Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nice Man!

Ρε ΝIC κατάλαβα καλά? τον 8400 μου αποκαλείς ψηστήρι, τον super-duper- wow cpu μου? :lol::lol:

εεε, κάτι κάνει και αυτός...... :-D

 

:-D μια χαρά τον βρίσκω. Ψάξε κάνα gtl, που θα πάει...θα πάει δεν μπορεί. ;)

 

Αφήστε πίκρα και οι NV οδηγοί, όπως είπε ο thresh,σε μένα ακόμα νερά κάνουν και οι beta 196.21. Το fan απέκτησε δικιά του προσωπικότητα, και μάλιστα επαναστατεί εναντίον μου μετά από κάθε restart/boot :lol:.

 

Ακούω αποτελέσματα αύριο για την Παοκάρα!

oh wait...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

caution... δεν πάνε καλά οι μνήμες σου :P ;) Ακόμα δοκιμάζω τις δικές μου...

 

4614b82f6145221b.jpg

 

 

Και κάτι ακόμα... :-D 2.45V...

4614b8301fee4c4f.jpg

Επεξ/σία από george_o/c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@N.I.C

 

Οι μνήμες σου στα ~1800MHz τι timings παίζουν ; ( Με 4 dimm )

 

σχεδόν 7άρια αλλά θέλουν voltίδια τα GTR.. Είναι και 4.. Θα ξαναδώ με 2χ1 για υψηλό speed..

 

George man, σε χάσαμε :-D. Nicee έχει ζουμί ο Pentium ε; Ποιές μνήμες είναι και έχει γεμίσει 4άρια ο τόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μνήμες τρέχουν σε αυτή τη συχνότητα με αυτά τα timings???damn!!!για cellshock μιλάμε?

 

Παίζουν και 600MHz+ 4-4-4-4 το 1M με τον 1:2 διαιρέτη. Θα δοκιμάσω με 2:3 το Σαββατοκύριακο που θα έχω χρόνο, γιατί με το πανεπιστήμιο τώρα τέταρτο εξάμηνο ζόρισαν τα πράγματα.

 

Αναμείνατε λοιπόν για πολλά περισσότερα αυτά δεν είναι τίποτα :-D

 

Cellshock 1000άρες είναι με D9GKX ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν και 600MHz+ 4-4-4-4 το 1M με τον 1:2 διαιρέτη. Θα δοκιμάσω με 2:3 το Σαββατοκύριακο που θα έχω χρόνο, γιατί με το πανεπιστήμιο τώρα τέταρτο εξάμηνο ζόρισαν τα πράγματα.

 

Αναμείνατε λοιπόν για πολλά περισσότερα αυτά δεν είναι τίποτα :-D

 

Cellshock 1000άρες είναι με D9GKX ;)

 

φοβερες ειναι george_o/c . αλλα πιστευω οτι τα πανε καλυτερα με 5αρια παρα με 4 αρια . κ εγω τις ιδιες εχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν όπως θα ήθελα ρε γαμώτο. Εγώ ήθελα να χτυπάνε ένα 620 με 4άρια (οι Ballistix που είχα έπαιζαν 640MHz+ το 1M με 4άρια και 2.72V real - μας άφησαν όμως καιρό τώρα...) και παρόλο που έδωσα μέχρι 2.75V δεν κατάφερα και πολλά. Με 5άρια δυστυχώς για benching χάνεις πολύ, ειδικά στο SuperPi που επικεντρώνω το ενδιαφέρον μου. Ελπίζω να με βγάλουν ασπροπρόσωπο όταν παίξω με πιο χαλαρούς διαιρέτες ;)

 

Ψάχνω καιρό τώρα τις Corsair Dominator PC10000 με handpicked D9GMH, για δύο λόγους:

 

1) Πάνε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με 4άρια οι συγκεκριμένες

2) Τα GMH ακούν καλύτερα στο ρεύμα σε σχέση με τα GKX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν όπως θα ήθελα ρε γαμώτο. Εγώ ήθελα να χτυπάνε ένα 620 με 4άρια (οι Ballistix που είχα έπαιζαν 640MHz+ το 1M με 4άρια και 2.72V real - μας άφησαν όμως καιρό τώρα...) και παρόλο που έδωσα μέχρι 2.75V δεν κατάφερα και πολλά. Με 5άρια δυστυχώς για benching χάνεις πολύ, ειδικά στο SuperPi που επικεντρώνω το ενδιαφέρον μου. Ελπίζω να με βγάλουν ασπροπρόσωπο όταν παίξω με πιο χαλαρούς διαιρέτες ;)

 

Ψάχνω καιρό τώρα τις Corsair Dominator PC10000 με handpicked D9GMH, για δύο λόγους:

 

1) Πάνε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με 4άρια οι συγκεκριμένες

2) Τα GMH ακούν καλύτερα στο ρεύμα σε σχέση με τα GKX

phanispal μισο να ρωτησω κατι . γιωργιο , επειδη εχω κ τις gkx κ τις gmh της cellshock 1066 cas5 , ποιες πανε πιο καλα ? δεν ξερω αν εχει δει τα post μου στο box για το maxmem , αλλα μου φαινεται οτι το gkx παει πιο καλα σε θεμα bandwith . με ενδιαφερει καθαρα το bandwith.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με "κομμένη" (nLited) εγκατάσταση Windows XP, real time priority και affinity @ CPU 1 στο SuperPi, LargeSystemCache=1, κλειστό explorer.exe, κλειστά όλα τα svchost.exe (τα κλείνεις όλα, όταν σου βγάλει το warning ότι σε 1 λεπτό θα κλείσει το pc εσύ απλά συνεχίζεις να κλείνεις και μετά γράφεις: shutdown -a ώστε να φύγει το message ;) :-D) και προσεκτικό tweaking στις μνήμες θα χτυπήσεις 9-10 ποντάκια ;)

 

Τώρα σας ανεβάζω την George_oc_XPized_v2.0 (δικιά μου - 150MB) να παίξετε ανθρωπινά SuperPi & PiFast και 3Ds :-)

 

 

//ΕDIT: Πάνο το έχω δει ναι. Το memory bandwidth δεν εξαρτάται από τα chips που φοράνε οι μνήμες αλλά από την συχνότητα λειτουργίας των μνημών, τα timings, τα sub-timings, την συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή (προφανώς και από το τι επεξεργαστή έχεις, πόση λανθάνουσα μνήμη έχει etc etc) και το FSB. Δηλαδή αν έχεις ένα σύστημα με E8400 @ 400x10 και μνήμες με D9GKX @ 600MHz CL4 4-4-4 2T δεν θα έχεις καλύτερο memory bandwidth από έναν με ακριβώς το ίδιο σύστημα, ακριβώς τα ίδια settings και μνήμες με D9GMH... ;)

Επεξ/σία από george_o/c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα που με τα ιδια ακριβως setting to max memm μου εδινε λιγοτερο με τις gmh . μαλλον ηταν το run ετσι . αλλα ειχε διαφορα . εσυ ποιες προτιμας απο τις δυο ? γτ τις αλλες τις εχει ο bro μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...