Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρίξε 1.5 στρογγυλό στο bios ( πάει να πει ~1480mV @cpuz στην p5k ) και ξεκίνα :devil:

 

Την κάρτα, με το πολυμετράκι από δίπλα - μην ξηγηθείς κανένα 2βολτο καλοκαιριάτικα :lol:

Επεξ/σία από caution
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η P5K έχει μεγάλο Vdroop ακόμα και με ενεργοποιημένο το Loadline Calibration. Οπότε μην φοβάσαι να δώσεις μπόλικο ρεύμα στο CPU, άσε που αν υπάρχει ικανοποιητική ψύξη δεν καταλαβαίνουν τίποτα αυτοί :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσον αφορά τον celeron έχεις δίκιο αλλά απο όσο ξέρω είναι ένα 10% ταχύτερος ο E5200. Αλήθεια στα πόσα τον έχεις? Και απο θερμοκρασίες? Ρεύματα? :P

 

κανε edit γτ δεν το ειχα δει . παιζει στα 3900 με 1,33 real σταθερο σε p5e @ rampage . απο temps με την xigmatek @ πορτοκαλι φαν εχει μαχ 73 περιπου τετοια εποχη .

μια ερωτηση lionheart ,σε εναν 955 ποσο vcore μπορουμε να δωσουμε max 1,45 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η P5Κ με ενα απλο pencil mod φτιαχνει αρκετα... Ειχα 2 αλλα ηταν λιγακι μπανανο-κομματια... Δεν ημουν τοσο τυχαιρος... Παντως γενικα ειναι αρκετα σταθερη μητρικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε edit γτ δεν το ειχα δει . παιζει στα 3900 με 1,33 real σταθερο σε p5e @ rampage . απο temps με την xigmatek @ πορτοκαλι φαν εχει μαχ 73 περιπου τετοια εποχη .

μια ερωτηση lionheart ,σε εναν 955 ποσο vcore μπορουμε να δωσουμε max 1,45 ?

 

Τι κομμάτι είναι c2 ή c3? Μπορείς και παραπάνω να δώσεις μέχρι 1,5v σε bench αλλά για 24/7 περιορίσου στα 1,45v max. Σε συνδυασμό βέβαια και με τις θερμοκρασίες που θα έχεις εκεί κοντά, καθώς ο 955 θέλει καλό cooler και πάνω απο 60 βαθμούς να το αποφύγεις.

Εμένα ο δικός μου C3 έχει τα 3800mhz με 1,34v και τα 4000Mhz με 1,42v. Πρόκειται βέβαια για πολύ καλό κομμάτι. Καλοκαιριάτικα όμως στα 3,8 που είναι 24/7, δυσκολεύεται η baram με 2 silenX push-pull αφού under stress χτυπάει 56-57 βαθμούς ενώ idle 43-44 και ανάλογα πόσο ζεστή είναι η μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η P5K έχει μεγάλο Vdroop ακόμα και με ενεργοποιημένο το Loadline Calibration. Οπότε μην φοβάσαι να δώσεις μπόλικο ρεύμα στο CPU, άσε που αν υπάρχει ικανοποιητική ψύξη δεν καταλαβαίνουν τίποτα αυτοί :-)

 

Τhanks george.

Μέχρι στιγμής είμαστε αισίως στα 3800mhz με 1,37v. Μax temps με intel burn test (maximum stress level) 66-67 με hwmonitor και core temp ενώ το real temp 69-70. Ποιό λέει την αλήθεια τελικά?

Επίσης το core temp τον βλέπει σαν E5200 προφανώς λόγω του ότι και οι δύο είναι wolfdale ίδιας αρχιτεκτονικής.

post-138197-129063100298_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks george.

Μέχρι στιγμής είμαστε αισίως στα 3800mhz με 1,37v. Μax temps με intel burn test (maximum stress level) 66-67 με hwmonitor και core temp ενώ το real temp 69-70. Ποιό λέει την αλήθεια τελικά?

Επίσης το core temp τον βλέπει σαν E5200 προφανώς λόγω του ότι και οι δύο είναι wolfdale ίδιας αρχιτεκτονικής.

 

Βαλε κανενα παγακι και εσυ να παει παραπανω...

Αυτο ειναι με μπανανα P5K....

