Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Eιναι λογικο στο 3d mark vantage 1.0.2 να βγαζω cpu score 49.000+ score τοσο στο High preset οσο και στο Perfomance? Εχω ι5 760 @ 3.6 turbo enabled (3.8).

Ειτε κατι δεν παει καλα, ειτε κατι παει πολυ καλα, αλλα τετοιο σκορ αποσο ειδα βγαζουν high end cpus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι για να περνάει η ώρα είπα να κατεβάσω και να τρέξω το benchmark του FFXIV

 

και ιδού το αποτέλεσμα στο σύστημα μου... (σε ανάλυση 1920x1080)

 

 

 

c100.jpg

 

 

FFXIV100.jpg

 

 

ΥΓ. το παιχνίδι θέλει σκορ από 3000 και πάνω για να παίζει ομαλά :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις το PhysX ανοιχτο......

 

Σωστο. Τωρα βγαζω 17.000 στο cpu. Εντωμεταξυ παρατηρησα οτι με κλειστο physx σηκωνει μεγαλυτερο stable overclocking, ειδικα στο shader clock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3.92 που ήμουν πριν μου έκανε κάτι νερά στα 1.4V. Δηλαδή ενώ σε prime ήμουν stable και δεν έτρωγα κολλήματα στα Windows, μετά από πολύωρο gaming κόλλησε δύο φορές. Γι' αυτό πήγα κατευθείαν στα 1.44V (μιας και δεν έχω τρελά προβλήματα θερμοκρασίας κι ας χρησιμοποιώ Turbo-X κουτί :P) και όλα καλά. Για να πάω στα 4.2Ghz δεν αύξησα τα volts (εννοείται ότι για να αποφύγω το μεγάλο Vdroop επέλεξα από την μητρική το Load-Line Calibration για πιο σταθερό voltaging).

 

Επειδή με κούρασε από ένα σημείο και μετά, προτιμώ να δίνει παραπάνω ρεύμα και να είμαι stable, παρά να κυνηγάω με τα Vtt και τα MCH την καλύτερη δυνατή λύση που θα μου γλυτώσει 3 βαθμούς.

 

Όπως πάντα, αυτά αλλάζουν από μητρική σε μητρική, ακόμα και στο ίδιο μοντέλο μητρικής βλέπεις διαφορές. Στην προηγούμενη UD3LR μου δούλευαν κομπλέ τα 4GB από διαφορετικούς κατασκευαστές. Στην τωρινή, δεν δουλεύουν με τίποτα μαζί και είμαι με 2GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοχο, ωραίος ο Cold..

 

Τι βγάζεις στο 2Κ6;

 

Στο 2κ6 εβγαλε λιγοτερο απο 25000 ,(cpu 7800)θα κανω μερικα run ακομα με καποιες μικροαλλαγες μπας και βγαλει παραπανω μιας και το μηχανημα δεν το εχω για benchmarks μονο και τρεχουν πολλα προγραμματα απο πισω:-)

 

---------- Προσθήκη στις 16:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:17 ----------

 

magicalsnap201010290116.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...