Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.3dmark.com/spy/49294555

https://www.3dmark.com/sn/855621

https://www.3dmark.com/pr/3014325

https://www.3dmark.com/sw/1525149

Το προηγουμενο δεν ηταν καθολου stable ενω τα συγκεκριμενα ειναι πενα τεσταρισμενα και σε OCCT

GPU: Sapphire Pulse 7900 XT με clock 500-3000 / Voltage στα 990mv από 1100 stock / VRAM στα 2714 και +15 PL με custom Fan curve 25-65% max

CPU: Ryzen 5 7600 με PBO + 100 Mhz και CO -15 με TDP στα 105W απο 65W default

RAM: 2x16GB Kingston Fury Beast 6000 Mhz CL30 με optimized timings και subtimings απο Buildzoid

Επεξ/σία από JohnTheReaper89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1771

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο benchmarks από Απρίλιο με i5 12600k 4.9ghz P-Cores και 3.9 E-Cores. Μνήμες 4000mhz 18-22-22 (+sub-timings)

Far Cry 6 RT Ultra (με FSR Performance)

image.png.10893b79b9ecb7845a10e313326763f6.png

Spoiler

Screenshot2024-07-31120111.png.9728683eeae8b111d6444c385e18858e.png

Και Watch Dogs Legion Ultra+RT όλα τέρμα

Screenshot-2024-07-31-120453.png

Εδώ οι μνήμες:

Spoiler

Screenshot-2024-07-31-120552.png

 

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2024 στις 12:38 ΜΜ, AlexandrosKle είπε

Δύο benchmarks από Απρίλιο με i5 12600k 4.9ghz P-Cores και 3.9 E-Cores. Μνήμες 4000mhz 18-22-22 (+sub-timings)

Αν μπορείς τράβα και ένα βιντεάκι από CP2077 v2.12 (Full γραφικά + Path Tracing με DLSS Ultra Performance) στο Toms Diner για να δούμε τι διαφορά κάνουν οι δύο λιγότεροι P-cores και η DDR4. Το γνωστό savefile του φίλου σου του pirmen ;)

Και ένα screenshot από το γνωστό σημείο στο Hogwarts με Full + RT αν το έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2024 στις 1:45 ΠΜ, kkatzos είπε

Αν μπορείς τράβα και ένα βιντεάκι από CP2077 v2.12 (Full γραφικά + Path Tracing με DLSS Ultra Performance) στο Toms Diner για να δούμε τι διαφορά κάνουν οι δύο λιγότεροι P-cores και η DDR4. Το γνωστό savefile του φίλου σου του pirmen ;)

Και ένα screenshot από το γνωστό σημείο στο Hogwarts με Full + RT αν το έχεις.

10900K, 4940Mhz core, 4166RAM με 1,29V για imc/IO. Safe, daily settings. Τέρμα γραφικά σε 1080p DLAA. Έκδοση, η αυτοκρατορική.

HogwartsLegacy_10900K.jpg.f1a55eeb3e4de0f349dda0141af0ba72.jpg

 

υ.γ.: Συμβατό με ό,τι θυμάμαι από το youtube. Όσους non tuned 5800X3D έβλεπα είχαν λίγο έως αρκετά χειρότερα drops(με ή χωρίς RT) και εξίσου άσχημο stutter με μένα. Όχι, δεν είναι από τα games που θα σε σώσει ένας 3D. Μόνο Alder + OC. Οπότε, αυτομάτως win για τον 12600K.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

10900K, 4940Mhz core, 4166RAM με 1,29V για imc/IO. Safe, daily settings. Τέρμα γραφικά σε 1080p DLAA. Έκδοση, η αυτοκρατορική.

HogwartsLegacy_10900K.jpg.f1a55eeb3e4de0f349dda0141af0ba72.jpg

 

υ.γ.: Συμβατό με ό,τι θυμάμαι από το youtube. Όσους non tuned 5800X3D έβλεπα είχαν λίγο έως αρκετά χειρότερα drops(με ή χωρίς RT) και εξίσου άσχημο stutter με μένα. Όχι, δεν είναι από τα games που θα σε σώσει ένας 3D. Μόνο Alder + OC. Οπότε, αυτομάτως win για τον 12600K.

