Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

@lionheart75

Πω πω πλέον τα "δεύτερα" pc βγάζουν 16k++ :shock: Πάντως μπορείς και πολύ καλύτερα ;)

 

@Valoel

Συμπαθέστατο run, συμπαθέστατο cpu και godlike κάρτα. Πω πω 1100shy core, nice :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λέτε πήραμε τσι προάλλες μια Asus DCU HD6850 μιάς και την είχα βάλει στο μάτι καιρό για το μικρό. Την έβαλα πάνω και έτρεξα ένα run με stock ρολογάκια στην κάρτα και τον E5400 στα 3,85Ghz που παίζει μόνιμα. Τα αποτελέσματα είναι τα κάτωθι:

 

Νot bad πιστεύω για stock, καθώς υπάρχει bottleneck απο τον cpu έστω και ισιωμένος :P και η κάρτα θέλω να πιστεύω ότι έχει πολλά να δώσει, αν κρίνω απο τα reviews της συγκεκριμένης υλοποίησης. Nα πώ εδώ ότι έτρεξα ένα run Unigine heaven 2.1, χωρίς επανάληψη και η κατρούλα με το παρόν setup έβγαλε average 31fps. Εν τω μεταξύ με εξέπληξε ευχάριστα το γεγονός ότι η κάρτα είναι σχετικά αθόρυβη ενώ στα 50% λειτουργίας το fan δεν είναι διόλου εκνευριστικό. Well done Asus. Οι θερμοκρασίες δε, δεν ξεπέρασαν την διάρκεια του run τους 59 βαθμούς στο media center κουτάκι. Προς το παρον είμαι στο ψάξιμό της και αυτό θέλει χρόνο, οπότε θα επανέλθω δριμύτερος. (Xμμ 340 ευρώ και φτιάχνει κανείς ένα cf μούρλια που σκοτώνει) :P

τι δευτερος ρε συ αλλα παιδια το εχουν για main pc :shock:

παντος και τον 5300 τον τσιτώνεις αρκετα βλεπω,ωραιος!

 

Να 'μαι και 'γω εικοσιτεσσεραεφτάς βραχόσταυλος

 

mark06.png

 

και μετά σου λέει δεν είναι cpu bound το 06 :lol:

 

 

 

πραγματικα ζηλευω την asus μητρικη σου φιλε με το 1000 στις μνημες!

 

4200 με 1,40 volt :devil: ; ή εχεις on το cool and quiet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( 1.41 σε load - λόγω LLC. Καλή και άγια η crosshair, αλλά για να είμαι ειλικρινής αν θέλεις απλός (sic) ένα thuban @ 4 GHz υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές με πολύ καλύτερο value ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lionheart75

Πω πω πλέον τα "δεύτερα" pc βγάζουν 16k++ :shock: Πάντως μπορείς και πολύ καλύτερα ;)

 

 

Η αλήθεια είναι ότι οι pentium dual core είναι τρελό value for money, όπως και οι x2 της AMD.

Διαπίστωσα και με τους δύο ότι μπορείς εύκολα με μια καλή και φθηνή μητρική (στην περίπτωση του E5400 μια p35 used με 40-50 ευρώ) να στους ανεβάσεις αρκετά (~4Ghz) περίπου 50% δηλαδή Ο/C,

(ο E5400 αγγίζει εύκολα και τα 4Ghz ενώ ο x2 245 που είχα χτύπαγε τα 3,8Ghz) και να τους διατηρείς δροσερούς με μια φθηνή aftermarket λύση όπως η arctic freezer 7 (~18 euro) που είχα η κάποια Cm hyper 212 (~25 euro).

Για κάποιον λοιπόν που θέλει να έχει ένα PC το οποίο να μπορεί να ανταπεξέλθει σε gaming άνετα και όχι μόνο, είναι πολύ καλή επιλογή καθώς βρίσκει τα κομμάτια (cpu-mobo-ram) ακόμα και used πλέον με

ελάχιστα χρήματα (αφού και καινούργιος ένας E5ΧΧΧ κοστίζει ~60 euro) και επενδύει μόνο σε νέα κάρτα γραφικών. Δεν θα έχει πρόβλημα στα παιχνίδια σε αναλύσεις τουλάχιστον 1680x1050 αλλά και 1920x1080 ανάλογα την κάρτα που θα πάρει.

