Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε λοιπόν να φτηνύνουν και οι 5870 να πάμε για CF. Πάντως δεν με χάλασε, την 5870(sapphire) την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη 300 ευρώ, χάλασε και μου την αντικατέστησαν με Asus 5870 που έχει 429 :lol

 

Το μόνο που με προβληματίζει αν παω σε crossfire είναι ότι από τα 4 slots η δεύτερη θα πρέπει να μπει σε χ8 pcie, θα υπάρχει πρόβλημα;

 

Μία φορά που την κούμπωσα στην χ8 την 5870 δεν έβλεπε τους drivers που είχα εγκαταστήσει.

 

Όχι, σε x8 pci-e δεν θα έχεις πρόβλημα. Η διαφορά σε επιδόσεις ανάμεσα σε x8 και x16 είναι ελάχιστη, μη πώ αμελητέα καλύτερα. Προχώρα άφοβα τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα. :-)

 

Όυτε σε αυτό με τους drivers θα έχεις πρόβλημα. Η μία θα είναι σε 16x και η δεύτερη σε

8x. Θα δουλεύουν μια χαρά μεταξύ τους. Ποιά μητρική έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια μητρική με εσένα. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν αξίζει το 5870 CF για την ώρα ή αν θα ήταν καλύτερο να αγοράσω μία Zalman VF3000A vga cooler για να ανεβάσω την Asus όσο πάει. Άκουσα καλά λόγια για την ψύκτρα αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Έχω την ίδια μητρική με εσένα. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν αξίζει το 5870 CF για την ώρα ή αν θα ήταν καλύτερο να αγοράσω μία Zalman VF3000A vga cooler για να ανεβάσω την Asus όσο πάει. Άκουσα καλά λόγια για την ψύκτρα αυτή.

 

Ρε φίλε τότε τι συζητάμε? :P

Δεν έχεις πρόβλημα κανένα απολύτως.

Η pci-e 1 και η pci-e 3 δουλευουν σε 16x και οι δύο έχοντας και το απαραίτητο κενό μεταξύ τους για να αερίζονται επαρκώς και να μην βράζει η μία κάρτα. Αυτές τις δύο προτείνει και ο κατασκευαστής για χρήση CF, αν διαβάσεις το manual της μητρικής. ;)

Οπότε χ16 και οι δύο λοιπόν.

Επιπλέον, δεν χρειάζεται να πάρεις 5870. Μπορείς να πάρεις μια 5850 used κομπλέ με 220 - 250 ευρώ max και να την ταιριάξεις απόλυτα με την 5870. Μια χαρά θα δουλεύουν μαζί, δεν χρειάζεται αποκλειστικά να πάς σε 5870. ;)

 

P.S: Aσε που με 250 ευρώ την βρίσκεις καινούργια:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16907&cat=5

Η zalman πάντως φαίνεται πολύ καλη και eye candy! :P

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ρε φίλε τότε τι συζητάμε? :P

Δεν έχεις πρόβλημα κανένα απολύτως.

Η pci-e 1 και η pci-e 3 δουλευουν σε 16x και οι δύο έχοντας και το απαραίτητο κενό μεταξύ τους για να αερίζονται επαρκώς και να μην βράζει η μία κάρτα. Αυτές τις δύο προτείνει και ο κατασκευαστής για χρήση CF, αν διαβάσεις το manual της μητρικής. ;)

Οπότε χ16 και οι δύο λοιπόν.

Επιπλέον, δεν χρειάζεται να πάρεις 5870. Μπορείς να πάρεις μια 5850 used κομπλέ με 220 - 250 ευρώ max και να την ταιριάξεις απόλυτα με την 5870. Μια χαρά θα δουλεύουν μαζί, δεν χρειάζεται αποκλειστικά να πάς σε 5870. ;)

 

P.S: Aσε που με 250 ευρώ την βρίσκεις καινούργια:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16907&cat=5

Η zalman πάντως φαίνεται πολύ καλη και eye candy! :P

 

 

5870+5850 ΟΧΙ.Χειρότερες επιδόσεις από 2χ5850.Την είχα πατήσει και εγώ

http://www.legitreviews.com/article/1107/6/

 

Με λίγα λόγια η 5870 είναι φοβερή όταν παίζει μόνη της και stock.Όταν όμως θέλεις cf και προπαντώς o/c η 5850 δεν παίζεται στα λεφτά της

http://www.overclock.net/ati/705552-5850-vs-5870-comparison-benchmarks.html

Επεξ/σία από TEOKOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5870+5850 ΟΧΙ.Χειρότερες επιδόσεις από 2χ5850.Την είχα πατήσει και εγώ

http://www.legitreviews.com/article/1107/6/

 

 

Εντάξει Θοδωρή, πιστεύω όμως ότι στην πράξη η διαφορά αν υπάρχει θα είναι ελάχιστη, όχι παντού και ανάλογα το παιχνίδι.