 

Δεν σε σωζει κανενα cpu ,ουτε 14900k καρα tuned  στο συγκεκριμενο game με rt. Τσαμπα το κουραζετε. Το παιχνιδι ειναι stutter fest χωρις λογο και σε καθε ραν αναλογως που κοιτας τα  min αλλαζουν. 

btw εισαι για cpu και πολυ αντεξε ,εγω εκει πρεπει να εχω καμια 120αρα 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 60-75fps που θέλω σε single player και την κατάσταση που επικρατεί στα AAA(DRM εννοώ), κάθετα όχι. Δεν θα τους κάνω μάγκες στέλνοντας μήνυμα με τα λεφτά μου ότι με "έχουν". Υπάρχει μπόλικο backlog το οποίο "πάγωνε" κάθε φορά που έβγαινε η κάθε νέα οπτικά εντυπωσιακή φόλα. Αν αλλάξουν τα πράγματα στο μέλλον(υπάρχει ελπίδα) μόνο τότε θα ξανασκεφτώ και για αλλαγή hw.

Δεν κουράζουμε τίποτα. Απλά δείχνω ότι οποιαδήποτε alder arch CPU  έχει το πάνω χέρι και οι 3D αποδεικνύονται, για ακόμα μια φορά, ημίμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Για 60-75fps που θέλω σε single player και την κατάσταση που επικρατεί στα AAA(DRM εννοώ), κάθετα όχι

Εξαρτάται το παιχνίδι... στο BG3 θυμάμαι τα είχε βρει σκούρα ο παππούς 10900Κ, παίζει να έστρωσε με patches αργότερα βέβαια. Και δεν είναι σούπερ απαιτητικό παιχνίδι, οπότε δεν ξέρω πόσο 'στο μέλλον΄ μιλάς. Σε STP είναι οριακά αποδεκτοί και μάλλον θα θεωρούνται ξεπερασμένοι λίαν συντόμως (βλ. έλευση ΖΕΝ5 + Meteor Lake με ~15-20% STP πάνω από ZEN4/RL).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Εξαρτάται το παιχνίδι... στο BG3 θυμάμαι τα είχε βρει σκούρα ο παππούς 10900Κ, παίζει να έστρωσε με patches αργότερα βέβαια. Και δεν είναι σούπερ απαιτητικό παιχνίδι, οπότε δεν ξέρω πόσο 'στο μέλλον΄ μιλάς. Σε STP είναι οριακά αποδεκτοί και μάλλον θα θεωρούνται ξεπερασμένοι λίαν συντόμως (βλ. έλευση ΖΕΝ5 + Meteor Lake με ~15-20% STP πάνω από ZEN4/RL).

Είχε πρόβλημα με όλα τα CPU στις πόλεις. Σούπερ απαιτητικό λόγω προβληματικού κώδικα, χωρίς όμως να ενοχλεί(όχι fps, bird's eye view, walking simulator με turn based μάχη κλπ). Αντίθετα, το Avatar είναι υπερσύγχρονο, πιο casual και τρέχει καλά σε 4770K.

Όπως είπες, εξαρτάται τι παίζεις και τι ανοχές έχεις. Θα άλλαζες κάθε χρόνο CPU αν εμφανιζόταν ένα BG3/έτος; Αν όχι, γιατί το λες στους άλλους; Πιστεύω να με καταλαβαίνεις. Ειδικά τώρα που πρέπει να σκας >45ευρα σε κλειδάδικα(λόγω DRM), για πετσοκομμένες εκδόσεις, ίσα ίσα για να δοκιμάσεις ή να μπεντσάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δεν σε σωζει κανενα cpu ,ουτε 14900k καρα tuned  στο συγκεκριμενο game με rt. Τσαμπα το κουραζετε. Το παιχνιδι ειναι stutter fest χωρις λογο και σε καθε ραν αναλογως που κοιτας τα  min αλλαζουν. 

