Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν διαφορά οι δύο κάρτες, εξού και η διαφορά στην τιμή τους. Θα ψάξω να βρώ ένα review που είχα δεί παλιότερα. :-)

 

4670 ddr2

4670 ddr3

 

Βρήκα κάτι παρόμοιο και κατατοπιστικό.

http://www.anandtech.com/show/2616/2

Όπως βλέπεις υπάρχει διαφορά στο memory bandwidth (πέφτει στο μισό) ανάμεσα σε ddr3 και ddr2. Γενικά οι ddr2 εκδόσεις της 4670, όπως και άλλων καρτών, είναι αρκετά πιο αργές.

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και παλι κατι δε παει καλα, το σκορ του ειναι πολυ χαμηλο..

 

---------- Προσθήκη στις 17:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:29 ----------

 

 

@euklidis

Παίζεις 200 MHz πάνω - ψηλότερα μνήμες και σε inteloφιλο bench. Τρέχτε clock to clock ένα linx να δεις πίκρες :-D btw ωραίο το G92 αλλά δώσε στις μνήμες ;)

 

τωρα που το λες, ας βαλει ενα linx ο coldfusion

 

βαζω κι εγω ενα ως αντιπαλο δεος :P

(μιας και πανε στα ιδια λεφτα)

lnptest.png

 

παντως αυτη η cpu -η 1055- ειναι οντως κρυα, απο στοκ που ξερω σε γνωστο μου με intel burn ανεβαζε το πολυ 46 (ηταν το μονο που καταφερα να τον πεισω να κανει , γιατι να κλοκαρει ουτε καν )

η στοκ ψυκτρα ειναι αρκετα αξιοπρεπης και πιστευω σου δινει ενα καλο περιθωριο να ανεβασεις αρκετα χωρις επιπλεον εξοδα ;)

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είτε το πιστέυετε είτε όχι η 4670 είναι ddr4!Και όμως ειναι 512mb ddr4 της sapphire.Καί δεν ήταν κακό run γιατί όσες φορές το δοκίμασα τόσο έβγαζε περίπου κοντά στα 9000 ποτέ δεν τα άγγιξε ωστόσο.

 

Τώρα φίλε qsis όσον αφορά τις θερμοκρασίες ανέβηκαν πάρα πολύ.Γενικά στα 3.8 που ήμουν πρόσφατα έβαλα και σαν exhaust στο κουτί ενα slipstream αντί για αυτόν που είχε απ την μάνα του και οι θερμοκρασίες έπεσαν αισθητά.Με τόσα βόλτ στα 3.8 (1.328) και καλοκαίρι (προχθές έκανα την μέτρηση) είχα σε occt μιάς ώρας θερμοκρασίες απο 67-71.Τουλάχιστον 3-4 βαθμούς απ ότι με το μαμά ανεμιστήρι για exhaust.Ωστόσο στα 3.9 με 1.360 η hyper 212 μάλλον δείχνει ότι έφτασε στο όριό της καθώς σε 5 επαναλήψεις high intel burn test φτάσανε στους 88 88 84 87 οι πυρήνες.Αν και δεν ήταν αυτό που με πτόησε αλλά το ότι σε ένα render ενός αρχείου 350mb (περίπου 3-4 λεπτά διάρκειας το ρέντερ) είδα σε 2 πυρήνες θερμοκρασίες λίγο πάνω απ τους 70 και ψιλοφοβήθηκα.Τώρα στα 3.8 με 1.328 ότι και να κάνω μέχρι στιγμής έχω δεί μέγιστη 65 βαθμούς.Μπορεί και να τον πάω όμως μόνιμα στα 3.9 δεν ξέρω εσείς τι λέτε;:-)

 

---------- Προσθήκη στις 19:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:09 ----------

 

Αυτή ακριβώς είναι η 4670 μου http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=sapphire_hd4670_gddr4&num=1

 

---------- Προσθήκη στις 19:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:13 ----------

 

Ώπ δοκίμασα απ τον catalyst να την ανεβάσω και τσεκάρετε σκόρ :P (άλλοι βαράν 20αχίλιαρα κι εγώ χαίρομαι με τα 9 χιλιαρικάκια μου :-D )

 

 

42804071.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μα δεν ειναι λογικα τα σκορ που βγαζεις...

εγω να φανταστεις με athlon 250 στα 3,6 και κλοκαρισμενη 3850 (το τονιζω δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα) βγαζω 10700κατι

 

κατι δεν γινεται σωστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σείς μπας και κάνετε τίποτα ρυθμίσεις στο 3dmark γιατί εγώ έτσι όπως το εγκατέστησα το ανοίγω κατευθείαν και πατάω run 3dmark χωρίς να έχω αλλάξει ούτε μία ρύθμιση.νά και για του λόγου το αληθές έτσι το τρέχω:

 

32702052.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το 3d mark 01 πoυ βλεπω οτι χρησιμοπουνε πολυ στο hwbot ειναι στην ιδια κλιμακα μετρησης με το 3d mark 06?

γιατι βλεπω τρελα νουμερα...

 

Ειναι του 2001 bench αλλα θελει πολυ tweaking για μεγαλα σκορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν μπορω να βρω ας πουμε καπου αντιστοιχα αποτελεσματα με το 06 η πρεπει να κανω και εγω το 01?

οχι οτι εχω τπτ φιλοδοξιες απλα κουβεντα να γινεται... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν μπορω να βρω ας πουμε καπου αντιστοιχα αποτελεσματα με το 06 η πρεπει να κανω και εγω το 01?

οχι οτι εχω τπτ φιλοδοξιες απλα κουβεντα να γινεται... :P

 

Δεν εχει καμια σχεση το 06 με το 01. Ειναι διαφορετικα benchmarks. Οποτε και οι ποντοι παιζουν σε διαφορετικη κλιμακα... Καταρχας για να βγει καλο σκορ στο 01 θελεις Ε8600 και GTX 275 ή 280 ή 285

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit γραψε λαθος :o

 

---------- Προσθήκη στις 20:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:24 ----------

 

οκ τα βρηκα και του 06...

ενταξει περναω καμια 10αρια ατομα... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit γραψε λαθος :o

 

---------- Προσθήκη στις 20:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:24 ----------

 

οκ τα βρηκα και του 06...

ενταξει περναω καμια 10αρια ατομα... :lol: :lol: :lol:

 

Εισαι καπου στην μεση βασικα... Βγαλε αυτους που εχουν CF :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( σε LN2 πρέπει να θέλεις και OCP / OVP mod πάντως - ψάξου πριν μονώσεις :-) )

 

Yo :-D Είχα περιορισμένο χρόνο σήμερα λόγω εξεταστικής (άτιμη Οικονομετρία τι μου κάνεις) οπότε bench-αρα μπαμ μπαμ ένα 2k6 και ένα AquaMark με την GTX 295 ;) Η εικόνα στο AquaMark δείχνει τόσο χάλια (βασικά ΠΟΛΥ gay δείχνει :P) μάλλον επειδή πίεσα τον πυρήνα της κάρτας στα 780MHz @ 1.24V B)

 

4614c224a98123d8.jpg

 

4614c224e52a8f50.jpg

 

4614c224e52dd131.jpg

 

4614c224e531059c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...