Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιζει , αλλα απαξ και το παθει μετα το κανει μονιμα ακομα και μετα απο επανεκκινηση

 

εγω οπως ειπα το ξανακατεβασα για να δουλεψει σωστα

 

τεσπα, δεν ειναι και τιποτα το σοβαρο, απλα ελεγα μηπως καποιος ειχε εντοπισει ακριβως το λογο , μιας και εχει συμβει σε αρκετους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα 3dmark06 με το celeroni. :P

H 4850 stock clocks καθώς μόλις χτές την πήρα και δεν την ψαχούλεψα ακόμα. (τη συγκεκριμένη :P).

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω επ ευκαιρίας, 1.3625v στο bios (1,344v στο cpu-z) για τα 3750Mhz ο E3300 (απο τα 2500mhz ;)), max temps 70-75 με linpack καλοκαιριάτικα. Ξέρω ότι μπορώ να δώσω και άλλο ρεύμα καθώς έχω δεί κάτι 1,55 - 1,6v να παίζουν στο Internet στα 4000 - 4000+. Σε ποιές όμως θερμοκρασίες να αρχίσω να προβληματίζομαι? Cooler ένα φθηνούλη hyper 101, αλλά κάνει ψιλοδουλίτσα. :lol:

 

@Caution που σε ρέι? :P

post-138197-12906310026_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lionheart δωσε τροφη στην καρτα , εισαι χαμηλα ακομα . 11k βγαζω με την gt240 over-overclocked .

δοκιμασε την κ στον amd να δουμε διαφορα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι βρε το ξέρω. Απλά σήμερα καταπιάστηκα με τον E3300 μιάς και βρήκα την ίδια μητρική ξανά, (που εγώ ο ίδιος έβγαλα την άλλη off προχτές :P). Με την κάρτα δεν έχω ασχοληθεί ακόμα (τη συγκεκριμένη). Είναι υλοποίηση της Gigabyte με το cooler της zalman και αν και καλοκαίρι έχει πάρα πολύ καλά temps, για 4850.

Όταν βρώ χρόνο θα ασχοληθώ και με αυτή. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως πολυ καλο cooler ,οσο για τον celeron Μην περιμενεις να σου παιζει απολυτα σωστα ειναι αρκετα κομμενοι αυτοι . τα περναω αυτα με 5200. με το ρευμα μην το παρακανεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ρε φίλε δεν το περίμενα. Να φανταστείς ότι έχω καβάτζα το accelero S1 με έναν 80άρη fan που του κότσαρα με δεματικά για να το χρησιμοποιούσα στην άλλη υλοποίηση της sapphire που είχα αγοράσει αρχικά. Όμως μου την αντικατέστησαν τελικά με την υλοποίηση της gigabyte χτές και πράγματι δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι. Η υλοποίηση συτή τα σπάει. Μέσα στο Htpc και καλοκαίρι έχει idle 44-45 και full load με furmark stability test και Msi Kombustor που δοκίμασα δεν ξεπερνάει με την καμμία, όση ώρα και να την αφήσω τους 65-66 βαθμούς. Να ναι καλά ξηγήθηκαν άψογα και εγώ στάθηκα τυχερός στην ατυχία μου. :-)

 

Όσον αφορά τον celeron έχεις δίκιο αλλά απο όσο ξέρω είναι ένα 10% ταχύτερος ο E5200. Αλήθεια στα πόσα τον έχεις? Και απο θερμοκρασίες? Ρεύματα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν περασει απο τα χερια μου κ οι 2 υλοποιησεις . εχουν σημαντικη διαφορα . καλη τιμη για 4850 αλλα με την reference ψυκτρα η κατασταση σε θερμοκρασιες αλλα κ σε θορυβο ειναι απελπιστικη. μεχρι που ειναι stable o celeron ? ρωταω για να δω τι διαφορα εχει σαν cpu απο τον 5200 , γτ φαινεται καλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν περασει απο τα χερια μου κ οι 2 υλοποιησεις . εχουν σημαντικη διαφορα . καλη τιμη για 4850 αλλα με την reference ψυκτρα η κατασταση σε θερμοκρασιες αλλα κ σε θορυβο ειναι απελπιστικη. μεχρι που ειναι stable o celeron ? ρωταω για να δω τι διαφορα εχει σαν cpu απο τον 5200 , γτ φαινεται καλος .

 

Δεν έχω δοκιμάσει προς το παρόν παραπάνω. Στα 3750mhz είναι σταθερός με linpack με 1,3625 bios-1.344 cpu-z. Θερμοκρασίες 70-75, έχω διαφορά στους πυρήνες σε Load και όχι σε idle, προφανώς να οφείλεται στο κούμπωμα της intel καθώς δεν ασκείται η ίδια πίεση σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή ή μπορεί να είναι και σένσορες. Αν και εγώ πιστευω περισσότερο το πρώτο που με κάνει να απορώ γιατί ακόμα επιμένουν σε αυτο το κούμπωμα της ψύκτρας με τα ποδαράκια....

Τεσπα, ναι η reference ψύκτρα της 4850 είναι μάπα. 'Ομως όταν τελικά σου κάθεται η gigabyte με την zalman σε αυτά τα λεφτά είναι δώρο. :P

Πιστευω ο celeron θα τα έχει να 4ghz με πόσο ρευμα δεν ξέρω βέβαια. Μέχρι πόσο να δώσω και μέχρι ποιά temps είναι ασφαλές να τον φτάσω καθώς οι απόψεις διαφέρουν. Και αναφέρομαι φυσικά στην Intel η οποία λέει tcase max 74 και max volts 1.34. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αρκετα ζαστος κ ο δικος σου , οπως κ ο δικος μου . e5200 εδω . παρομοιες αποδοσεις + λιγα mhz πανω αλλα για λιγο πιο πανω μουλαρι . υπομονη χρειαζεται με τετοιους cpu .

καλο βραδυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ρε φίλε και λέω θα το δεί - δεν θα το δεί...:P

Mέχρι πόσο να δώσω caution? Ναί όντως αυτό με την L2 είναι εμφανές, μάλιστα δεν την ακούει με τίποτα. :lol:

Ρίξε μου τα φώτα λοιπόν, ρευμα / temps σε ασφαλή περιθώρια για να πειραματιστώ.

Μετά θα πιάσω και την καρτα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...