btw εισαι για cpu και πολυ αντεξε ,εγω εκει πρεπει να εχω καμια 120αρα 

δε θυμάμαι πάντως να είχα stutters όταν το είχα παίξει με καλο oc στις παλιές μνήμες που είχα... και dlss με fg έκανε κάτι σπαστικά μονο μέσα στο κάστρο όταν άλλαζες δωμάτια ή στα χωρια όταν έμπαινες στα μαγαζιά που ok αυτά είναι traversal stutters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεφτε πολύ χαμηλά στο Act 3 (<20 fps), οπότε εμένα τουλάχιστον με ενοχλούσε, ειδικά σε camera pan/zoom out, ζάλιζε. Το τερμάτισα φυσικά κτλ, οπότε δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για το συγκεκριμένο, για οτιδήποτε πιο action όμως θα το έλεγα σχεδόν απαγορευτικό.

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Θα άλλαζες κάθε χρόνο CPU αν εμφανιζόταν ένα BG3/έτος; Αν όχι, γιατί το λες στους άλλους; Πιστεύω να με καταλαβαίνεις. Ειδικά τώρα που πρέπει να σκας >45ευρα σε κλειδάδικα(λόγω DRM), για πετσοκομμένες εκδόσεις, ίσα ίσα για να δοκιμάσεις ή να μπεντσάρεις.

Δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο... Ο 10900Κ είναι οσονούπω 5ετίας και για τις απαιτήσεις που εσύ έθεσες (60-75 fps σε ΑΑΑ), είναι ήδη οριακός και γι'αυτό σε ρώτησα για πόσο στο μέλλον μιλάς.

Προσωπικά αλλάζω CPU κατά μ.ό. στην 3ετία, οπότε δεν ξέρω το 'κάθε χρόνο' πως προέκυψε, ούτε ότι το πρότεινα σε άλλους. Σχολίασα τις επιδόσεις γενικότερα του συγκεκριμένου επεξεργαστή, που μέχρι και πρόσφατα (βλ. μερικές μέρες) χρησιμοποιούσα.

Για τα υπόλοιπα που λες, κινούμαι σε άλλα μονοπάτια (mmo/live service και μόλις 1-2 SP / χρόνο ) και ποτέ δεν αγόρασα παιχνίδι για να μπεντσάρω, ωστόσω καταλαβαίνω πλήρως τη μομφή για DRM @@ιες τύπου Denuvo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Τσαμπα το κουραζετε. Το παιχνιδι ειναι stutter fest χωρις λογο και σε καθε ραν αναλογως που κοιτας τα  min αλλαζουν. 

Καλά, είναι προβληματικό το παιχνίδι, δεν το συζητάμε αυτό.

12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

btw εισαι για cpu και πολυ αντεξε ,εγω εκει πρεπει να εχω καμια 120αρα 

Με AMD έχει διαφορετικά αποτελέσματα.

Με Nvidia οι spartan/nofear έβγαζαν 92 fps με τον 7800X3D

Και ο babisTS έβγαζε με τον 13900KS 102 fps

Στο παραπάνω με 77 fps είμαι στοκ, με 3600 μνήμες και χαλαρά subs.

Με BCLK 102MHz και 3733C15 και χωρίς το HWinfo (που για κάποιο λόγο σε AMD κόβει fps) βγάζω 82.5 fps.

Τάσεις στα πάντα χαλαρές.

Hogwards102BCLK3733.jpg.f3c5656f690bc62b

10 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Έπεφτε πολύ χαμηλά στο Act 3 (<20 fps), οπότε εμένα τουλάχιστον με ενοχλούσε, ειδικά σε camera pan/zoom out, ζάλιζε. Το τερμάτισα φυσικά κτλ, οπότε δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για το συγκεκριμένο, για οτιδήποτε πιο action όμως θα το έλεγα σχεδόν απαγορευτικό.

