Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Το τερμάτησες το FC6, καιρός να σώσεις 142GB :-D 

😆 Μπα ξεχασμένο το είχα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα σαν παιχνίδι.Το έχω παρατήσει εδώ και καιρό.Και έχεις δίκιο ανούσια gb στο σκληρό 

Βαρετό . Τώρα είμαι φάση dead island 2 που έχει χαβαλε .

 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

O matt b το τρέχει σε 1 ccd. Με τα 2ccd on (εχει βίντεο στο κανάλι του) βγάζει παραπάνω fps και εκείνος. Eπίσης τρέχει STOCK, να καταλαβαίνουμε και λίγο τι βλέπουμε και τι συγκρίνουμε...

Με 5250Mhz boost στο cache-CCD είναι θεωρητικά πάνω από 7800Χ3D. Άρα τι στοκ;

7 ώρες πριν, Spartan117 είπε

Δεν αλλάζω mobo + CPU για το VS :) 

Εννοούσα ότι 12900Κ χτυπάει 7800Χ3D στο TLOU ;)

6 ώρες πριν, Herald είπε

Σου ρίχνω αβέρτα βλέπω

Τελικά δε χτυπάει 7800Χ3D ο 12900Κ; Έχω μπερδευτεί 🤣

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Τελικά δε χτυπάει 7800Χ3D ο 12900Κ; Έχω μπερδευτεί 🤣

? Τα είδες τα fps? Στα ίδια είμαστε

8 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Ένα τελευταίο Μαξ oc στα πάντα όρια κρας bsod και όλα τα καλά .

 

IMG_20230606_003535.jpg

Δεν το έχω πλέον και βαριέμαι να το κατεβάζω, το φτιάξανε το stuttering όταν είσαι πάνω από 200 fps? Θυμάμαι παλιά που το τέσταρα έκανε κάτι κουλά το ingame benchmark. Πάντως παλαβά νούμερα βγάζεις 😛 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Herald είπε

? Τα είδες τα fps? Στα ίδια είμαστε

Δεν το έχω πλέον και βαριέμαι να το κατεβάζω, το φτιάξανε το stuttering όταν είσαι πάνω από 200 fps? Θυμάμαι παλιά που το τέσταρα έκανε κάτι κουλά το ingame benchmark. Πάντως παλαβά νούμερα βγάζεις 😛 

Ναι ρε δεν κάνει στατερ κομπλε είναι.

In game δεν ξέρω .

Το παραπάνω ραν ήταν πολύ ακραίο per core manual oc 60,59,58p cores k 46 ecores με ρεύματα δεν θες να ξέρεις.Ραμς 8266 .Μαξ oc η κάρτα (όχι ότι έχει και τόσο σημασία το oc της κάρτας.)Έφαγα και δύο κρας δυνατά 

Κλειστά τα πάντα να μην τρέχει τιποτα στο παρασκήνιο win.και ότι tip υπάρχει σε nvpanel.

Daily πράγματα δλδ😋 

*Η σκηνή της έκρηξη προς το τέλος του Μπεντς έκανε τρελό στατερ,πλέον δεν κανει

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Ναι ρε δεν κάνει στατερ κομπλε είναι.

In game δεν ξέρω .

Το παραπάνω ραν ήταν πολύ ακραίο per core manual oc 60,59,58p cores k 46 ecores με ρεύματα δεν θες να ξέρεις.Ραμς 8266 .Μαξ oc η κάρτα (όχι ότι έχει και τόσο σημασία το oc της κάρτας.)Έφαγα και δύο κρας δυνατά 

Κλειστά τα πάντα να μην τρέχει τιποτα στο παρασκήνιο win.και ότι tip υπάρχει σε nvpanel.

Daily πράγματα δλδ😋

Eγώ είχα τεστάρι τα 5.6 ghz all core σε 12900k. Δουλεύει, 1.64v αν θυμάμαι καλά --> 114c έφτασε στο hogwarts, οριακά κράτησα 60αρι στο hogsmeade :P 

ΥΓ1. Παραδόξως δουλεύει ακόμα το CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eγώ είχα τεστάρι τα 5.6 ghz all core σε 12900k. Δουλεύει, 1.64v αν θυμάμαι καλά --> 114c έφτασε στο hogwarts, οριακά κράτησα 60αρι στο hogsmeade :P 

ΥΓ1. Παραδόξως δουλεύει ακόμα το CPU

Aircodition ρε για τέτοια run αλλιώς δεν ....

