios απο 6970 που σε αφήνει να ανεβάσεις και τάση (πράγμα που ήθελα να αποφύγω αρχικά) ή μένουμε όπως είμαστε?

Διότι το συγκεκριμένο δεν νομίζω να μοντάρεται ούτε με το RBE. Θα έχει τις επιλογές με την τάση κλειδωμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ποστ 198 που ειναι το δικο μου το σκορ.Link

εισαι οντως χαμηλα αλλα κατι αλλο παιζει μαλλον.

βαλες και τα ρολογια της καρτας 950-1375.το καλυτερο σκορ σε εμενα.και +20% απο τους catalyst.

ολα αυτα και 950/1400 και +20% και παλι γαμωτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bάλε off το cool 'n' quiet απο bios, ανέβασε κάπως τον 1055Τ στα ~4Ghz και κατέβασε τις μνήμες στα 1375.

Αν βγάλεις πάλι αρκετά χαμηλότερο σκόρ απο τον Θάνο τότε απεγκατάστησε την εφαρμογή του 11 και ξαναπέρασέ την.

Ψάξτο λίγο για να αποφύγεις το φορμάρισμα. :P

(Aν και στο unigine είσαι σχετικά εντάξει, λίγο χαμηλότερα αλλά εντάξει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lion μαλλον θα αποχαιρετησω εδω γιατι δεν αντεχω αλλο απο τις 6:30 το πρωϊ ξυπνιος ειμαι και εχει παει 3 το αλλο πρωϊ. Θα το ψαξω και θα σας ζαλησω ξανα. Καληνυχτα παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lion Μιας και εχω πολυ χρονο στην δουλεια :P ριχνω ματιες σε ξενα forum.Λοιπον,θυμασαι που σου ειπα για την μνημη?θα σου κανω copy paste οτι βρισκω απο αλλους χρηστες.

Το ξερω οτι μπορει να μην ισχυουν αλλα τουλαχιστον για την μνημη ειχαν ενα δικιο ε? ;)

εχουμε και λεμε.

1)Actually the one difference in the the hardware is that the 6970 comes with an 8pin + 6pin while the 6950 has 2 x 6pin. But this is not a big deal since the extra two wires on an 8pin are ground so they don't really add any extra power.

2)There are marginal differences such as for example the higher Memory Bandwidth of the 6970 or tighter Memory timings.

Those marginal differences do however not impose a difference in performance between the 6950 and the 6970.

3)Different memory modules with different timings along with a difference in resisters.

4)Δες εδω εκει που λεει για το afterburner μπας και το εχεις δοκιμασει η οχι.Ειναι η καρτα που εχουμε με τον storm.Link

5)Αμα βρω κατι αλλο το ποσταρω.

 

Edit:αντε να δω τωρα τι τσακαλια ειστε...ανακαλυψη.η καρτα (τουλαχιστον σε εμενα) δεν επηρεαζεται καθολου απο το Power control settings του calalysts.see photo.(η μνημη μεχρι και 1375 παιζει καλα,απο 1380 και πανω αρχιζει να πεφτει το σκορ).

post-164700-0-55829000-1303450926_thumb.jpg

Επεξ/σία από Thanos1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα μια ερωτηση απο προχτες που παντρεψα την 6990 με την 6970 γενικα ολα καλα την αναγνωρησε μια χαρα αλλα εχω ενα προβλημα οταν πας να παιξω το 3DMark Vantage και το 3DMark11 μου τα τρεχει ολα τα τεστ κανονικα στο τελος που παει να βγαλει το σκορ μου βγαζει αυτο που εχω στην φοτο...ενω σε αλλα test benchmarks δεν εχει προβλημα :unsure:

 

σκορ Sanctuary demo

benchmark edition v2.3

post-152433-0-46015300-1303448722_thumb.jpg

unigine_20110422_0834.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^Εσυ παλι απο πανω,εδω εχουμε τον πονο μας και εσυ μας βαζεις την 6990 με μια 6970 μαζι.χαχαχαχα θα μας τρελανεις τελειως. :lol: :lol: :lol:

 

Google το προβλημα,μπορει να δεις καμια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το unigine τα 2 πρωτα με ρολογια 880/1375, τα 2 τελευταια με 950/1400. Και εγω λεω πως το 11 ειναι πολυ χαμηλο δεν ξερω, ενταξει 3,6 εξαπυρηνος ειναι γαμωτο τοσο πολυ πισω απο τα 5000 γιατι ομως?

 

Storm οντος πολυ χαμηλο σκορ δεν ξερω τι φταιει! Ετρεξα δυο φορες 3dmark 11 με stock ρολογια .....

post-133420-0-60481500-1303460536_thumb.png

post-133420-0-58280600-1303460547_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Thanos1972 ενδιαφέρον οι πληροφορίες που βρήκες. Θα ρίξω ένα διάβασμα. Thanks. :)

Kαι εγώ δεν έχω δεί διαφορά είτε αφήσω το power control settings στο 0 είτε στο 20%.

Αυτό με το afterburner δεν το έχω δοκιμάσει θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...