Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα εγω ποτε δεν κανω υπερβολικα πραγματα με οτιδηποτε κανει πανω απο 100 ευρω , και ενας απο τους λογους που επελεξα τη "μικρη" 6950 ειναι να μη μπω στο πειρασμο να ξεκλειδωνω :lol:

 

προς το παρον παντως θα μεινει ως εχει. εχω επιτελους μια κρυα και αθορυβη καρτα, ας το απολαυσω

 

:confused:

 

 

σας έχασα κάπου;

για αυτην εδω λεω

http://www.skroutz.gr/s/317222/Sapphire-Radeon-HD6950-1G%CE%92.html

 

και η χαμηλοτερη τιμη της στην αγορα ειναι εδω (μπορει να μη δουλευει το λινκ, μπες στο pixmania και ψαξε)

http://www.pixmania.gr/gr/gr/09472869/art/sapphire-technology/radeon-hd-6950---1-g%CE%92-gddr5---pci-express-2.1-(11188-01-40g).html

 

η custom ψυξη της ειναι αρκετα καλη και ακομα και με furmark που τη ζορισα λιγο ηταν αρκετα ησυχη, αυτο ηταν μια ευχαριστη εκπληξη μιας και ειχα αμφιβολιες που δε χρησιμοποιησαν τη reference

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Νew kid on the block. :P

Ε8400 που αγόρασα πρόσφατα με vid 1.20v. Σταθερότατος με stress programms στα 4Ghz (470x8.5) με 1,216v.

Τρέξαμε και ένα 3d 06 εδώ να δούμε τι πιάνει.

 

Η μητρική αν και την έκραξα νωρίτερα τελικά με εξέπληξε. Πόσταρε κανονικά στα windows με 500fsb (500x8) έχοντας στο nb 1.2v και termination 1.2v. Όταν όμως pushαρα ερχόταν το Bsod. Δεν ψάχτηκα παραπάνω για ρυθμίσεις είναι νωρίς ακόμα. Σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να το σταθεροποιήσω στα 500x8 με αυτό το vcore. :)

post-175857-0-27766500-1298510108_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@caution καλημέρα φίλε. :-D

Πρότεινέ μου καμμιά σωστή ρύθμιση για τον 45nm 8400 σε nb, termination, pll η whatever άλλο χρειαστεί για να δοκιμάσω στα 500fsb. Θέλω για 24/7. Thanks man. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά με NBv στα 1.3 και VTT @ 1.34 και με strap 400άρι λογικά - πρέπει να δεις σταθερά 500άρια - αλλά ξέρεις, κλασικά trial & error :)

 

Πάντως αν αμολιέται η μητρική - δώσε ένα 1,5vcore για λίγο για κανένα σωστό sp1M :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μαι και γω επιτελους περασα το ψυχολογικο οριο των 4ρον :shock:

Xτυπησε απο οτι ειδα 80αρι στα temps βεβαια αλλα δεν ειμαι σιγουρος γτ το εβλεπα απο το realtemp

(μικροεφαρμογη) και τη μια ηταν 80 την αλλη 69 την αλλη 71 :fear:

 

 

96794570.png

 

 

edit:Βασικα τωρα το παρατηρησα δεν θα επρεπε να λεει Cores:4 Threads:8 στο cpuz?

Επεξ/σία από FaRMaKhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης αν έδινες περισσότερη μνήμη στο ΙΒΤ θα έβλεπες λίγο καλύτερα GFlops, αλλά γενικά τούμπανο :)

 

To lined δε το καταλαβα :-(

Νομιζα πως ηταν λιγα μιας και βλεπω mobos με 250-300+ fsb και η δικια μ μου κανει

νερα μπορει αν φταιω κ γω βεβαια who knows

 

Σαν stock ξερουμε ποσο βγαζει περιπου ετσι για να δω διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοει προφανως να βαλεις τη μνημη του intel burn test στο maximum (stress level) , οντως κερδιζεις κατι ψιλα..

 

εγω απο 55 GFlops ειχα φτασει τα 55.9

 

νορμαλ πρεπει να βγαζει η cpu μου γυρω στα 43 , αρα με αυξηση 42% στα ρολογια , ειχα σχεδον 30% αυξηση σε επιδοσεις , κατι που ισχυει και για τα περισσοτερα τεστ οποτε θεωρω οτι γενικα ειναι τοση η αυξηση μου σε επιδοσεις σε σχεση με εναν αντιστοιχο στοκ επεξεργαστη

 

γενικα το κλοκαρισμα στις cpu κανει αρκετη διαφορα :-) (ενω στις gpu οχι παντα )

 

edit

 

μιας και το βρηκα αν θες να δεις GFlops συμφωνα με αυτα που ανακοινωνει η intel (δε ξερω κατα ποσο ειναι ιδανικες οι συνθηκες ή κατα ποσο ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα ή αν εχουν γινει με ht ή χωρις, μου φαινονται παντως λογικα αυτα που λενε), ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ

 

http://www.intel.com/support/processors/sb/cs-023143.htm

 

εσυ στοκ εχεις 44.8 , αρα με 57.1 κατα μ.ο. με βαση τα παραπανω που ποσταρες εχεις αυξηση της ταξης του 28% και με μνημη στο maximum θα πλησιαζες κι εσυ το 30%

 

για αυτο σου ειπα πριν οτι τα νουμερα σου ειναι απολυτα λογικα.. στο συγκεκριμενο τεστ βεβαια αυτοι που δινουν ρεστα ειναι οι 6πυρηνοι, αυτοι ξεφευγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρουλα οποτε, προσωπικα το 25-30% με καλυπτει ουτος η αλλος

η διαφορα στο pc ειναι παραπανω απο εμφανης και αυτο ειναι που μετραει

για μενα κ οχι τα απολυτα νουμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρουλα οποτε, προσωπικα το 25-30% με καλυπτει ουτος η αλλος

η διαφορα στο pc ειναι παραπανω απο εμφανης και αυτο ειναι που μετραει

για μενα κ οχι τα απολυτα νουμερα

+1 ;)

 

αλλωστε τα νουμερα δε λενε παντα ολη την αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...