Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι κάρτες έχουν ακόμα ζουμί αλλά να βάλω εκεί κάτω κανένα 12άρη να ρουφάει πρώτα... Άμα αξιωθεί και το e-shop να μου γυρίσει τις μνήμες - πρέπει να το δω το 23k...

 

3dm06tsw.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

caution την συγκεκριμένη 4850 εγώ κατάφερα να την bencharω μεχρι τα 720 αλλά δεν ήταν rock stable ... αντε να δώ τι θα κάνει στα χεράκια σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να δεις μεγαλύτερο score με τον Ε8600 έστω και στα 4.65GHz ( σε τι μόμπο και με τι ρυθμίσεις btw; )

 

Exm δεν εχω ιδεα σε ενος φιλου μου θα παω. Κοιτα ετσι κ αλλιως για χαβαλε ειναι ας το δοκιμασω. Το pcu score θα ειναι σιγουρα μικροτερο ~4200 νομιζω βγαζει αλλα θα δω αμα ηταν λογο bottleneck το χαμηλοτερο score. (θα δοκιμασω ενα στοκ και ενα oced).

 

 

 

Κι'ομως:-), (εγω ειμαι ο φιλος)

5870@1050/1300

E8600@4,65

 

46510501300.jpg

 

Θηρια οι 5870, ακομα και στα 4,65, λιγο να ανεβαζα fsb τα frames ανεβαιναν πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι'ομως:-), (εγω ειμαι ο φιλος)

5870@1050/1300

E8600@4,65

 

46510501300.jpg

 

Θηρια οι 5870, ακομα και στα 4,65, λιγο να ανεβαζα fsb τα frames ανεβαιναν πολυ..

 

Ερε μπουκαλοπνίξιμο που πέφτει!!! :fear::rolleyes: Πως σας ήρθε και κοτσάρατε την 5870 σε διπύρηνο ... μια 5850 και πάλι too much θα ήταν...

Αντε βρήτε κανένα φτηνό μεταχειρισμένο 4 core να ξελαμπικάρει λίγο η καρτούλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E αφου εχει πολλα Mhz;)..για να εξετασουμε ποσο λαιμος μπουκαλιου πεφτει...2κ παραπανω απο τον phenom IIx4 εβγαλε ο παλιος διπηρυνος;)

 

Στα πόσα ο Χ4 ??? και αν πας σε vantage λογικα ο Χ4 θα περάσει μπροστά...

 

---------- Προσθήκη στις 14:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:06 ----------

 

Να ενα ακόμη με cpu στα 4,4 και GPU στα 940/1200 με 1,16 ρευματάκι....

δυστυχώς από τα 900 και πάνω στον πυρήνα οι μνήμες δεν θέλαν με τπτ να σταθεροποιηθούν στα 1300...

 

Για παραπάνω ρευματάκι στην κάρτα ούτε λόγος με το stock cooler... o πυρήνας την πάλευε από θερμοκρασίες αλλά τα VDDC ψηνόταν και είχα φριζαρίσματα!!1

Πρέπει να βάλω την musashi για παραπάνω αλλα μαρέσει οπτικά το cooler τησ ΑΤΙ γμτ.. ταιριάζει τέλεια και με την bloodrage... και με το Cosmos!!! :-(

 

 

 

 

44940120006.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πόσα ο Χ4 ??? και αν πας σε vantage λογικα ο Χ4 θα περάσει μπροστά...

 

 

Στα 3,8...τρελο bootle λεμε:P

Το vantage crashαρε στα 4,65 και βαρεθηκαμε και το παρατησαμε..λογικα παραπανω θα εβγαζε οντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω :lol:

Απλά ηθελα να δώ πόσο θα πιάσει stock με τον 8400 στα 3,8.

Για να τρέξω και ένα 3dmark06 οπως είναι....

 

---------- Προσθήκη στις 22:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:19 ----------

 

Tα 2 μωρά μου. :P

Οι παρακάτω ρυθμίσεις είναι για 24/7, εννοείται οτι πάνε παραπάνω αλλά δεν είναι αυτό το κύριο μέλημά μου στην παρούσα φάση.

Αλλο θέλω να δείξω.

