Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

5700x co -25 +200 και οι μνημες στα 4000

image.jpeg.5d5a3fdc869a1951510087cbafc3cb69.jpeg

Ακριβέστατο scaling σε ίδια γενιά πυρήνων.

Κάπου 620k rays/s βγάζω εγώ (+200 και εμένα οι πυρήνες), θα έβγαινε 4.960.000 σε εσένα, οι μικροδιαφορές είναι λογικότατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Τους έκλεισα για να συγκρινω με το zen3+ στο laptop. Κάπου 9m βγάζει με τα ecores on σε stock. 

Κάπου 37% core2core σε σχέση με Zen 3? Πώς προέκυψε αυτό?

Δεν φαίνεται να παίρνει τόσο πολύ από μνήμη, εκτός κι αν "ανοίγει" εξωφρενικά στις DDR5.

Για κοπιάστε λίγο οι Zen4 κύριοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Πέτρος said:

Κάπου 37% core2core σε σχέση με Zen 3? Πώς προέκυψε αυτό?

Δεν φαίνεται να παίρνει τόσο πολύ από μνήμη, εκτός κι αν "ανοίγει" εξωφρενικά στις DDR5.

Για κοπιάστε λίγο οι Zen4 κύριοι!

Γιατί σου φαίνεται περιεργο? Αφού στα ίδια watt είναι 25% πάνω τα pcores. Σε έχει πέσει ο nickolis ότι δεν είναι efficient τα pcores ε? 
 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί σου φαίνεται περιεργο? Αφού στα ίδια watt είναι 25% πάνω τα pcores. Σε έχει πέσει ο nickolis ότι δεν είναι efficient τα pcores ε? 
 

Γιατί να μη μου φαίνεται περίεργο?

Tuned είναι και του @ultraex, το ίδιο (σχετικά) κι εμένα (κάπου 15-18% σε σχέση με stock). Πόσο του έχεις δώσει, δηλαδή εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Πέτρος said:

Γιατί να μη μου φαίνεται περίεργο?

Tuned είναι και του @ultraex, το ίδιο (σχετικά) κι εμένα (κάπου 15-18% σε σχέση με stock). Πόσο του έχεις δώσει, δηλαδή εσύ?

Τίποτα stock είναι, 4.9 ghz 140 watts. Κάτσε ρε συ και στο cinebench που δεν νοιώθει από Ram νομίζω παρόμοιες διάφορες υπάρχουν. Χτυπάνε 21k+ από όσο θυμάμαι 8p Cores, μπορεί και παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Τίποτα stock είναι, 4.9 ghz 140 watts. Κάτσε ρε συ και στο cinebench που δεν νοιώθει από Ram νομίζω παρόμοιες διάφορες υπάρχουν. Χτυπάνε 21k+ από όσο θυμάμαι 8p Cores, μπορεί και παραπάνω. 

Από 25% πάνω στα ίδια watt (το οποίο πότε προέκυψε?...μην αρχίσουμε πάλι τις κουλαμάρες με αναγωγή του STP, όπου εκεί όντως είναι +25%, σε ΜΤ), πήγαμε σε κοντά +40% tuned Zen3 vs stock 12xxx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Πέτρος said:

Από 25% πάνω στα ίδια watt (το οποίο πότε προέκυψε?...μην αρχίσουμε πάλι τις κουλαμάρες με αναγωγή του STP, όπου εκεί όντως είναι +25%, σε ΜΤ), πήγαμε σε κοντά +40% tuned Zen3 vs stock 12xxx?

Οκ, μην γεμίζουμε το θέμα τζάμπα, έχουν γίνει οι συγκρίσεις πολλές φορές. Τρέξε cbr23 που δεν ακούει από Ram σε όσα Watt θες να τρέξω και εγώ να δούμε τα αποτελέσματα. Μπορεί να κάνω λάθος και να είναι 0% οι διαφορές. 

 

Βασικά θυμήθηκα ότι είχαμε συγκρίνει με κάποιο παιδί εδώ, ο 5800x στα 150w βγάζει κάπου 16k. 8pcores βγάζουν 16700 στα 65w.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Βασικά θυμήθηκα ότι είχαμε συγκρίνει με κάποιο παιδί εδώ, ο 5800x στα 150w βγάζει κάπου 16k. 8pcores βγάζουν 16700 στα 65w.

Υπάρχει κι αυτή η πραγματικότητα.

Τράβα εδώ, σπρώξε εκεί, βγαίνει η ιστορία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Πέτρος said:

Υπάρχει κι αυτή η πραγματικότητα.

Τράβα εδώ, σπρώξε εκεί, βγαίνει η ιστορία.

 

Tι το διαφορετικό λέμε? 140w για 16100 vs 65w για 16700.

Ρε σεις αφού δεν πρόκειται να το δεχτείτε ποτέ με τα νουμερα μπροστά στα μάτια σας γιατί το ξεκινάτε? Οκ είναι τρομερά efficient οι zen 3,πολυ πάνω από τα pcores. Πάμε παραπέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Κάπου 37% core2core σε σχέση με Zen 3? Πώς προέκυψε αυτό?

Δεν φαίνεται να παίρνει τόσο πολύ από μνήμη, εκτός κι αν "ανοίγει" εξωφρενικά στις DDR5.

Για κοπιάστε λίγο οι Zen4 κύριοι!

οχι δεν  πρεπει να παιρνει πολυ απο μνημες δοκιμασα στα 3600 εκανα 3 run η χασουρα ειναι στο περιπου  100 ποντους πανω κατω απο τα 4000

image.jpeg.065159a9f7a76f54a1c61dbc1e852d37.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι το διαφορετικό λέμε? 140w για 16100 vs 65w για 16700.

Ρε σεις αφού δεν πρόκειται να το δεχτείτε ποτέ με τα νουμερα μπροστά στα μάτια σας γιατί το ξεκινάτε? Οκ είναι τρομερά efficient οι zen 3,πολυ πάνω από τα pcores. Πάμε παραπέρα. 

Τα 150 έγιναν 140, όπως τα "40 ότι και να κάνετε" έγιναν 25 (και πιθανότατα είναι ακόμα λιγότερα).

Τώρα, φυσικά, περνάμε σε αχυρανθρώπους.

Οκ, AL stock = 1.4x tuned Zen3, το μάθαμε πρώτοι στο insomnia.

Stock vs stock πρέπει να είναι κανένα 55-60%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...