Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρκετο ρευμα δινεις μαλλον..

ακομα και με 1.44 μπαινει εμενα

τρεξε και κανα μαρκ μην φοβασαι

 

Mε αερα; με 1.44 θα εχω πανω απο 90 βαθμους μαλλον. Θα δοκιμασω. Το πολυ πολυ να κλεισει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

κανει throting ετσι κι αλλιως αμα χρειαστει μεχρι 99 βαθμους παει.. το χω κανει

 

και ετσι για να ξενερωνουμε να τι θα κανει ο επερχωμενος i9? βγαζει 11270 cpu score

απο το http://www.ripping.org/index.php το σαιτ με τα παγκοσμια ρεκορ oc

post-123778-12906302549_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια χθες ετρεξα το everest για stability test αλλα με default ολα και το ρευμα του core το πεταει μονο του στα 1.29 ενω το turboV της asus το δειχνει ρυθμισμενο στα 1,22V.Kαι σκεφτηκα το εξης ...Δεν ειναι μαμακια να εισαι με default ρολογια και ρευμα στο auto που μπορει να στο παει ψηλα ενω ο cpu να χρειαζεται πιο λιγο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία σημείωση επειδή παρατηρώ κάτι περίεργα πότε πότε. Το thread αυτό είναι για να ποστάρουμε αποτελέσματα από benchmarking tests, ΟΧΙ stability tests :-) Είναι για να γίνουμε καλύτεροι στο benchmarking ανταλλάζοντας απόψεις, όχι για να δείξουμε ότι βγάζουμε επιτυχώς στην τάδε συχνότητα LinΧ, OCCT, IBT, Orthos, Prime95 κ.τ.λ.

 

Μην ξεχνάτε το λόγο για τον οποίο το άνοιξα:

 

Τί θα λέγατε να δημιουργηθεί ένα thread όπου θα postάρουμε τα results μας ?

 

Κύριος στόχος του θα είναι να παρατηρούμε το score των άλλων και να του δίνουμε τις συμβουλές μας ή κάποια tips ώστε να πετύχει ακόμα καλύτερο score

 

Δευτερεύων στόχος' date=' η δημοσίευση των results μας ... απλά και μόνο για να δούμε, πόσο τόλμη και θέληση έχει η overclocking community μας[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry George απλα και αυτο που ρωτησα ενα παρακλαδι του θεματος ειναι.Το να postareis σκετα benchmarks χωρις να ανταλλασσουμε αποψεις πως θα γινουμε καλυτεροι man ? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρθηκα μόνο σε εσένα ρει, don't worry :-)

 

Αναφορικά όμως με το ποστ σου, εγώ κόλλησα σε αυτό το σημείο: "Ρε παιδια χθες ετρεξα το everest για stability test" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε και κανα καλο σκορ george :lol:

 

Αυτό το διάστημα απέχω από το overclocking, λόγω έλλειψης χρόνου και hardware. Will be back asap, μετά το RMA της 3870Χ2 και την αγορά πλατφόρμας LGA1156.

 

Προς το παρόν κανονίσαμε να παίξουμε με άζωτο στο Ηράκλειο 9 + 10 Οκτώβρη, οπότε θα σας έρθω σύντομα πάλι. Προς το παρόν και για να μην λες ότι ο topic starter δεν bench-άρει ποτέ, πάρε ένα παλιό score με άζωτο. 109η θέση παγκοσμίως :-)

 

P4 651 3.4GHz @ 6.9GHz on LN2

Motherboard: Asus Commando rev C2, fully moded... 1.85V μες στο bios σήμαινε 2V real ;) Πατήστε πάνω στην φωτογραφία για να πάτε στο validation link.

 

cpuzuh.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το διάστημα απέχω από το overclocking, λόγω έλλειψης χρόνου και hardware. Will be back asap, μετά το RMA της 3870Χ2 και την αγορά πλατφόρμας LGA1156.

