Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Whitefanged μήπως στα 4.7 δεν είσαι σταθερός με 1.39v ; Γιατί βλέπω πολύ μικρές διαφορές σε σχέση με τον 4790k 4.7 του anonymous hd. Η δεν είσαι σταθερός ή με το 1.39v έχει αρχίσει degrade μιας και το μέγιστο για 24/7 είναι 1.3v (θυμάμαι ο youtuber jayztwocents έλεγε πως έπαιζε 4.6 με 1.35v στον 5960x 24/7 σε evga x99 classified και στην gigabyte x99 soc champion που πήγε δεν μπορούσε να πάει πάνω από 4.5 και έλεγε για πιθανό degradation από τον καιρό, αλλά εμένα μου φάνηκε πιο πολύ degradation από το 1.35v που έτρεχε 24/7 στον 5960x χρησιμοποιώντας τον σχεδόν στα τέρματα στα rendering), χωρίς να θέλω να φανώ περίεργος, μου φαίνεται παράξενο να έχει τόσο μικρή διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Whitefanged μήπως στα 4.7 δεν είσαι σταθερός με 1.39v ; Γιατί βλέπω πολύ μικρές διαφορές σε σχέση με τον 4790k 4.7 του anonymous hd. Η δεν είσαι σταθερός ή με το 1.39v έχει αρχίσει degrade μιας και το μέγιστο για 24/7 είναι 1.3v (θυμάμαι ο youtuber jayztwocents έλεγε πως έπαιζε 4.6 με 1.35v στον 5960x 24/7 σε evga x99 classified και στην gigabyte x99 soc champion που πήγε δεν μπορούσε να πάει πάνω από 4.5 και έλεγε για πιθανό degradation από τον καιρό, αλλά εμένα μου φάνηκε πιο πολύ degradation από το 1.35v που έτρεχε 24/7 στον 5960x χρησιμοποιώντας τον σχεδόν στα τέρματα στα rendering), χωρίς να θέλω να φανώ περίεργος, μου φαίνεται παράξενο να έχει τόσο μικρή διαφορά.

 

Σταθερός είμαι. Δεν μου έχει κάνει 1 μήνα τώρα ούτε κιχ. Με δύο κλικ κάτω την τάση δεν bootάρει καν.

Τώρα όσων αφορά την μακροημέρευσή του cpu

 

α) χέστηκ@ (εγγύηση έχω :) )

β) στο official oc guide του overclock.net που ρώτησα τον αρχιμάστορα εκεί μέσα μου απάντησε

 ότι σε νερό με κάτω από 1,45 δεν φοβάμαι τίποτις.

 

Τώρα όσων αφορά στη μικρή διαφορά με τον 4790K, το αποδίδω στη οριακά μηδενική βελτίωση της Intel,

αν πάει κάπου το μυαλό σου πάντως ευπρόσδεκτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια δοκιμή αν σου είναι εύκολο στα 4.4 με 1.3v, αν βγάλει παραπάνω τότε κάτι δεν πάει καλά με το oc στα 4.7. Διαφορετικά αν δεν δουλέψει αυτό, τότε τι να πω, κάνει πολύ καλό scaling με τους intel το software και το 10% παραπάνω ipc σε σχέση με haswell δεν είναι εμφανές, δεν ξέρω, μια ιδέα ρίχνω υποθετικά όσον αφορά το scaling του software :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whitefanged μήπως στα 4.7 δεν είσαι σταθερός με 1.39v ; Γιατί βλέπω πολύ μικρές διαφορές σε σχέση με τον 4790k 4.7 του anonymous hd. Η δεν είσαι σταθερός ή με το 1.39v έχει αρχίσει degrade μιας και το μέγιστο για 24/7 είναι 1.3v (θυμάμαι ο youtuber jayztwocents έλεγε πως έπαιζε 4.6 με 1.35v στον 5960x 24/7 σε evga x99 classified και στην gigabyte x99 soc champion που πήγε δεν μπορούσε να πάει πάνω από 4.5 και έλεγε για πιθανό degradation από τον καιρό, αλλά εμένα μου φάνηκε πιο πολύ degradation από το 1.35v που έτρεχε 24/7 στον 5960x χρησιμοποιώντας τον σχεδόν στα τέρματα στα rendering), χωρίς να θέλω να φανώ περίεργος, μου φαίνεται παράξενο να έχει τόσο μικρή διαφορά.

Έχουν άλλα όρια οι Skylake, για power users (και λίγα χρόνια χρήσης) το 1.4-1.45, και για 24/7 users τα 1.3-1.35 άνετα :)

 

Ο 5960Χ είναι haswell-e οπότε έχει όρια κάπου στα 1.3-1.35.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω αυτό για τους skylake δεν το ήξερα, να και κάτι που έμαθα λοιπόν :D. Όμως το 1.35 πιστεύω για 24/7 για haswell είναι αρκετό, αν το 1.4v σπρώχνει degrade σε haswell τότε άνετα το 1.35 σταδιακά θα κάνει τα κόλπα του, χρυσή τομή το 1.3v ως γνωστόν για 24/7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whitefanged μήπως στα 4.7 δεν είσαι σταθερός με 1.39v ; Γιατί βλέπω πολύ μικρές διαφορές σε σχέση με τον 4790k 4.7 του anonymous hd. Η δεν είσαι σταθερός ή με το 1.39v έχει αρχίσει degrade μιας και το μέγιστο για 24/7 είναι 1.3v (θυμάμαι ο youtuber jayztwocents έλεγε πως έπαιζε 4.6 με 1.35v στον 5960x 24/7 σε evga x99 classified και στην gigabyte x99 soc champion που πήγε δεν μπορούσε να πάει πάνω από 4.5 και έλεγε για πιθανό degradation από τον καιρό, αλλά εμένα μου φάνηκε πιο πολύ degradation από το 1.35v που έτρεχε 24/7 στον 5960x χρησιμοποιώντας τον σχεδόν στα τέρματα στα rendering), χωρίς να θέλω να φανώ περίεργος, μου φαίνεται παράξενο να έχει τόσο μικρή διαφορά.

 

Λοιπόν φίλε είσαι πολύ μπροστά τελικά.

 

Το είχα ανεβάσει στο 1,39 γιατί δεν ήμουν σταθερός αλλά -όντας εντελώς τσομπάνης με Intel-

είχα αφήσει στο auto τα cpu vccio και cpu system agent.

Όταν ένιωσα και τα ανέβασα λίγο έγινε stable αλλά το vcore το ξέχασα στο 1,39.

 

Τελικά στα 4,7 κάθεται με 1.32 προς το παρόν. Θα στρεσάρω το βράδυ, αλλά ένα 20άλεπτο prime

και μια ωρίτσα στο x264 τα έτρεξε μια χαρά.

 

Σχετικά με τη διαφορά με τον 4790 που θα έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη σκέφτομαι μήπως είναι

το cpu cache freq (σαν το cpu/nb από amd), που το έχω στα 4,5 μιας και για να το ματσάρω στα 4,7

πρέπει να πρήξω πολύ το vccio.

 

 

ΥΓ Αν μπορείς AnonymusHD πόσταρε που έχεις το cpu cache freq.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...