Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην ας πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Lionheart75 για το pm πθ μου ειχε στειλει....Thanks φιλαρακι.

Μολις την ξεκλειδωσα και κατευθειαν της πεταξα καρφωτα απο το AB,core clock 900 και memory clock 1400.

Εβγαλε ενα 10λεπτο occt με μαξ θερμοκρασια 77 βαθμους με 50% φαν σε custom profile.Μαλλον παει και παραπερα αλλα κατσε,πρωτη μερα ειναι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σε λγιο ερχετε και bench εαν καταφερω να το τρεξω.

Να και το Link αλλα μου φενετε οτι τα δειχνει λιγο οπως ναναι στις πληροφοριες.1 gigabyte μνημη?

να και με το vantage

post-164700-0-97271000-1301410684_thumb.jpg

post-164700-0-20012900-1301413862_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι,πάντως αυτο που έχω παρατηρήσει αν και εχω καλο airflow στο cosmos ειναι οτι χωρις το πλαίνό παράθυρο οι θερμοκρασία αν δεν πέσει στην χειρότερη θα παραμείνει σταθερή,με το παράθυρο σίγουρα θα ζεσταθεί περισσότερο.

 

αυτό ισχύει σχεδόν σε όλα τα κουτιά..εγώ στο armor χωρίς το πλαϊνό βλέπω στη cpu 5-6 βαθμούς διαφορά σε load..

και είναι λογικό, διότι αν έχεις ένα cooler στυλ true-black όπου τα fins που διαχέουν τη θερμότητα προς τα έξω κοιτάνε προς το παράθυρο, τότε η θερμότητα που εκλύεται χωρίς το πλαϊνό φεύγει προς τα έξω, ενώ με το παράθυρο μένει μέσα στο κουτί

 

παραθέτω και εγώ ένα run με την καινούργια μου καρτούλα..

 

με ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις 4700 πόντοι διαφορά σε σχέση με την 4890..not bad ^_^

post-65865-0-98041100-1301413372_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λέγαμε εμείς αλλά εσύ δεν άκουγες. :P

Και γω το ίδιο διαπίστωσα σε γενικές γραμμές με την 6950.

Για καθαρές επιδόσεις θα ήταν προτιμότερο να πάς σε 2η 5850. Άλλωστε θα σου έβγαινε και πολύ φθηνότερα.

Απο κεί και πέρα ψάξε λίγο την κάρτα και ανεβασέ την όσο μπορείς. :)

 

Edit: τρέξε όποτε μπορέσεις ένα unigine με ΑΑ 8x και Αnisotropy 16x στα 1920x1080 για να δώ.

 

Ενδεικτικά οι δικές μου με AA 8x

post-175857-0-51491300-1301497411_thumb.jpg

post-175857-0-35080000-1301497419_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λέγαμε εμείς αλλά εσύ δεν άκουγες. :P

Και γω το ίδιο διαπίστωσα σε γενικές γραμμές με την 6950.

Για καθαρές επιδόσεις θα ήταν προτιμότερο να πάς σε 2η 5850. Άλλωστε θα σου έβγαινε και πολύ φθηνότερα.

Απο κεί και πέρα ψάξε λίγο την κάρτα και ανεβασέ την όσο μπορείς. :)

 

Edit: τρέξε όποτε μπορέσεις ένα unigine με ΑΑ 8x και Αnisotropy 16x στα 1920x1080 για να δώ.

 

Ο ανεμηστηρας σε σχεση με την 5850 γιατι μου ακουγεται τοσο πολυ?

 

Σε εσενα παιζει κατι τετοιο ? Στο 28 % μου εχει παρει τα αφτια !!!!!!!

 

Σε λιγο σου βαζω το unigine ΑΑ 8x και Αnisotropy 16x.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη βάλεις 16x anisotropy δεν χρειάζεται. AA 8x βάλε μόνο. :)

Όχι ο ανεμιστήρας ακούγεται στα ίδια με την 5850 και μάλιστα λίγο πιο αθόρυβος.

Στο 30% που τον έχω μόνιμα σε idle μπορώ να πώ ότι δεν τον ακούω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ακουγεται υπερβολικα δεν ξερω τι να πω ! Παιζει να εχω προβλημα με το τροφοδοτικο η να κανω κανενα φορματ γιατι αν δεν υπαρχει προβλημα software τοτε θα την παω πισω!

post-133420-0-02606800-1301499891_thumb.png

post-133420-0-98032300-1301499898_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ακουγεται υπερβολικα δεν ξερω τι να πω ! Παιζει να εχω προβλημα με το τροφοδοτικο η να κανω κανενα φορματ γιατι αν δεν υπαρχει προβλημα software τοτε θα την παω πισω!

 

Όπως φαίνεται δεν υπάρχει διαφορά στο σκόρ μεταξύ μιας 6950 mod σε 6970 και μιας stock 6970.

Η ελάχιστη διαφορά έχει να κάνει με τους οδηγούς καθώς χρησιμοποίησα τους 10.12 εγώ.

Aν ο θόρυβος είναι υπερβολικός με κάτω απο το 30% του ανεμιστήρα τότε κάτι παίζει πιστεύω.

Εμένα με 24- 25% που δούλευε stock και πλέον με 30% που την έχω μόνιμα σε idle είναι ήσυχη.

 

Edit: Έχε υπόψη σου πώς σε πολλούς (και σε εμένα) οι οδηγοί που βγήκαν μετά απο τους 10.10 κάνουν τις κάρτες σε πολλές περιπτώσεις στο άσχετο να δουλεύουν στο 99% σε idle.

Η κάρτα λοιπόν ζεστένεται και ανεβάζει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να αυξάνονται και οι στροφές του fan. Μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο και σε εσένα?

Παρατήρησε την συμπεριφορά της σε idle μέσω Msi AB απο το διάγραμμα. Τους 11.3 δεν τους έβαλα ακόμα να δοκιμάσω αλλά σε κάποιους το πρόβλημα παραμένει απο όσο διάβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cold γιατι να την πας πισω ρε συ?δες το θεμα με τον ανεμιστηρα με αυτο που λεει ο Lionheart.και σε εμενα τα ιδια εκανε που ανεβαζε θερμοκρασια με τους τελευταιους drivers και αναγκαστηκα και περασα αυτους που εχει μεσα το cd.

post-164700-0-32288100-1301508748_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αnti-aliasing 8x.

+1 αν τρεξω με default settings το benchmark εχω 40 fps στρογγυλα

 

@qsis γιατί δε δίνεις λίγο ρεύμα με το trixx να την ανεβάσεις?εγώ αυτό έχω κάνει

το msi asfterburner δοκιμασα και μου εδειξε μεχρι 840 mhz οπως και το ccc

 

θεωρησα οτι δεν αξιζει το κοπο (+ το γεγονος οτι η 1gb δεν ξεκλειδωνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 αν τρεξω με default settings το benmchmark εχω 40 fps στρογγυλα

 

 

το msi asfterburner δοκιμασα και μου εδειξε μεχρι 840 mhz οπως και το ccc

 

θεωρησα οτι δεν αξιζει το κοπο (+ το γεγονος οτι η 1gb δεν ξεκλειδωνει)

 

με το trixx ανεβαίνει όσο θες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...