Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ΤΕΟΚΟS, καλά θυμόμουν ότι ήθελε 1,42v για τα 4ghz.

 

4ghz142v.jpg

 

 

Και ένα 3dmark 06 με τις ίδιες ρυθμίσεις με πρίν αλλά στα 4ghz πλέον. :P

 

9554ghz7751125.png

 

 

To βραδάκι θα εγκαταστήσω και το ATI Stream SDK OpenCL που ανέφερε ο @nikpoth και θα ξανατρέξω 3dmark να δούμε αν έχει διαφορές. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΤΕΟΚΟS, καλά θυμόμουν ότι ήθελε 1,42v για τα 4ghz.

 

4ghz142v.jpg

 

 

Και ένα 3dmark 06 με τις ίδιες ρυθμίσεις με πρίν αλλά στα 4ghz πλέον. :P

 

9554ghz7751125.png

 

 

To βραδάκι θα εγκαταστήσω και το ATI Stream SDK OpenCL που ανέφερε ο @nikpoth και θα ξανατρέξω 3dmark να δούμε αν έχει διαφορές. :-)

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!...κομμάτι,άμα σου κάτσει ο 955 ο 965 είναι για τα μπάζα

955 cpu score 5469 με 1,424v

965 cpu score 5461 με 1.52v

ωραίος...........

 

---------- Προσθήκη στις 18:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:59 ----------

 

και μια δοκιμη στα 3700

 

Έχεις αρκετά χαμηλό voltage και πάρα πολυ καλές θερμοκρασίες έτσι ώστε να πιάσεις 23κ άνετα αν σπρώξεις λιγάκι παραπάνω την cpu και αρκετά παραπάνω την 5970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, είμαι κ... φαρδος σε αυτό. :P

Bέβαια θα προτιμούσα καλύτερες θερμοκρασίες και μου κάνει εντύπωση που η baram δυσκολεύεται με 2fans και μόνο 1,4v. Γιαυτό 24/7 στα 3,8, τουλάχιστον καλοκαιριάτικα, μέχρι να περισσέψει κανα φράγκο κάποια στιγμή για την Η50 που έχω βάλει στο μάτι καιρό. :-)

Aπο σκόρ στο 3dmark 06 πάντως, βλέπεις ότι πάμε δίπλα-δίπλα με ελαφρώς κλοκαρισμένες τις 5850 σε μένα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, είμαι κ... φαρδος σε αυτό. :P

Bέβαια θα προτιμούσα καλύτερες θερμοκρασίες και μου κάνει εντύπωση που η baram δυσκολεύεται με 2fans και μόνο 1,4v. Γιαυτό 24/7 στα 3,8, τουλάχιστον καλοκαιριάτικα, μέχρι να περισσέψει κανα φράγκο κάποια στιγμή για την Η50 που έχω βάλει στο μάτι καιρό. :-)

Aπο σκόρ στο 3dmark 06 πάντως, βλέπεις ότι πάνε δίπλα-δίπλα με ελαφρώς κλοκαρισμένες τις 5850 σε μένα. :-D

 

Για την H50 εγώ δεν θα έβαζα ποτέ υδρόψυξη αλλα περί ορέξεως.............

Όσο για το score δεν είπαμε ...κορυφαία μητρική με τα 2χ16 της και με τα όλα της.;)

 

Για τρέξε όμως και ενα 3dmark06 σε 1080 με όλα στο full να δουλέψουν λίγο οι κάρτες .Το βραδυ θα το τρέξω και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα άλλο που μου κάνει εντύπωση ειναι το γεγονός ότι όλα έγιναν εύκολα. Μόνο αυξηση του multi και του cpu voltage. Δεν έχει χρειαστεί να πειράξω τίποτα άλλο, πέραν φυσικά της ρύθμισης των μνημών στα 1600mhz. :-)

 

---------- Προσθήκη στις 18:26 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:25 ----------

 

 

Για τρέξε όμως και ενα 3dmark06 σε 1080 με όλα στο full να δουλέψουν λίγο οι κάρτες .Το βραδυ θα το τρέξω και εγώ

 

Οκ το βράδι γιατί τώρα πάω να ξαπλώσω λίγο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε τώρα ρε τσακάλια είμαι εδώ

 

20714223.jpg\

 

Το pc ανοίγει κανονικά και με 1.420 Vcore αλλά μόλις ξεκινάω intelburntest κάνει επανεκκίνηση .Πρέπει να ανεβάσω και άλλο Vcore η να πειράξω τίποτα άλλο από nb? Με αυτά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου :X

 

Υ.Γ Κανονίστε άμα μου καεί το pc κάηκε και η εξεταστική ,που με ψήσατε μεσημεριάτικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε moldovan20 όπως είπα και πρίν αν διαβάσεις το spoiler :P , εγώ δεν έχω πειράξει τίποτα πέρα του multi και του cpu voltage. H μητρική που έχουμε είναι φοβερή και αν έχεις καλό κομμάτι και εσύ, που απο ότι φαίνεται έχεις, θα τα καταφέρεις με 1,43 - 1,44v πιστευω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε με 1.45 περνάει .Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι από 1.4 σε 1.45 οι θερμοκρασίες δε θέλουν να ανέβουν :lol:

 

@lioneheart75 Έχει η μητρική μία επιλογή που αναγνωρίζει το max oc του επεξεργαστή ,μήπως το έχεις δοκιμάσει ?

Επίσης παίζει ρόλο που δεν έχω το τελευταίο bios ? Έχω το V1.4 Date 7/2/2009 ακόμα :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε με 1.45 περνάει .Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι από 1.4 σε 1.45 οι θερμοκρασίες δε θέλουν να ανέβουν :lol:

 

@lioneheart75 Έχει η μητρική μία επιλογή που αναγνωρίζει το max oc του επεξεργαστή ,μήπως το έχεις δοκιμάσει ?

Επίσης παίζει ρόλο που δεν έχω το τελευταίο bios ? Έχω το V1.4 Date 7/2/2009 ακόμα :X

 

@moldovan20

Όχι φίλε δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου αυτή την επιλογή. Άλλωστε δεν χρειάστηκε να ψαχτώ ιδιαίτερα. Ευτυχώς σε εμένα όλα έγιναv απλά όπως είπα. Απο περιέργεια και μόνο αν βρείς χρόνο ασχολήσου και πές εντυπώσεις για να δούμε τι λέει η επιλογή αυτή. Σχετικά με το bios update μπορεί όντως να παίζει ρόλο και σε άλλα πραγματα όχι μόνο σε αυτό. Για παραδειγμα εγώ είδα καλύτερες θερμοκρασίες στον cpu μετά απο bios update. Έχω αλλάξει 2 φορές bios και τώρα έχω το τελευταίο v1.11. Δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις κάτι πιστεύω απλά να είσαι προσεκτικός και σίγουρος ώς γνωστόν κατα τη διαδικασία με τα ρεύματα της περιοχής. (όσο μπορείς να είσαι βέβαια :P). Εγώ αυτή τη φορά τη διαδικασία την έκανα μέσω win με το προγραμματάκι της μητρικής πολύ εύκολα αν και πάντοτε το έκανα μέσω bios. :-)

post-138197-12906309673_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...