 

Προς το παρόν κανονίσαμε να παίξουμε με άζωτο στο Ηράκλειο 9 + 10 Οκτώβρη, οπότε θα σας έρθω σύντομα πάλι. Προς το παρόν και για να μην λες ότι ο topic starter δεν bench-άρει ποτέ, πάρε ένα παλιό score με άζωτο. 109η θέση παγκοσμίως :-)

 

P4 651 3.4GHz @ 6.9GHz on LN2

Motherboard: Asus Commando rev C2, fully moded... 1.85V μες στο bios σήμαινε 2V real ;) Πατήστε πάνω στην φωτογραφία για να πάτε στο validation link.

 

cpuzuh.png

 

Με p4 775 ή 478 λεει να το προσπαθησω η δεν εχει OC δυνατοτητες; Ψηνω κανιστρακι αυτη την περιοδο αλλα δεν θελω ακομα να το βαλω στον i7 οποτε ελεγανα πειραματιστω με τους παλιους P4 που εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μάθεις να overclock-άρεις και να το κατα-ευχαριστηθείς, παίζεις με LGA775 Pentium 4 επεξεργαστές, όπως P4 640, 630 και τέτοια ;) Ειδικά αν σκοπεύεις να το πας για ξηρό πάγο / άζωτο, κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν καλύτεροι επεξεργαστές από αυτούς.

 

Οι S478 επεξεργαστές, επειδή ακριβώς το 80% των περιπτώσεων παίζουν με άζωτο απροβλημάτιστα μέχρι -160*C (ίσως και πιο κάτω), θέλουν καλή ψύξη για να αποδόσουν. Αν είσαι διατεθειμένος να πας σε ξηρό πάγο τότε πειραματίσου καλύτερα με LGA775 CPUs. Άσε που στο S478 θες μνήμες BH5 για να πας καλά - πράγμα δυσεύρετο στις μέρες μας (μόνο από ebay :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μάθεις να overclock-άρεις και να το κατα-ευχαριστηθείς, παίζεις με LGA775 Pentium 4 επεξεργαστές, όπως P4 640, 630 και τέτοια ;) Ειδικά αν σκοπεύεις να το πας για ξηρό πάγο / άζωτο, κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν καλύτεροι επεξεργαστές από αυτούς.

 

Οι S478 επεξεργαστές, επειδή ακριβώς το 80% των περιπτώσεων παίζουν με άζωτο απροβλημάτιστα μέχρι -160*C (ίσως και πιο κάτω), θέλουν καλή ψύξη για να αποδόσουν. Αν είσαι διατεθειμένος να πας σε ξηρό πάγο τότε πειραματίσου καλύτερα με LGA775 CPUs. Άσε που στο S478 θες μνήμες BH5 για να πας καλά - πράγμα δυσεύρετο στις μέρες μας (μόνο από ebay :P)

 

Περιμενω καινουρια φουρνια κανιστρα απο gorilako και φυσικα περιμενω να μαζεψω και τα λεφτα :P εχω εναν p4 775 και εναν 478 μαζι με τις μνημες τους. Ισως χρειαστω μητρικη 775 αλλα βρηκα καλες απο το στοκ του πλαισιου στα 35-40 ευρω οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα. Το μονο προβλημα οπως παντα ειναι τα φραγκα για το κανιστρο. Μου ειπε μια τιμη ο gorilakos αρκετα τσουχτερη αλλα λεω να τα μαζεψω και να το τσιμπησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια.Σημερα εκανα και γω benchmark test με το 3d mark vantage με το συστημα της υπογραφης μου και μου εβγαλα,αν θυμαμαι καλα,P8700 κατι τετοιο,τωρα δεν ειμαι σπιτι για να το διαπιστωσο....την cpu την εχω ανεβασει στα 3.24 απο 2.80.γτ μου φαινεται λιγο???κοιταξτε λιγο το συστημα μου...δεν νομιζω οτι ειναι κακο...Οριστε...Πως γινεται αυτο...................με το 3dmark vantage παντα. P8348 3DMarks

Επεξ/σία από Theos_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτην την καρτα.. δεν θα μπορουσες να πας και πολυ παραπανω..

 

επανερχομαι κι εγω με phase και καλυτερα oc σε λιγες μερες

 

Mπορει... 9300 με τον ι7 920 στα 4 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...