Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ μπλέξαμε...

Καλά θα το δώ και επειδή είμαι noobie στο θέμα αν είναι κάτι σας ζητάω φώς στο τούνελ :P

 

μη νομίζεις δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και εγώ noobas είμαι αλλά παρόλα αυτά στα 4 τρέχω τον i7 μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ε6850 στα 3,6Ghz με 1,36v, HD6850 στα 1000core/1150memory με 1,29v.

(Δυστυχώς η P5Q pro turbo μας βγήκε δύστροπη και δεν έχω καταφέρει ακόμα υψηλότερο stable Ο/C στον E6850... δεν το περίμενα...) :-(

post-175857-0-11203200-1298128966_thumb.jpg

post-175857-0-23927100-1298128975_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το score και ακόμα καλύτερο το vcore! Για πάνω από 450 fsb (αν είσαι σίγουρος ότι μουλαρώνει η μητρική -δοκιμάζοντας μικρότερα multi-) δώσε NBv και παίξε και με PLL και termination να δεις μπας και ακούσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το score και ακόμα καλύτερο το vcore! Για πάνω από 450 fsb (αν είσαι σίγουρος ότι μουλαρώνει η μητρική -δοκιμάζοντας μικρότερα multi-) δώσε NBv και παίξε και με PLL και termination να δεις μπας και ακούσει :)

 

Nα σαι καλα φίλε μου. Καμμιά ιδέα πόσο να δώσω NB, PLL, και termination?

Έπρεπε να κρατήσω την P5K premium, με το P35 θα το έφτανα πιστεύω στα 4Ghz ή κάπου κοντά. Παίζει καλύτερα με το P35 ο E6850. Η P5Q pro turbo έχει και θέματα με τις μνήμες. Ενώ οι συγκεκριμένες υπάρχουν στο QVL πάραυτα αδυνατούν να παίξουν stable στα 1066Mhz με 2,1 - 2,2v που κανονικά θα έπρεπε. Both slots που δοκίμασα. Memory tested ok, δεν έχουν θεμα. Αναγκαστικά παίζουν σταθερά με την mobo μόνο στα 900Mhz 5-5-5-18 και 5-5-5-15 με 1,9v 2Τ. Απίθανα πράγματα... Η μητρική φοράει το τελευταίο bios 0602 και σκέφτομαι μήπως της φορέσω κάποιο mbios ... Any ideas? :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για bios με afudos es παίζει να μπαίνει της deluxe αλλά ψάξ' το πρώτα μην τρέχεις ;)

 

Τώρα αν θέλεις να δεις αν έχεις περιθώρια βελτίωσης, δώσε μπόλικο ρεύμα vcore να είσαι καλυμμένος (1.5) κατέβασε multi και δώσε ~1.3 στο NB (μετά το μαζεύεις) και termination ~1.48 και λογικά με το χαμηλό multi η μητρική θα αμοληθεί μέχρι το fsb wall της. Όταν δεις μέχρι που πάει, σηκώνεις πάλι multi και παλεύεις με vcore και termination σε σχέση με θερμοκρασίες.

 

Τώρα για τις μνήμες, αν δεν παίζουν με vdimm 2.2 και vNB 1.2 @ cpu stock @ 1066 τότε κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει.

 

Για PLL δες αν σε βοηθάει το 1,6.

 

Πάντως γενικά μην μασάς, ο Ε6850 αντέχει πολύ κακοποίηση, αμόλα ρεύματα και θα την βρεις την άκρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks man, θα το ψάξω περαιτέρω, δεν θα ησύχαζα άλλωστε. :lol:

Για τις μνήμες όντως είναι περίεργο αλλά έχουν αναφέρθει παρόμοια προβλήματα με την συγκεκριμένη και απο άλλους χρήστες που έψαξα. Απορώ με την Asus, όπως και οι υπόλοιποι, πώς είναι δυνατόν να περιλαμβάνονται οι μνήμες στο QVL και να αδυνατούν να παίξουν stock. Εμένα ομολογώ πρώτη φορά μου συμβαίνει.

Τεσπα δεν θα της περάσει, θα την βρώ την άκρη. :P

Έλεγα να δοκιμάσω κανα modded bios αλλά αν όντως δέχεται της deluxe με έφτιαξες. Θα το ψάξω φίλε. Και πάλι ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τον είχα τον 6850 στα 3,9 με 1.54v ρεύμα οπότε αμόλα καλούμπα να σε παίρνει απο temps..

για 24/7 έπαιζε με 1,432 στα 3,7...λογικά τα έχεις αν είσαι με τόσο χαμηλό vcore στα 3,6..

μου κάνει εντύπωση πάντως που με τη συγκεκριμένη mobo έχεις θέματα..εγώ τον είχα τον 6850 με μια p5q

και ανέβαινε χωρίς πολλά-πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω! :-)

 

μολις βρω λιγο χρονο και ορεξη θα κοιταξω αν σκαλιζεται λιγακι (αν και ξεκλειδωματα δεν παιζουν), προς το παρον θα απολαυσω την αναβαθμιση απο την ψησταρια που ειχα μεχρι τωρα στα παιχνιδια η οποια σε μερικα που δοκιμασα ειναι παραπανω απο εμφανης :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω! :-)

 

μολις βρω λιγο χρονο και ορεξη θα κοιταξω αν σκαλιζεται λιγακι (αν και ξεκλειδωματα δεν παιζουν), προς το παρον θα απολαυσω την αναβαθμιση απο την ψησταρια που ειχα μεχρι τωρα στα παιχνιδια :-D

 

Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Μια χαρά είναι και έτσι. :)

(Δεν ξέρω αν θα άντεχα τον πειρασμό αν ήμουν στην θέση σου αλλά οφείλω να σε συμβουλέψω σαν μεγαλύτερος!) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Δεν ξέρω αν θα άντεχα τον πειρασμό αν ήμουν στην θέση σου αλλά οφείλω να σε συμβουλέψω σαν μεγαλύτερος!) :P

 

στοκ 6950 1GB, πριν απο λιγο μπηκε στο μηχανημα :-)

 

:confused:

 

 

...σας έχασα κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...