O X2 245 (των 55 ευρώ) μια χαρά τα πάει απέναντι στον Ε8400 όσον αφορά το passmark 0.7 και μάλιστα κλοκαρισμένος στα -300mhz.

Απ΄την άλλη η 5850 stock με τον Ε8400 στα 3,8 πλησιάζει τα 18k.

Η 4890 με τον Χ2 245 τα 14k.

Όποια διαφορά πιθανόν να υπάρχει λόγω διαφορετικών os θεωρώ πώς είναι αμελητέα.

Συμπέρασμα, και με τα 2 παίζεις ...... :P

 

f9nsde.jpg

aca650.jpg

jv3q7s.jpg

2arlw3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lionheart75 τι fan speed έχεις; Εγώ για να τρέχω την 5850 στα 880/1300 πρέπει να τον 60% και κάνει τρελό θόρυβο, οπότε δεν έχω αφήσει μόνιμο το overclocking. Να φανταστείς την πρώτη φορά που το έβαλα 100% τρόμαξα:P Εσένα από θόρυβο πώς πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά απο θόρυβο φίλε.

Εγώ τη τρέχω stock clocks προς το παρόν με fan speed 21% αθόυβη τελείως και idle 33 βαθμούς κελσίου

Case CM RC-690 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

pt7e.jpg

 

spijj.jpg

 

pt744.jpg

 

Να και ένα από το μικρό PC (γμτ ... στα 4,3 είναι ο 8400.... την μείωση του πολλαπλασιαστή μου μέσα!!! 480Χ9 Real)

pt7mikro.jpg

 

Και ένα 05 στο μικρό pc... δεν κανω 06 γιατί η οθόνη του πάει μεχρι 1042Χ768 και βαριέμαι να βάζω την άλλη!

78852321.jpg

Επεξ/σία από stm00192
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά απο θόρυβο φίλε.

Εγώ τη τρέχω stock clocks προς το παρόν με fan speed 21% αθόυβη τελείως και idle 33 βαθμούς κελσίου

Case CM RC-690 :-)

 

Κι εγώ με stock την τρέχω και όταν χρειαστώ το OC την ανεβάζω. Σε 21% δεν ακούγεται καθόλου, αλλά απο 30% και πάνω αρχίζει να ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα σήμερα σπο stock, καινούργια, το τελευταίο κομμάτι που υπήρχε (δεν ξέρω πόσο καιρό ήταν.... :P), αλλά όταν την είδα την ερωτεύτηκα (ήταν και ξεφτίλα η τιμή πραγματικά για αυτή την έστω και αρκετά παλιά κάρτα όπου με τέτοιο budjet έπαιρνες μόνο καμμιά 4670 DDR2 ή GT220 DDR2, τίποτα παραπάνω).

Mιλάω φυσικά για την XFX 8800 GT 512 (G92) XT Alpha Dog, στην κυριλάτη συσκευασία της εποχής εκείνης αν θυμάστε, μαζί με το παιχνίδι Company of Heroes στο πακέτο.

Την έβαλα λοιπόν στο athloni και άρχισα τα κλόκια χρησιμοποιώντας το GPUTool το οποίο προσωπικά το γουστάρω περισσότερο απο το riva tuner.

Τεσπα γούστα αυτά, stock clocks της κάρτας 640 / 950 / 1600 και πήγε άνετα 700 / 1050 / 1700.

Οι μνήμες πάνε μέχρι 1080 σταθερά αλλά επειδή η 8800 έχει ένα θέμα με τη θερμοκρασία την άφησα στα 1050 άλλωστε δεν υπήρχε και ιδιαίτερο κέρδος σε fps απο κεί και πάνω.

Τρέχοντας 3dmark06 έφτασε σχεδόν την 4890 (με το ίδιο σύστημα) ενώ στο passmark στα ίδια με πρίν, μάλιστα λίγο μεγαλύτερο score. :P

Αν και χρειάζεται ένα καλό aftermarket cooler για να αποδώσει και καλύτερα, παρόλα αυτά δεν θέλω να της χαλάσω το look..... είναι κούκλα :lol:

Eίδωμεν .....

 

jahmp0.jpg

s2z2ih.jpg

2arlw3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...