Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

στα 4.405 νομιζω οτι ειναι αξιοπρεπης αποδοση για i7 σε νερο..

κατεβηκα παντως απο το 1.458 στο 1.411 σε βολτ και ψαχνω και αλλες ρυθμισεις μπας και κατεβει σε βολτ κι αλλο.

πεταει παντως απο επιδοσεις και σε σχεση με τον 940 τελικα που ανετα για 24/7 τον ειχα στα 3.9 εχει διαφορα..

post-123778-12906301507_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαζεις σε τρελη περιεργεια αυτη τη στιγμη... Δηλαδη μου λες οτι τον εχεις 3,8 σχεδον με stock ρευματα??? Για να ειμαι ειλικρινης δεν εψαξα αν θα δουλεψει με χαμηλοτερα ρευματα στα 3,6... Απλα βρηκα σταθερες ρυθμισεις και τον αφησα... Πολυ περιεργο ρε φιλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τον έχω έτσι από τότε που σταμάτησα τα benches,

πάει απίστευτα καλά! και ναι! νομίζω πως πρέπει να το ψάξεις...

 

Τον εχω 3.8 με το πιο χαμηλό που με αφήνει η μητρική.

Βέβαια, όχι να υπερηφανευτώ αλλά Bloodrage είναι η άτιμη!!!

 

Όλα στα πιο χαμηλά και απλά τον έβαλα 3.8 ούτε που ζορίστηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ checkare το...

αν και εγώ τώρα σκέφτομαι να του βάλω και το turbo mode...

αλλά δεν ξέρω ακόμα!

 

διότι εχω παρατηρήσει ότι με turbo mode

ανεβάζει hz αλλά ανεβάζει και πολύ vcore

παραπάνω από όσο χρειάζεται νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3dmark nop τρεχεις ετσι?

γιατι στα windows μπαινω ανετα κι εγω με πολυ λιγοτερο ρευμα απλα δεν βγαζει το 3dmark cpu test

παραδοξως το stability του evererest το περναει και με λιγοτερο ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αν βάζετε Turbo mode μην αφήνετε το Vcore στο auto, ανεβαίνει πολύ σε ορισμένες μητρικές χωρίς να χρειάζεται. Μπείτε με λίγο παραπάνω και μετά ξεκινήστε να το ρίχνετε.

 

Stability δεν κοιτάμε με everest, ειδικά στους i7 που ορισμένα κομμάτια έχουν δύστροπο IMC. Ένα από τα καλύτερα για i7 είναι το LinX. Ένα μέτριο προς καλό κομμάτι i7 D0 stepping θα βγάλει το LinX @ 4200MHz @ 1.35 με after-market αερόψυξη.

 

Να ξέρετε πάντα κάτι. Δεν σημαίνει ότι αν ένας i7 βγάζει 6 ώρες Orthos Blend (που τα stress-άρει όλα), είναι και rock stable. Ειδικά αν δεν έχει φάει σωστό "στρώσιμο" το CPU και μπήκε κατευθείαν στα ζόρια, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να συναντήσετε BSOD ενώ προσπαθείτε να boot-άρετε windows. Ένας σχετικά εύκολος και γρήγορος τρόπος είναι ο εξής:

 

Κατεβάζετε memtest86 και το "καίτε" σαν bootable CD. Μπαίνετε bios στο boot device priority και βάζετε 1st device το cd/dvd rom ή τελοσπάντων το drive που χρησιμοποιείτε. Restart. Όταν φορτώσει το memtest86 επιλέγετε το loop test 5 (πατήστε "c","2","5","5","0","esc"). Αν περάσετε το test 5, τρεις φορές χωρίς προβλήματα μπορείτε να ελπίζετε. Μπαίνετε μετά windows και ξεκινάτε prime95 ή LinX. Αν πάει και εκεί καλά τότε για μένα είστε gg. ;)

 

Ο λόγος που ανέφερα και το memtest86, είναι ότι ενώ φαινομενικά stress-άρει μόνο τις μνήμες (όπως ακριβώς το είπα, έτσι φαίνεται), στην πραγματικότητα stress-άρει απίστευτα και τα υπόλοιπα. Εγώ πολλές φορές χρησιμοποιώ και το MemTest μέσα από windows, για ακόμα πιο ικανοποιητικά αποτελέσματα.

 

Πάντως ειδικά το Everest stability test, είναι από τα πιο φτωχά που έχω δει ... οπότε προσοχή ! :)

 

 

Άντε, καλά κλόκια ;)

Επεξ/σία από george_o/c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...