Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:lol: αμα δεν φτασει 4.6 τουλαχιστον για 24/7 οντως ειναι ακυρη αγορα..

τα +200 μετρανε ομως αρκετα σε αποδοση

αν κι εχω δει και 920 στα 4.9 .. εμενα μαλλον δεν παει παντως

28679 και ειμαι πρωτος με τον 950?:confused:

μεχρι 4.45 τον εχω μιας και καηκαν οι μνημες.. αν και μαλλον ολες οι παρτιδες τον 2000ΜΗz και πανω απο corsair και ocz αποσυρονται για ελεγχο! δεν ημουν ο μονος τελικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

sorry αλλά @@ μετράνε, χωρίς benchmarks αν σου έβαζαν δίπλα δίπλα 2 συστήματα με διαφορά 200mhz στο cpu χωρίς να έχεις την δυνατότητα να δεις τα mhz του καθενός, δεν πρόκειται να καταλάβαινες ποιο είναι ποιο χρησιμοποιόντας καθημερινά προγράμματα games κτλπ :o

 

και όχι μόνο εσύ βέβαια, όλοι μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atropa...Η thors hammer τι λέει από θερμοκρασίες?

 

 

μια χαρα ειναι.. δεν ειναι τοσο καλη οσο η prolimatec megahalems ( διαφορα 2 με 3c )

αλλα η διαφορα ειναι πολυ μικρη!

 

προτημισα αυτη γιατι βολευει περισοτερο στο cable management και καθονται καλλητερα τα ανεμιστιρια πανω της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε και το 3dmark bench...

20090709213242.png

 

στα 4,25 δεν γούσταρε το cpu test 2 tou 3dmark οπότε αναγκάστηκα να τον πάω στα 4,1

δεν είχα χρόνο μέχρι να βρω μια πολύ σταθερή 4,25 ρυθμιση.. θα γίνει ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχοληθείς με τα benchmarks ψάξε να βρεις τις ρυθμίσεις που το σύστημα σου

θα είναι benchmark stable. Οι ρυθμίσεις αυτές σε γλιτώνουν από τη διαδικασία του

prime95 που θα το κάνεις για ένα σταθερό σύστημα 24/7....;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχοληθείς με τα benchmarks ψάξε να βρεις τις ρυθμίσεις που το σύστημα σου

θα είναι benchmark stable. Οι ρυθμίσεις αυτές σε γλιτώνουν από τη διαδικασία του

prime95 που θα το κάνεις για ένα σταθερό σύστημα 24/7....;);)

 

η αλήθεια είναι οτι δεν παίζει να το έχω 4+ 24/7 δεν έχει νόημα έχει παααρα πολύ δύναμη και στα 3,2 πού το έχω 24/7 για να μην πω στα default ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενας καλος 920 D0 ειναι τελικα η καλυτερη λυση μαλλον..

πανω απο τα 4.5 δεν γινεται stable με λίγοτερο απο 1.49 ρευμα και παραπανω δεν λεει για 24/7

η πλακα ειναι οτι και με τις μνημες τον 45 ευρω τον εφτασα και λιγο παραπανω απο οτι με τις μνημες τον 350 ευρω που χαλασα και περιπενω να μου ρθουν πισω καινουργιες

στο μαρκ αναμενομενο αλλα το ιδιο σκορ βγαζει και με της πλακας μνημες που εχω μεχρι να ερθουν οι αλλες πισω

28679 :lol:

Επεξ/σία από swiftech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον λοιπον, ας καταθεσω κι εγω τις εμπειριες μου.. Μετα απο λιγη σχετικα προσπαθεια ο 920 d0 με 1,51v :fear: εφτασε στα 4,513 :-D να τρεχει benchmarks για περιπου μια ωρα. Εβραζε ομως ελεω αεροψυξης....................... Ενω εντυπωσιαστηκα παρα πολυ που εφτασε τοσο ψηλα παραξενευτηκα κιολας μηπως καποια παπατια επαιζε... Κι ομως ηταν γεγονος, ανεβηκε τοσο ψηλα! Ξεκινησα λοιπον να τον ριχνω για να μπορεσω να βρω καλη αποδοση σε πολυ λιγοτερο ρευμα και με κουρασε!! Τελικα εχω καταληξει στην εξης αποψη, μεταξυ 3,8 - 4 ghz παιρνεις οτι καλυτερο μπορεις απο τον 920 με αερα.... Στο 3dmark06, cpu score μου εδωσε 7300 στα 4,010.... 6800 στα 4,500.... 6500 στα 4270!!!!!!!!!!!!!!!!! Ισως καπου μεταξυ 4 και 4,2 να μπορει να δωσει κατι παραπανω αλλα βαριεμαι κιολας να ψαξω...

Αντιμετωπισα κι ενα θεματακι παντως... Μς τον 920 απο 4,020 και πανω οι corsair δεν επαιζαν καν στα 1600 :cry: ποσο μαλλον παραπανω... Υποχρεωτικα τις κατεβαζα στα 1350 περιπου για να bootarei το συστημα :mad:

Τελος παντων, ανεβαζω και μια φωτο απο την τελευταια αποπειρα

 

benched.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@slim

τι θερμοκρασιες εφτασες στα 4.5?

με 1.52 πηγε και εμενα.. αλλα τσιμπησε 10 βαθμους σε σχεση με τα 4.4 και 1.45 βολτ

 

Με κανονικη θερμοκρασια δωματιου επιασε 89-90... Οταν ομως δοκιμασα με air condition στους 21c το cpu δουλεψε στα 81-82, full load εννοειται. Πολυ ψηλες θερμοκρασιες φιλε swif και να πω οτι απεδιδε αντιστοιχα... δεν απεδιδε ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντε να τσιμπησε +500 στο 3dmark εμενα απο τα 4.405 που τον εχω για 24/7.. αλλα εφτασαν ανετα 85 οι πυρηνες του 950 μου.. σχεδον 1.53 του δωσα

και μιλαμε για τρελη ανοδο θερμοκρασιας στα 4.405 παιζω με 1.41 βολτ απο σημερα και κατω απο 33 σε νορμαλ χρηση και σε φουλ αντε 70 οι πυρηνες

Επεξ/σία από swiftech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...