Στην αρχή ήταν η ταφόπλακα για Intel το BG3 στο Act 3. Σε 5800Χ3D έπαιζε πολύ καλύτερα από 12900Κ και σε 7800Χ3D αρκετά πάνω από 13900KS. (και έλεγαν κάποιες ψυχές ότι στα unoptimized παιχνίδια καλύτερα Intel 🤣🤣🤣 )

ΑΛΛΑ το έφτιαξαν και παίζει μπάλα η παιχνιδάρα στα περισσότερα CPUs, αυτό παίζω τώρα, στο Act 3 είμαι και έχω ακατέβατα 80-90fps στον 5800Χ3D.

Θα έπρεπε να περιμένεις να το παίξεις στην "κανονική" (δηλ. μετά από 3-4 updates) του μορφή, όχι στις alpha version που τα κάνουν πλέον release. Είναι παιχνιδάρα και το αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Καλά, είναι προβληματικό το παιχνίδι, δεν το συζητάμε αυτό.

Με AMD έχει διαφορετικά αποτελέσματα.

Με Nvidia οι spartan/nofear έβγαζαν 92 fps με τον 7800X3D

Και ο babisTS έβγαζε με τον 13900KS 102 fps

Στο παραπάνω με 77 fps είμαι στοκ, με 3600 μνήμες και χαλαρά subs.

Με BCLK 102MHz και 3733C15 και χωρίς το HWinfo (που για κάποιο λόγο σε AMD κόβει fps) βγάζω 82.5 fps.

Τάσεις στα πάντα χαλαρές.

Hogwards102BCLK3733.jpg.f3c5656f690bc62b

Στην αρχή ήταν η ταφόπλακα για Intel το BG3 στο Act 3. Σε 5800Χ3D έπαιζε πολύ καλύτερα από 12900Κ και σε 7800Χ3D αρκετά πάνω από 13900KS. (και έλεγαν κάποιες ψυχές ότι στα unoptimized παιχνίδια καλύτερα Intel 🤣🤣🤣 )

ΑΛΛΑ το έφτιαξαν και παίζει μπάλα η παιχνιδάρα στα περισσότερα CPUs, αυτό παίζω τώρα, στο Act 3 είμαι και έχω ακατέβατα 80-90fps στον 5800Χ3D.

Θα έπρεπε να περιμένεις να το παίξεις στην "κανονική" (δηλ. μετά από 3-4 updates) του μορφή, όχι στις alpha version που τα κάνουν πλέον release. Είναι παιχνιδάρα και το αξίζει.

Οποτε φαντασου για τι σαπιο παιχνιδι μιλαμε που με 7800xt βγαζω παραπανω fps απο 4090. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντυπωσιακό όλα τα καλά αποτελέσματα με AMD να έρχονται αφότου κάποιος ανεβάσει κάτι. Τουλάχιστον στο σκριν μου φαίνονται όλα τα αναγκαία stats(4940Mhz=49*100,8 bclk για τον πυρήνα και εύκολα καταλαβαίνεις που παίζει η RAM-42 multiplier έχει θέματα-και τα  graphics settings από usage και clocks της κάρτας). Και πάλι είναι ένα σκριν.

Τέσπα. Έστω και διαφορές του ~10%(στα safe τέρματα) είναι σαν να λέμε 2080 με 2080 super. Ό,τι σέρνεται στη μία περίπτωση θα σέρνεται και στην άλλη. 20 fps στο ένα CPU(μιας και αναφέρθηκε) θα είναι 22-3 στο άλλο. Ειδικά στο Hogsmeade απ' ό,τι βλέπεις πρέπει να αφαιρέσεις τουλάχιστον 30% όταν κινείσαι* και περιστρέφεις την κάμερα. Χώρια το stutter.

Το αν αξίζει το ξήλωμα πλατφόρμας με κάθε τέτοια κυκλοφορία(Hogwarts, Jedi survivor κτλ.) είναι στα γούστα του καθενός.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κάνα ιδιαίτερο oc, περισσότερο για να δούμε το βάρος του παιχνιδιού σε maxed settings.

3440x1440
maxed, dlaa 100%

spacer.png

maxed, dlss Q 65%

spacer.png

maxed, dlss Q 65%, fg on

spacer.png

maxed, dlss B 60%, fg on

spacer.png

Tα ίδια ακριβώς σε 2560x1440

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...