Ε και μια να του δώσεις ρεύματα καλά δεν θα πάθει τπτ.Μεχρι 1.46 του έδωσα εγώ και το έβγαλε μάλλον στο τσακ γιατί μετά μαύρισαν ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Herald είπε

Ωραίος, πάρε και το δικό μου stock με τελευταίο patch.


@kkatzos SMT fix έβαλε? :P 

γενικά το intel τα πάνε καλύτερα στο συγκεκριμένο θυμάμαι και το άλλο το παιδί με 5950x είχε τρελα drops..

btw η κόλαση η ίδια... το cpu μου βάρεσε 90c με τα ρολόγια να κάθονται στα 4,3Ghz αναγκάστηκα να ανοίξω πλαϊνό τζαμι και να βάλω ανεμιστήρα να το φυσάει μέσα να έρθει στα ισα του... παρόλο που πλέον είναι super smooth χωρίς drops πάλι θέλει φτιάξιμο το cpu usage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Herald είπε

? Τα είδες τα fps? Στα ίδια είμαστε

Ναι ρε. Αλλά με μία διαφορά.

Στα πρώτα που έβαζες με αυτού του Matt εκείνος ήταν με oc (5250 είναι τουλάχιστον +200 από τον κανονικό 7800Χ3D) και ο 12900Κ στοκ.

Τώρα με αυτά που είδα είστε στα ίδια με Spartan αλλά ο 7800X3D είναι με co στα ~5Ghz (ουσιαστικά κοντά σε στοκ) ενώ εσύ με overclock και 1.4V όπως λες.

Άλλαξαν οι συσχετισμοί προς το καλύτερο για τον 3D. Είναι προφανές.

13 ώρες πριν, AlexandrosKle είπε

12900K killer ο 3D😁

Κάτσε να δούμε με σωστά στημένο 5800Χ3D.

Στα 4,45Ghz - 4,55 θα έπρεπε να είναι. Επίσης ασύγχρονα τις μνήμες και tPHYRDL στο 32.

Και βέβαια σε 8-core το video capture σε παιχνίδι που γεμίζει τα threads δεν ξέρω πόσο κόβει. Δεν του περισσεύουν οι πυρήνες. ;)

Δε λέω ότι θα είναι πάνω από 12900Κ. Λέω ότι η διαφορά θα είναι μικρότερη.

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

btw η κόλαση η ίδια... το cpu μου βάρεσε 90c με τα ρολόγια να κάθονται στα 4,3Ghz αναγκάστηκα να ανοίξω πλαϊνό τζαμι και να βάλω ανεμιστήρα να το φυσάει μέσα να έρθει στα ισα του... παρόλο που πλέον είναι super smooth χωρίς drops πάλι θέλει φτιάξιμο το cpu usage

Οι 5C από τους 90C είναι σίγουρα λόγω του 1,25V Vsoc που σου έβαλε το auto για τις μνήμες ασύγχρονα στα 4400. 🤣

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι ρε. Αλλά με μία διαφορά.

Στα πρώτα που έβαζες με αυτού του Matt εκείνος ήταν με oc (5250 είναι τουλάχιστον +200 από τον κανονικό 7800Χ3D) και ο 12900Κ στοκ.

Τώρα με αυτά που είδα είστε στα ίδια με Spartan αλλά ο 7800X3D είναι με co στα ~5Ghz (ουσιαστικά κοντά σε στοκ) ενώ εσύ με overclock και 1.4V όπως λες.

Άλλαξαν οι συσχετισμοί προς το καλύτερο για τον 3D. Είναι προφανές.

Κάτσε να δούμε με σωστά στημένο 5800Χ3D.

Στα 4,45Ghz θα έπρεπε να είναι (για να μην πω παραπάνω) και όχι στα 4,3 και έτσι που το έχει είναι και power και thermal limited. Επίσης ασύγχρονα τις μνήμες και tPHYRDL στο 32.