 

Άκυρο Link/cache/screenshot/1081053.png

 

Απο temps πιο σωστο ειναι το BIOS αλλα αν εχεις θερμομετρο σιγουρα αυτο θα ειναι το πιο σωστο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να το βρώ το θερμόμετρο τώρα ρέι...! :P

Βασικά θέλω το καλύτερο δυνατό o/c για 24/7. Γιαυτό ψάχνομαι με ρεύματα και θερμοκρασίες.

Αν και οι 70 βαθμοί (αν ισχύουν), καλά είναι καλοκαιριάτικα. :-)

Άλλωστε τον ψύχει μια ταπεινή hyper 101 των 12 ευρώ, την οποία την έχω βάλει στο oprtimal στο bios προκειμένου να παίζει απο 900+ έως 2100 rpm, ανάλογα το load, ώστε το δυνατόν να μην ακούγεται και μου την σπάει το 80άρη φουρφούρι της. Αν την βάλω performance mode βαράει μόνιμα 3000+ rpm και την ψιλο-ακούς. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lionheart μιας κ εισαι ειδικος στο heaven bench ποιες ειναι οι σωστες ρυθμησεις για να δω τι κανει η 5850 μου ?

 

Δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που χρειάζεται να κάνεις.

Ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης σου, αυτής που δηλαδή παίζεις, βάζεις την αντίστοιχη στο bench. Tα υπόλοιπα τα αφήνεις όπως έχουν δλδ Api dx11, shaders high, AF 4x, Tesselation normal (καθώς το extreme είναι too much και ρίχνει κατακόρυφα τις επιδόσεις της κάρτας), AA off κλπ.

Επειδή εδώ τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά με το 3dmark 06, τον κύριο λόγο έχει η κάρτα και αν για παράδειγμα επιλέξεις 1680x1050 ανάλυση με τις ανωτέρω ρυθμίσεις αν δεν με απατά η μνήμη μου τα 34-35 fps θα πρέπει να τα έχεις οπωσδήποτε χωρίς να κλοκάρεις την κάρτα. Με ελαφρύ o/c της τάξεως του 775/1125 (απο CCC) θα βγάζεις λογικά 1-2 avg παραπάνω. Βέβαια παίζουν ρόλο και οι οδηγοί που θα χρησιμοποιήσεις, οπότε με τους 10.6 πιθανόν να δείς και ελάχιστα παραπάνω απο αυτά, αλλά μη φανταστείς κάτι σπουδαίο. Οι νέοι οδηγοι βελτιώνουν την απόδοση σε δέκατα του fps δλδ 0,4 - 0,5 και ανάλογα, όπως επίσης το ίδιο συμβαίνει και με τις φορές που θα το τρέξεις το bench. Eγώ πάντως με αλλαγή οδηγών δεν παρατήρησα αξιόλογη διαφορά / βελτίωση στο bench πέρα αυτών που ανέφερα παραπάνω.

Τώρα αν θέλεις να πιέσεις την κάρτα σου μπορείς να βάλεις AA 2X-4X-8X και να πειραματιστείς. Με αύξηση του AA όπως καταλαβαίνεις θα μειώνονται και οι επιδόσεις της κάρτας σε fps. Να ξέρεις πάντως ότι στο AF ότι τιμή και να βάλεις (4-8-16) δεν θα δείς διαφορά στις επιδόσεις. Μη παίξεις μόνο με extreme tesselation γιατί θα απογοητευτείς (μόνο για το γούστο σου κάντο αν θές :P), διότι όπως είπα γονατίζει την κάρτα και σε κάθε περίπτωση είναι πέρα για πέρα υπερβολικό. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 4850 φυσάει :P

Δεν σκοπεύω να την πειράξω την κάρτα 700/1200 τα βγάζει χωρίς artifact αν και την δουλεύω 700/1150 σε κάπως απαιτητικά games.

Πώς σας φαίνονται οι θερμοκρασίες της? Βασικά με ενδιαφέρουν οι θερμοκρασίες των μνημών περισσότερο (MEMIO) και shader γιατι απο core δεν μασάει. :P

To celeroni δεν το ανεβάζω άλλο καθώς στα 3900mhz (1,416vcore real), έβγαζε το ίδιο και λίγο λιγότερο score ενώ στα 3800 μόνιμα 13k. Σαν τα παραπάνω mhz να είναι κούφια και μου φαίνεται ότι ο cpu έχει φτάσει στα όρια απόδοσης του. Εκτός και αν δεν κάνω κάτι σωστά.... :rolleyes:

Oρίστε και τα 13k πάντως. :P

post-138197-129063100444_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...