Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Btw να υποθέσω ότι 5870@890/1200 =~ 5850@920/1200 ή απλά clockάρεις όσο πάει με stock ρεύματα;

 

Ναι ακριβώς έτσι είναι ... με αυτά τα ρολόγια στο furmark παίρνω 99% χρήση στην 5850 και περιπου 96% στην 5870... Αν τις βάλω στα ίδια ρολόγια η χρήση της 5870 πέφτει στο 86 - 87%

 

Θα τις ανεβαζα κιάλλο τις καρτούλες αλλά η XFX είναι custom και δεν έχει βολτέρα την τρέλα μου μέσα και σκαλώνει στα 900/1200 για να πάω πάνω από 900 πρέπει να κατεβάσω μνήμες.

 

Η 5850 έχει αρκετό ψωμί παραπάνω αν τις τσιμπίσω το ρευμάτακι λιγο ακόμη... Τωρα λειτουργεί με 1,16 σε αυτά τα ρολόγια... αλλα από την στιγμή που η 5870 αρνήται πεισματικά να ανέβει θα είναι δώρο άδωρο και τζάμπα αυξημένες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις εκείνη με το fan στην μέση ε; Πιθανότατα να μπορείς να κάνεις μόνο voltmod (λογικά trixx & AB δεν δουλεύουν) που αξίζει μόνο αν είσαι εκτός εγγύησης imho...

 

Τώρα που το σκέφτομαι - ζεις ένα δράμα, είσαι κάπου παραπάνω από 5870 CFed :P Μόνο... :P :P :P

 

 

 

 

 

 

 

Χαχααα, τούμπανο είναι ρε - λιώσ' τες στο gaming :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις εκείνη με το fan στην μέση ε; Πιθανότατα να μπορείς να κάνεις μόνο voltmod (λογικά trixx & AB δεν δουλεύουν) που αξίζει μόνο αν είσαι εκτός εγγύησης imho...

 

Τώρα που το σκέφτομαι - ζεις ένα δράμα, είσαι κάπου παραπάνω από 5870 CFed :P Μόνο... :P :P :P

 

 

 

 

 

 

 

Χαχααα, τούμπανο είναι ρε - λιώσ' τες στο gaming :)

 

Ωωωω ναι αυτή έχω... voltmod δεν παιζει να κάνω τώρα μόλις 3 μηνως καρτούλα είναι ... δεν αξίζει το ρίσκο...

 

Τις λιώνω τις λιωνω :-) :-) ... μόνο να υπήρχε και λίγο μαλλί να παρω μια ultrasharp να τις χαρώ καλύτερα... χαμένες πάνε στα 1650Χ1080... αν και ευχαριστιέμαι Metro 2033 με full φιλτρα σε αυτή την ανάλυση! :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4200 και ΗΤ δυστυχως η cpu δεν θέλει με τπτ... ζητάει τρελά ρεύματα! Benchαρα και στα 4000 με HT on αλλα τα σκορ ήταν χαμηλότερα!

Είναι τραγικό το γεγονός οτι στα 4 με ΗΤ ανοιχτό θέλω μόλις 1,25 ρεύμα και στα 4200 με ΗΤ κλειστό ζητάει 1,36 - 1,37. Ελεινό scalling!

 

Οταν θα ξανα βρω χρόνο θα benchαρω και μόνο με 5870 να δούμε τι γίνεται...

Με hydro H50 είμαι max 80 βαθμούς σε αυτά τα ρεύματα με HT off μετά από καμια 20αρια linX με φουλαρισμένη μνήμη...

 

 

έλα ντε τι σκάλωμα τρώνε όλοι οι i7 για να πάνε πάνω απο τα 4..μέχρι εκεί όλα καλά..μετά ζητάνε τρελά ρεύματα..

η H50 ftw μια χαρά temps έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον ανεβασα αλλα 200 mhz.εβγαλε ανετα μισαωρο linpack με Max cpu temp 37 βαθμους με 1.33 volts.ειπα να τρεξω παλι μια το 3dmark06.

αποτελεσμα κοντα στο 1000 σκορ παραπανω.μια χαρα μου παει για 84 euros επεξεργαστης. :rolleyes:

Link

 

Τελικα το γυρισα στα 3.7 μιας και παραπανω ενω ειναι σταθερος δεν μου δουλευει το Utility της μητρικης το asus epu που κατεβαζει την συχνοτητα και τα ρευματα του επεξεργαστη οταν δεν το χρειαζεται.

ετσι τον αφηνω προς το παρων στα 3.7 και οταν σε καποιο χρονο απο τωρα αρχιζει να τα βρισκει σκουρα,θα αρχισω να εξερευνω τα ορια του και θα παει τερμα.

(εκει που εχει παει το ρευμα ας κανουμε οικονομια απο παντου χεχε).

Αρα το σημερινο κερδος μου ηταν 100Mhz και πλεον δουλευει Max στα 1.31 αντι για 1.32 volts(σε full load).κατι ειναι και αυτο.

post-164700-0-57572600-1296477684_thumb.jpg

Επεξ/σία από Thanos1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( ...καλά είναι όταν ποστάρετε να να δίνετε και ένα ss με [cpuz/cpuz@mem/gpuz] τουλάχιστον - για να υπάρχει μια ευκολία στις συγκρίσεις/αναζητήσεις ;) )

 

Οκ το εφτιαξα.