Απο κεί και πέρα βλέπει κανείς τι επιλογές υπάρχουν που κάποιες φορές (τις περισσότερες) οι αγορές που κάνουμε όλοι μας, ακόμα και αυτοί που ασχολούμαστε περισσότερο, είναι overkill και overpriced.

Δεν υπάρχει νέο παιχνίδι από όσα δοκίμασα, όπως είναι το σύστημα, που να μην παίζει νερό (πάνω απο playable) στα 1920x1080. (δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένους τίτλους που γνωρίσουμε όλοι μας και μετρούνται στα μισά δάχτυλα του ενός χεριού. :P).

 

@caution μπορεί και καλύτερα το setup σίγουρα. Οι κάρτα πλέον παίζει στα 900/1150 24/7 με σχεδόν stock τάση (1.17v απο 1.15v) γεγονός που προσθέτει άλλα ~300+ marks στο score.

Με τον 5400 στα 4Ghz πάμε στα 17k+ ενώ αν δώσω πάνω απο 1.25v στην κάρτα χτυπάει 1000core όπου εκεί θα είναι ακόμα καλύτερα. Όπως λές και σύ όμως το 3dmark έχει να κάνει πολύ με τα ρολογάκια του cpu.

Στο Unigine 2.1 βλέπεις πάνω απο 30 fps avg (όσα έβγαζε η 5850 μόνη με τον 955 O/C) ενώ στο 3Dmark 11 το ~P3400 score δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο για συστηματάκι που κοστολογείται στα ~300 euro (cpu-mobo-ram-gpu).

Btw βλέπω και εσύ το έκανες πάλι το θαύμα σου με την G92! Well done. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την καμπανιά που έφαγα από ένα crash πριν μερικές μέρες, είπα να πειράξω πάλι τα ρεύματα για να βρω την χρυσή τομή. Σε 1.920V η μνήμη μου κολλούσε το Prime95, σε 2.1V δεν κολλούσε πουθενά, ούτε στο Prime95, το PC αλλά δεν δούλευε το restart (dooooooooooink). Έκανα δηλαδή restart και έμπαινε σε reset loop το PC κι ας ήμουν rock stable στα Windows όσο κι αν το ζόριζα. Με 1.860V στην μνήμη, όλα είναι καλά (θα μας σαλτάρει, με 1.920V κολλούσε το Prime και με λιγότερο ρεύμα δεν έχει πρόβλημα, ότι να 'ναι :lol: ).

 

Επειδή όμως βαρούσα κάτι ωραίες 78άρες και 80άρες στο Prime95, άλλαξα τα ρεύματα. Πλέον βλέπω 70άρες, ενώ έχει πέσει κι η θερμοκρασία σε idle mode. Μια χαρά είμαστε και για το καλοκαίρι τώρα :D

 

62560847.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, τώρα έχουμε χειμώνα; :P

 

Οι μνήμες γενικά είναι ανωμαλία, εμένα ήταν unstable όταν τις έπαιζα με πιο χαλαρά timings από τα default τους...

Με μία P5Q είσαι τώρα ή δε θυμάμαι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τρέχα και κανά 3dmark ρε john αφού πόσταρες τις ρυθμίσεις σου μη βαριέσαι λέμε :P

η p5q είναι γαμώ τις μητρικές για 775 γιατί κλοκάρει τρελά, είναι ram friendly και ήταν

απο τις φτηνές-καλές μητρικές..(την είχα και εγώ όταν είχα 775 και είχε 100 ευρά όταν το 775 ήταν ακόμη στα ντουζένια του..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Gigabyte UD3LR EP45 είμαι. Καλή μητρική για OC αλλά μου έβγαλε την παναγία με τις μνήμες (ενώ με την EVGA 680i SLI ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο πείραγμα των μνημών). Στο Vantage βγάζει 24627 πόντους, αλλά εκείνη την στιγμή που έβγαζα την foto που κουράγιο για να το ξανατρέξω. Είχα περάσει πριν τους νέους ForceWare 266.58 και είχα κάνει ένα κάρο benchies οπότε δεν έπαιζε φάση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...