Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1769

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ε ενταξει ρε μια χαρα εισαι 

Για ψηλότερα πρέπει να ξεκινήσω από το 0. Δηλαδή, πρώτα να ψάξω για μέγιστη αξιόπιστη συχνότητα, μετά tWR, μετά tRFC κτλ. Γιατί τώρα στα 4200 η απειροελάχιστη τροποποίηση timings καταλήγει παραδόξως σε αδυναμία boot ή και BIOS corruption.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2024 στις 12:35 ΠΜ, akoinonitos είπε

ειχα παρομοιο θεμα με εσενα απο τα 4266mhz και πανω ,εκατσα σημερα και βρηκα τι αντιστασεις χρειαζεται και ειναι τζιτζι ,δοκιμασε να τα βαλεις με το χερι ,θα φας χρονο αλλα θα ειναι κομπλε μετα.

Αν εισαι εκει κοντα στα 4200mhz δοκιμασε rtt wr - 80, rtt park - 0 ,rtt nom - 48 ,μπας και δουλεψουν και σε εσενα ,αλλιως μετα ξεκινα απο το μηδεν

Τελικά είχες δίκιο. Είναι οι αντιστάσεις που παίζουν ρόλο στις μεγάλες ταχύτητες και που η μητρική μου δεν σετάρει σωστά(αναμενόμενο για την κλάση της και όχι μόνο). Αλλά είναι κάπως πολυπλοκότερο το όλο θέμα.

-Ξεκινάω με safe defaults και σετάρω μόνο RAM, primary timings και τάσεις των imc/IO με στόχο τα 4266.

-Παρατηρώ ότι όχι μόνο είμαι πιο σταθερός απ'ότι συνήθως, χωρίς κολλήματα στα Boot και instant crash στο TM5, αλλά η μητρική από το σύνηθες training με 20-160-40 ή 20-120-40 για τα rtt τώρα κατέληξε στο 20-60-40. Το περνάω χεράτα για σιγουριά και βλέπω ότι σίγουρα επηρεάζει.

-Τρέχω TM5 για πάνω 40 λεπτά αλλά καταλήγω σε error. Όπως και παλιότερα.

-Σκέφτομαι τότε ότι το DRAM termination voltage(τάση σχετική με On Die Termination) παραμένει άθικτο από το training της mobo στα 0,6V, ενώ βάσει προδιαγραφών πρέπει να είναι περίπου το μισό από το RAM voltage. Το ανεβάζω στα 0,65 και βγάζω TM5 για >6 ώρες*. Πρώτη φορά!

Δεν έχω το τεχνικό υπόβαθρο αλλά λέγεται ότι το ODT παίζει ρόλο στον καθαρισμό του σήματος από θόρυβο στις υψηλές ταχύτητες. Θέλει πολύ tinkering αλλά υπάρχουν περθώρια τελικά.

*

Spoiler

TM5_6_HOURS.jpg.9d9e6fd167debfec437931d9bdb4918c.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τελικά είχες δίκιο. Είναι οι αντιστάσεις που παίζουν ρόλο στις μεγάλες ταχύτητες και που η μητρική μου δεν σετάρει σωστά(αναμενόμενο για την κλάση της και όχι μόνο). Αλλά είναι κάπως πολυπλοκότερο το όλο θέμα.

-Ξεκινάω με safe defaults και σετάρω μόνο RAM, primary timings και τάσεις των imc/IO με στόχο τα 4266.

-Παρατηρώ ότι όχι μόνο είμαι πιο σταθερός απ'ότι συνήθως, χωρίς κολλήματα στα Boot και instant crash στο TM5, αλλά η μητρική από το σύνηθες training με 20-160-40 ή 20-120-40 για τα rtt τώρα κατέληξε στο 20-60-40. Το περνάω χεράτα για σιγουριά και βλέπω ότι σίγουρα επηρεάζει.

-Τρέχω TM5 για πάνω 40 λεπτά αλλά καταλήγω σε error. Όπως και παλιότερα.

-Σκέφτομαι τότε ότι το DRAM termination voltage(τάση σχετική με On Die Termination) παραμένει άθικτο από το training της mobo στα 0,6V, ενώ βάσει προδιαγραφών πρέπει να είναι περίπου το μισό από το RAM voltage. Το ανεβάζω στα 0,65 και βγάζω TM5 για >6 ώρες*. Πρώτη φορά!

Δεν έχω το τεχνικό υπόβαθρο αλλά λέγεται ότι το ODT παίζει ρόλο στον καθαρισμό του σήματος από θόρυβο στις υψηλές ταχύτητες. Θέλει πολύ tinkering αλλά υπάρχουν περθώρια τελικά.

*

  Απόκρυψη περιεχομένων

TM5_6_HOURS.jpg.9d9e6fd167debfec437931d9bdb4918c.jpg

 

ωραιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ακόμα δεν μου το έχει εμφανίσει ως διαθέσιμο.

μαλλον σε  αυτο  αναφερεται  που αναμενεται το 3DMark Steel Nomad, cross-platform successor to Time Spy and Time Spy Extreme as our recommended non-raytracing benchmark. Steel Nomad will be a free update for all 3DMark users 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

μαλλον σε  αυτο  αναφερεται  που αναμενεται το 3DMark Steel Nomad, cross-platform successor to Time Spy and Time Spy Extreme as our recommended non-raytracing benchmark. Steel Nomad will be a free update for all 3DMark users 

.

Ναι, το Steel Nomad είναι.

Ήταν για "Q12024" με ανακοίνωση το Δεκέμβρη, σήμερα εμφανίστηκαν κάποιες παρουσιάσεις του, λογικά αύριο-μεθαύριο θα γίνει διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ναι, το Steel Nomad είναι.

Ήταν για "Q12024" με ανακοίνωση το Δεκέμβρη, σήμερα εμφανίστηκαν κάποιες παρουσιάσεις του, λογικά αύριο-μεθαύριο θα γίνει διαθέσιμο.

3DMark Steel Nomad DirectX 12 / Vulkan Benchmark Review

https://www.guru3d.com/review/3dmark-steel-nomad-directx-12-vulkan-benchmark-review/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους  το steel nomad  εχει βγει για κατεβασμα

 εδω σε light  run

7800x3d + την 1080 μου evga sc @ 2050/5900 καθοτι εφυγε η 6700xt παμε για αλλα!!

image.jpeg.3be7fcd5a7106caa93388b64caa3f523.jpeg

steel nomad εδω σε default run

image.jpeg.870bce5e230b848680b737108ddaba1f.jpeg

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ultraex2003 είπε

επιτελους  το steel nomad  εχει βγει για κατεβασμα

 εδω σε light  run

7800x3d + την 1080 μου evga sc @ 2050/5900 καθοτι εφυγε η 6700xt παμε για αλλα!!

image.jpeg.3be7fcd5a7106caa93388b64caa3f523.jpeg

steel nomad εδω σε default run

image.jpeg.870bce5e230b848680b737108ddaba1f.jpeg

 

Εδώ κι εγώ.

image.png.6feb5722cf31e7b5d89f15bb6da98924.png

Έφυγε η 6700ΧΤ? Τί έκανες πάλι?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...