Δε λέω ότι θα είναι πάνω από 12900Κ. Λέω ότι η διαφορά θα είναι μικρότερη. ;)

Οι 5C από τους 90C είναι σίγουρα λόγω του 1,25V Vsoc που σου έβαλε το auto για τις μνήμες ασύγχρονα στα 4400. 🤣

Έλα ρε και σε stock στα ίδια fps είμαστε, μην γίνεσαι περίεργος τώρα για να μην αποδεχτείς το αυτονόητο. Τα 5.3ghz πόσο επιδόσεις να δώσουν, μιλαμε για 5% αύξηση στα ρολόγια. Θα ξαναβάλω τα ss σε stock όταν πάω σπίτι να δω τι άλλο θα σκαρφιστείς😁

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ναι ρε. Αλλά με μία διαφορά.

Στα πρώτα που έβαζες με αυτού του Matt εκείνος ήταν με oc (5250 είναι τουλάχιστον +200 από τον κανονικό 7800Χ3D) και ο 12900Κ στοκ.

Τώρα με αυτά που είδα είστε στα ίδια με Spartan αλλά ο 7800X3D είναι με co στα ~5Ghz (ουσιαστικά κοντά σε στοκ) ενώ εσύ με overclock και 1.4V όπως λες.

Άλλαξαν οι συσχετισμοί προς το καλύτερο για τον 3D. Είναι προφανές.

Κάτσε να δούμε με σωστά στημένο 5800Χ3D.

Στα 4,45Ghz - 4,55 θα έπρεπε να είναι. Επίσης ασύγχρονα τις μνήμες και tPHYRDL στο 32.

Και βέβαια σε 8-core το video capture σε παιχνίδι που γεμίζει τα threads δεν ξέρω πόσο κόβει. Δεν του περισσεύουν οι πυρήνες. ;)

Δε λέω ότι θα είναι πάνω από 12900Κ. Λέω ότι η διαφορά θα είναι μικρότερη.

Οι 5C από τους 90C είναι σίγουρα λόγω του 1,25V Vsoc που σου έβαλε το auto για τις μνήμες ασύγχρονα στα 4400. 🤣

γι αυτό είπα άμα έχει κανένας άλλος 5800x3D ας δοκιμάσει να δούμε αν όντως παίζει τόσο μεγάλη διαφορά... εγώ εκτός ότι δεν γνωρίζω πως να της setάρω σωστά δεν έχω και τόσο χρόνο στο pc εκτος αν είναι στάνταρ νούμερα οποτε αν δεν κάνει κόπο οποιος τα έχει να μου στείλει να τα βάλω να δοκιμάσω πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

γι αυτό είπα άμα έχει κανένας άλλος 5800x3D ας δοκιμάσει να δούμε αν όντως παίζει τόσο μεγάλη διαφορά... εγώ εκτός ότι δεν γνωρίζω πως να της setάρω σωστά δεν έχω και τόσο χρόνο στο pc εκτος αν είναι στάνταρ νούμερα οποτε αν δεν κάνει κόπο οποιος τα έχει να μου στείλει να τα βάλω να δοκιμάσω πάλι...

Δε θα είναι μεγάλη διαφορά (μεταξύ του δικού σου και ενός σωστά στημένου 5800X3D).

Αλλά λίγο το ένα, λίγο το άλλο σου κόβουν fps.

Ο 12900Κ έχει αβέρτα πυρήνες και μπορεί να κάνει 3 βίντεο capture ταυτόχρονα χωρίς να χάνει fps.

Υποθέτω γι'αυτό ο Spartan (7800Χ3D) έβγαλε screenshots και δεν τράβηξε βίντεο.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tambas91 είπε

γενικά το intel τα πάνε καλύτερα στο συγκεκριμένο θυμάμαι και το άλλο το παιδί με 5950x είχε τρελα drops..

btw η κόλαση η ίδια... το cpu μου βάρεσε 90c με τα ρολόγια να κάθονται στα 4,3Ghz αναγκάστηκα να ανοίξω πλαϊνό τζαμι και να βάλω ανεμιστήρα να το φυσάει μέσα να έρθει στα ισα του... παρόλο που πλέον είναι super smooth χωρίς drops πάλι θέλει φτιάξιμο το cpu usage

Γενικά είναι καλύτερο να έχεις ανώτερο IPC και υποσύστημα μνήμης από μεγάλη cache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...