Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

αν ενεργοποιησω τα c states θα εχω προβληματα σταθεροτητας?

χ5670 4.5ghz με 2005mhz ram και 1.5x ulck! Eπιτελους 1000++ cb points

Καλύτερα ενεργοποίησέ τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheogorath, Multi κάντε βρε σεις περισσότερα benchs με τα συστήματά σας να δούμε πως ανταποκρίνονται. VR κτλ Το ίδιο ισχύει και για τους FX-άδες. Τουλάχιστον για εμένα έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον αυτά τα συστήματα

 

Όλο i7 benchs βλέπουμε :P

Προσεχώς [όταν με το καλό παραλάβω την νέα μητρική & 7970 (το πιο πιθανό) ], θα γεμίσω τον τόπο με fx8300-ιές :P

Επειδή το ζητήσατε :P Δεν ήθελα να σας τρομοκρατήσω με τα νούμερα! Ο fx 6300 @ 4.4 και η r9 380 stock!  

 

vr_ready.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έριξα μια ματιά στο newegg στα comments διάφορων asus rog, πχ maximus vii formula, rampage v extreme, τίγκα στα ελαττωματικά κομμάτια, 3 αστεράκια έχουν αυτές οι mobo που αναφέρω, μόνο και μόνο εξαιτίας των doa που τυχαίνουν. Είναι άραγε λάθος της asus, έχει μήπως ρίξει την ποιότητα και στην high end αγορά, ή συμβαίνουν αστοχίες υλικού στο εργοστάσιο ; Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω, πανάκριβες μητρικές σαν και αυτές, τίγκα στα features, υπερσύγχρονες, με τέτοιου είδους ελαττώματα, να χαλάνε πολύ γρήγορα. Απορία το έχω πραγματικά και βλέπω πως για τόσο high end αγορά, αν κάποιος πραγματικά διαθέτει τόσα χρήματα για μητρική δεν υπάρχει λόγος να στραφεί προς asus μεριά, μόνο και μόνο για τα doa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έριξα μια ματιά στο newegg στα comments διάφορων asus rog, πχ maximus vii formula, rampage v extreme, τίγκα στα ελαττωματικά κομμάτια, 3 αστεράκια έχουν αυτές οι mobo που αναφέρω, μόνο και μόνο εξαιτίας των doa που τυχαίνουν. Είναι άραγε λάθος της asus, έχει μήπως ρίξει την ποιότητα και στην high end αγορά, ή συμβαίνουν αστοχίες υλικού στο εργοστάσιο ; Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω, πανάκριβες μητρικές σαν και αυτές, τίγκα στα features, υπερσύγχρονες, με τέτοιου είδους ελαττώματα, να χαλάνε πολύ γρήγορα. Απορία το έχω πραγματικά και βλέπω πως για τόσο high end αγορά, αν κάποιος πραγματικά διαθέτει τόσα χρήματα για μητρική δεν υπάρχει λόγος να στραφεί προς asus μεριά, μόνο και μόνο για τα doa.

Η sabertooth για fx πάντως δίνει την μεγαλύτερη εγγύηση σε διάρκεια και υπολείπεται λίγο σε σχέση με formula z. Τώρα για τα doa δεν ξέρω τα ποσοστά της αλλά συμφωνώ μαζί για την formula z και εγώ έχω διαβάσει πολλά doa και στο ebay το 90% είναι manufacturer refurbished..

Sheogorath, Multi κάντε βρε σεις περισσότερα benchs με τα συστήματά σας να δούμε πως ανταποκρίνονται. VR κτλ Το ίδιο ισχύει και για τους FX-άδες. Τουλάχιστον για εμένα έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον αυτά τα συστήματα

 

Όλο i7 benchs βλέπουμε :P

Προσεχώς [όταν με το καλό παραλάβω την νέα μητρική & 7970 (το πιο πιθανό) ], θα γεμίσω τον τόπο με fx8300-ιές :P

εγώ πάντως πάτος στο vr, έτσι όπως το κατέβασα το ξήλωσα... :-( :-(
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι sabertooth για τα χρήματα που ζητάνε είναι πολύ φτωχές.

Ούτε τζιτζιλόνια λαμπιόνια killer lan, superdupersoundFX κλπ

που βρίσκεις σε m/b φτηνότερα από sabertooth. Το βρίσκω λογικό

όσο λιγότερο σύνθετο είναι ένα προϊον να έχει μεγαλύτερη πιθανότητα

να λειτουργήσει απρόσκοπτα.

 

Έχει πάνω τα βασικά χαρακτηριστικά του εκάστοτε chipset

και ελπίζω ότι όλα τα άλλα πάνε σε ποιότητα κατασκευής και υλικά.

Θυμάμαι συνέντευξη τεχνικού της asus, που περιέγραφε ότι

όλες οι sabertooth περνάνε ένα πολύ σκληρό τεστ αντοχής και

μετά δουλεύουν για μια βδομάδα σε full load και μόνο όσα κομμάτια

αντέξουν βγαίνουν στην αγορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα με εκνευριζει στις sabertooth που δεν βαζουν μια οθονουλα που σε αρκετες περιπτωσεις σε διευκολυνει με τα error codes να βρεις τι δεν παει καλα στο συστημα σου.2 διακοπτακια ειναι και μια οθονουλα βαλτε τα να γινει πιο ελκυστικη η μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...