Η μονη απορια μου ειναι γιατι το cpuz δειχνει max bandwidth απο τις μνημες μου οτι ειναι 667 mhz?μηπως επειδη τοσα και καλα δουλευουν οι amd?

οι μνημες ειναι αυτες Kingston Hyper X Blu 2GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9AD3B1/2G)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το εφτιαξα.

 

;)

 

Η μονη απορια μου ειναι γιατι το cpuz δειχνει max bandwidth απο τις μνημες μου οτι ειναι 667 mhz?μηπως επειδη τοσα και καλα δουλευουν οι amd?

οι μνημες ειναι αυτες Kingston Hyper X Blu 2GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9AD3B1/2G)

 

Αυτό (667) γράφει το spd τους. Φαντάσου ότι πάνω στα ram dimms υπάρχει ένα chipάκι που περιέχει 4-5 συνδυασμούς frequency/timing/voltage. Δεν σημαίνει πως δεις είναι 1600άρες οι μνήμες σου... ;)

 

P.S. Δώσε και λίγο στην καρτούλα ;) Ειδικά αν είσαι εκτός εγγύησης, πάρε μερικές ιδέες -> http://www.octeamdenmark.com/forums/extreme-mods/2774-ati-4870x2-full-vmod-cooler-guide.html :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;)

 

 

 

Αυτό (667) γράφει το spd τους. Φαντάσου ότι πάνω στα ram dimms υπάρχει ένα chipάκι που περιέχει 4-5 συνδυασμούς frequency/timing/voltage. Δεν σημαίνει πως δεις είναι 1600άρες οι μνήμες σου... ;)

 

P.S. Δώσε και λίγο στην καρτούλα ;) Ειδικά αν είσαι εκτός εγγύησης, πάρε μερικές ιδέες -> http://www.octeamdenmark.com/forums/extreme-mods/2774-ati-4870x2-full-vmod-cooler-guide.html :devil:

 

 

Δεν καταλαβα τι λες με τα dimms.υποτιθεται οτι οι μνημες ειναι 1600mhz με 1.65v cl9 σωστα?τουλαχιστον ετσι αγοραστηκαν.η amd λεει 1333 Mhz οτι θελει.αστην να λεει.στο πρωτο boot διαβαστηκαν σαν 1333 cl9 με 1.50v.τις εβαλα χειροκινητα κατευθειαν στα 1600 με cl8 οπως βλεπεις αλλα με 1.60v.δουλευουν αψογα ετσι.αρα το μονο overclock ουσιαστικα που εχει γινει στις μνημες ειναι οτι δουλευουν με 8αρια timmings και λιγοτερο ρευμα.σωστα?

Επισης οσο αφορα την καρτα ενω ειναι εκτος εγγυησης το μονο που θα κανω καποια στιγμη εαν το αποφασισω ειναι να κοψω το πλαστικο γυρω γυρω απο το fan.δεν αξιζει να την ανοιξω.

ασε που για Overclock την ψιλοφοβαμαι.ποιος ο λογος?για 3-4 fps?μπορει στο μελλον.

μην σου πω οτι και τοσο που ανεβαζω τον επεξεργαστη αρχιζω να φοβαμαι με το τροφοδοτικο που εχω παρει για τα watts (ασχετως εαν το review που διαβασα γιάυτο εδωσε μεχρι και 700watts πριν κλεισει) μιας και θελω να το κρατησω καιρο.που να αυξησω και την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζοντας από το τέλος, αν θυμάμαι καλά το τροφοδοτικό σου έχει 4 18Αάρες γραμμές οπότε δεν ιδρώνει, μην φοβάσαι ;)

 

Το αν αξίζει το o/c @ gpu είναι πράγματι ένα θέμα, αλλά αν καταλήξεις με κάτι σαν ~900/1000 με λογικό ρεύμα τότε δεν μιλάμε μόνο για 3 frames, μην ξεχνάς είσαι X2! Τα υπόλοιπα mods (μεγαλύτερη τρύπα, no bracket + washer) τα έχω δοκιμάσει και εγώ και σώζουν αρκετούς βαθμούς παρέα με μία καλή πάστα.

 

Για τις μνήμες, πράγματι είναι 1600άρες απλά δεν έχουν αντίστοιχο spd profile. Μπορεί να έχουν xmp με το 1600 ή και όχι. Είναι συχνό φαινόμενο και δεν έχει να κάνει με amd/intel αλλά με τον τρόπο που θέλει ο κατασκευαστής να παραδώσει το προϊόν του - δεν είναι για να ανησυχείς για κάτι τέτοιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well done τελικά τα χτύπησες τα 4,2 στη cpu :-D

τι έφταιγε τελικά?

δεν ηταν οι ρυθμισεις σωστεσ στο cpu configuration..επισης ειδα απο ενα site κατι ρυθμισεις για την rampage extreme..εβαλα το pwm frequency στα 1000khz..Επισης το loadline calibration δεν ενεργοποιηται απο τα bios αλλα απο jumperaki στην mobo..Αλλα τωρα ολα μια χαρα..παμε και για πιο πανω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...