Όπως είδες απο τα 3 παιχνίδια που δοκίμασαν στο ένα ήταν μπροστά ο συνδυασμός 5870+5850 και στα άλλα δύο όχι. Το review θα έπρεπε για μένα να ήταν πιο αναλυτικό και να δοκίμαζαν περισσότερα games και περισσότερα benchmarks για να έχουμε πιο σαφή ένδειξη της διαφοράς.

Παρ΄όλα αυτά, ακόμα και που φαίνεται ότι υπάρχει διαφορά, στην περίπτωση που κάποιος έχει μια 5870 και σκέφτεται να δοκιμάσει CF, τον συμφέρει και απο οικονομικης άποψης (αυτός ήταν και ο λόγος του πόστ), να πάρει μια 5850 used για να αυξήσει αισθητά τις επιδόσεις του. :-)

 

Για το δεύτερο link, εννοείται οτι η 5850 ήταν λουκούμι στα λεφτά της. Πλέον όμως και αυτη είναι πολύ ακριβή στα περισσότερα μαγαζιά όπου πλησιάζει τις τάξεις της 5870...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ρε φίλε τότε τι συζητάμε? :P

Δεν έχεις πρόβλημα κανένα απολύτως.

Η pci-e 1 και η pci-e 3 δουλευουν σε 16x και οι δύο έχοντας και το απαραίτητο κενό μεταξύ τους για να αερίζονται επαρκώς και να μην βράζει η μία κάρτα. Αυτές τις δύο προτείνει και ο κατασκευαστής για χρήση CF, αν διαβάσεις το manual της μητρικής. ;)

Οπότε χ16 και οι δύο λοιπόν.

Επιπλέον, δεν χρειάζεται να πάρεις 5870. Μπορείς να πάρεις μια 5850 used κομπλέ με 220 - 250 ευρώ max και να την ταιριάξεις απόλυτα με την 5870. Μια χαρά θα δουλεύουν μαζί, δεν χρειάζεται αποκλειστικά να πάς σε 5870. ;)

 

P.S: Aσε που με 250 ευρώ την βρίσκεις καινούργια:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16907&cat=5

Η zalman πάντως φαίνεται πολύ καλη και eye candy! :P

 

Μα ρε συ, στην πρώτη pcie σίγουρα χωράει; δεν βρίσκει στις μνήμες;

Όσο για την Zalman, εδώ έχει αποτελέσματα 45C load το παιδί.

 

/edit: Βλακείες λέω μια χαρά κουμπώνει και στο πρώτο slot. Για single κάρτα είναι καλύτερα στο πρώτο ή τρίτο pcie; Γιατί το πρώτο είναι πιο κοντά στο cpu μήπως του ανεβάζει θερμοκρασίες;

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε συ, στην πρώτη pcie σίγουρα χωράει; δεν βρίσκει στις μνήμες;

Όσο για την Zalman, εδώ έχει αποτελέσματα 45C load το παιδί.

 

/edit: Βλακείες λέω μια χαρά κουμπώνει και στο πρώτο slot. Για single κάρτα είναι καλύτερα στο πρώτο ή τρίτο pcie; Γιατί το πρώτο είναι πιο κοντά στο cpu μήπως του ανεβάζει θερμοκρασίες;

 

Όπου και να την βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ θα προτιμούσα στην πρώτη πάντως και με το haf και την Η50 δεν θα έχεις πρόβλημα θερμοκρασιών ρε σύ! :lol:

 

p.s Όντως πολύ καλή φαίνεται η zalman και όμορφη στα κόκκινα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω και εγω να κανω ενα benchmark. τι να τρεξω?

 

Ότι επιθυμείς αρκει να είναι benchmark. :lol:

Ξεκίνα ας πούμε με ένα 3dmark 06 για παράδειγμα, vantage, unigine 2.0, ρίχνεις και μια ματιά στα υπόλοιπα που τρέχουνε τα παιδιά κατά καιρούς και ανάλογα κάνεις, αν επιθυμείς. Όρεξη να υπάρχει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lionheart75

 

 

Έχω βαρεθεί να βλέπω το κουτί σου (ζήλια :lol: ) βάλε και καμιά άλλη φωτό ,δεν έχω δει πιο περιποιημένο :-)

 

 

δεν εχεις δει το δικο μου ;) (βασικα για να το δεις δεν γινεται δεν εχουμε ανακαλυψη το zoom :P )

 

τωρα με το πλαινο ανεμιστηρα που εχω βαλει και βλεπω ποση σκονη καθεται στα σιδερακια πανω τρομαζω να ανοιξω το κουτι :o

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι επιθυμείς αρκει να είναι benchmark. :lol:

Ξεκίνα ας πούμε με ένα 3dmark 06 για παράδειγμα, vantage, unigine 2.0, ρίχνεις και μια ματιά στα υπόλοιπα που τρέχουνε τα παιδιά κατά καιρούς και ανάλογα κάνεις, αν επιθυμείς. Όρεξη να υπάρχει. :P

 

το 3d mark ειναι free?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...