Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι D9GKX έχουν καλύτερο scaling κατ 'εμέ. Ανεβαίνουν εγγυημένα. Ενώ με τις D9GMH είναι το πόσο τυχερός είσαι - ακούνε όμως καλύτερα στα ψηλά ρεύματα (μιλάω για 2.6V+)

 

Μείνε με GKX καλύτερα ;)

 

Όσο για αυτό που λες με το Maxxmem ίσως ήταν στο run...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Οι D9GKX έχουν καλύτερο scaling κατ 'εμέ. Ανεβαίνουν εγγυημένα. Ενώ με τις D9GMH είναι το πόσο τυχερός είσαι - ακούνε όμως καλύτερα στα ψηλά ρεύματα (μιλάω για 2.6V+)

 

Μείνε με GKX καλύτερα ;)

 

Όσο για αυτό που λες με το Maxxmem ίσως ήταν στο run...

δεν διευκρινησα οτι ψαχνω για καθε μερα settings αρα δεν θα ασχοληθω καν . ευχαριστω μαν .

 

---------- Προσθήκη στις 06:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 06:49 ----------

 

george_o/c ζήλεψα μνήμες και αύριο συνεχίζω το σαφάρι:

 

dsc00220k.jpg

 

:-)

 

ορε μανα μου , που βρηκες τετοιους δyσκολους καιρους τις red ? περιμενουμε ολοι οπως εχεις καταλαβει να δειξεις αποτελεσματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη με το SuperPi το τσουτσουνιζετε; Δλδ, πρέπει να σας το πουν engineers της Intel, που το έχουν γράψει πολλές φορές, ότι πρόκειται για δεινόσαυρο κώδικα 15αετίας, δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με τον κώδικα τον μοντέρνων εφαρμογών και τις απαιτήσεις τους και δεν εκμεταλλεύεται τίποτα από τις μοντέρνες CPU; Εδώ μέχρι και οι άρρωστοι στο xtremesystems το φτύνουν και εσείς το γλύφεται ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργούμε κανένα πρόβλημα; Ενοχλούμε κανένα; Περιορίζουμε την ελευθερία σου; Οπότε why bother trolling? :-)

 

Και αν γίνεται δείξε μου τους "άρρωστους" στο xtremesystems που το έχουν παραμελήσει γιατί δεν βλέπω πολλούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

George. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν ο μέσος χρήστης επηρεάζεται από τα δήθεν benchmarks στο SuperPi δίχως να γνωρίζει αυτά που έγραψα ποιο πάνω. Παίξτε οσο θέλετε με το SuperPi, πρέπει να ξεκαθαριστεί όμως ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν αντιπροσωπεύει ούτε στο 5% τις πραγματικές επιδόσεις και των βελτιώσεων στον κώδικα των εκατομμύρια πραγματικών εφαρμογών εκεί έξω.

 

Έχουνε περάσει 15 χρόνια από τότε που η Intel παρουσίασε το MMX για να αντικαταστήσει τον x87 FPU κώδικα που χρησιμοποιεί το SuperPi. Είμαστε στο SSE 4.2 (5-10x) και του χρόνου περνάμε σε AVX με 256bit wide vectors (10-20x). Έλεος.

Επεξ/σία από grimpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό έτσι όπως το λες. Όσοι τρέχουν καιρό SPi ξέρουν πολύ καλά πως συμπεριφέρεται με τους τωρινούς επεξεργαστές και πως συμπεριφέρεται με τους P3 για παράδειγμα. Κάποτε το CopyWaza για παράδειγμα σου έδινε 3-3.5 λεπτά... Τώρα σου δίνει λίγα μόλις δεπτερόλεπτα. Και όσο περνά ο καιρός τόσο πιο πολύ θα ξεχνιέται το SPi δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ανέφερα καθόλου τις GPU.

 

2200 Gigaflops μια 5870 στο SGEMM, 500 Gigaflops DGEMM γραμμένο σε CAL GPU instruction set βέβαια. Καλή νύχτα άμα δεις κάτι τέτοιο από μια CPU. Εδώ και η Larrabee μετά βίας χτύπησε τα 1000 Gigaflops.

 

Μην ψάξεις νούμερα SGEMM για CPU, θα απογοητευτείς, τόσο επικίνδυνα που μπορεί να αλλάξεις και χόμπι κάνοντας παρέα με τον Ailuro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το score σου φίλε μου. Επισκέψου και το thread αυτό http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=363133, για να πάρει ακόμα περισσότερους πόντους η Hellas Overclocking Team. :-)

 

Alexisss σε λίγες μέρες θα πάρω και εγώ E3300 να δω τι ψάρια πιάνει... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως qsis η ati έχει ψωμιά ακόμα ;)

 

ναι το ξερω.. αλλα με αυτο αν ειναι θα ασχοληθω μετα, τωρα ασχολουμαι με το νεο μου επεξεργαστη:-D σκεφτομαι να παει στα 4ghz αφου δεν εχει θεμα με θερμοκρασιες και αφου οι μνημες μου υπολειτουργουν (ειναι 2χιλιαρες )

Μια χαρά είναι το score σου φίλε μου. Επισκέψου και το thread αυτό http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=363133, για να πάρει ακόμα περισσότερους πόντους η Hellas Overclocking Team. :-)

 

Alexisss σε λίγες μέρες θα πάρω και εγώ E3300 να δω τι ψάρια πιάνει... :-)

 

ok:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως σας φαίνεται το score?

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το cpuz δείχνει πάντα 200Mhz παραπάνω από την ταχύτητα που ειμαι?

post-39531-129063068413_thumb.jpg

Επεξ/σία από kostasR1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σας φαίνεται το score?

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το cpuz δείχνει πάντα 200Mhz παραπάνω από την ταχύτητα που ειμαι?

 

το σκορ σου είναι παρα πολύ καλο !!!

 

το cpu-z δείχνει την πραγματική ταχύτητα, και είναι επειδή έχεις στο enable η στο auto το turbo boost στο bios... :-)

 

---------- Προσθήκη στις 16:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:02 ----------

 

α sorry...τώρα είδα ότι έχεις 2 gpu...

 

δεν ξέρω ποσο καλο είναι αυτό το σκορ για 2 gpu's, ίσως μας πει κάποιος άλλος που γνωρίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...