Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.3V του εχω δωσει...οχι δεν εχω ανοιχτο καποιο φιλτρο που μου λες..αλλα εχω την bαsic edition 3dmark06 και μου βγαζει τα αποτελεσματα στο site λετε να παιζει ρολο αυτο;:-)

 

edit:τους 9,3 εχω...ας ξεχασουμε την μητρικη οταν ερθει η ωρα θα σας ρωτησω παλι

edit2: εχω 64αρια βιστα με κοβει πολυ μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wat?

 

yeah right :P

 

ε καλά προσπαθώ να εμψυχώσω το παιδί μη ξηγιέσαι έτσι..:P

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:50 ----------

 

1.3V του εχω δωσει...οχι δεν εχω ανοιχτο καποιο φιλτρο που μου λες..αλλα εχω την bαsic edition 3dmark06 και μου βγαζει τα αποτελεσματα στο site λετε να παιζει ρολο αυτο;:-)

 

edit2: εχω 64αρια βιστα με κοβει πολυ μηπως;

 

το ότι έχεις τη βασική έκδοση δεν έχει μάλλον να κάνει...

λογικά ναι τα vista κάτι πρέπει να κόβουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.3V του εχω δωσει...οχι δεν εχω ανοιχτο καποιο φιλτρο που μου λες..αλλα εχω την bαsic edition 3dmark06 και μου βγαζει τα αποτελεσματα στο site λετε να παιζει ρολο αυτο;:-)

 

edit:τους 9,3 εχω...ας ξεχασουμε την μητρικη οταν ερθει η ωρα θα σας ρωτησω παλι

edit2: εχω 64αρια βιστα με κοβει πολυ μηπως;

βαλε το τελεuτaιο bios για την mobo σou http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2866#anchor_os αν εχεις καλα temps κ εισαι κατω απο 60c se full load δωσε cpu 1.36 με 1.38v κ FSB OverVoltage Control:+0.20 (1.30v σε real ειναι περιπου),PCI Express Frequency (Mhz) [102]

Performance Enhance [standard] δεν εχει κ πολλα options στο bios η συγκεκριμενη mobo οποτε τα δοκιμαζεις αν θες κ βλεπεις ποσο πιο πανω παει:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε το τελεuτaιο bios για την mobo σou http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2866#anchor_os αν εχεις καλα temps κ εισαι κατω απο 60c se full load δωσε cpu 1.36 με 1.38v κ FSB OverVoltage Control:+0.20 (1.30v σε real ειναι περιπου),PCI Express Frequency (Mhz) [102]

Performance Enhance [standard] δεν εχει κ πολλα options στο bios η συγκεκριμενη mobo οποτε τα δοκιμαζεις αν θες κ βλεπεις ποσο πιο πανω παει:-)

 

σε ευχαριστω θα δοκιμασω και θα σου πω:-):-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:01 ----------

 

κατεβασα το F5 και οχι το F6 beta αλλα λεει οτι δεν ειναι συμβατο στα windows...οταν παταω ινσταλ βγαζει 3 αρχεια σωστα; διπλοκλικαρο και βγαζουν errors:rolleyes:...δεν το εχω ξανακανει πρεπει να κανω κατι αλλο;

 

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω θα δοκιμασω και θα σου πω:-):-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:01 ----------

 

κατεβασα το F5 και οχι το F6 beta αλλα λεει οτι δεν ειναι συμβατο στα windows...οταν παταω ινσταλ βγαζει 3 αρχεια σωστα; διπλοκλικαρο και βγαζουν errors:rolleyes:...δεν το εχω ξανακανει πρεπει να κανω κατι αλλο;

 

 

Ευχαριστω

τα γραφεις κ τα 3 σε ενα usb stick(η και σε floppy)ανοιγεις το pc k μολις δεις την post screen πατας το κουμπι END για να μπεις στο qflash μετα πας Update BIOS from Drive και πατας <Enter> κ τσεκαρεις το f5 file εκει που το αποθηκευσες

!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα γραφεις κ τα 3 σε ενα usb stick(η και σε floppy)ανοιγεις το pc k μολις δεις την post screen πατας το κουμπι END για να μπεις στο qflash μετα πας Update BIOS from Drive και πατας <Enter> κ τσεκαρεις το f5 file εκει που το αποθηκευσες

!

 

ωραιος ευχαριστω θα το προσπαθησω:-D

 

τεσταρω τωρα τον Ε5200 στα 3,6:rolleyes: παραπανω με 1,38v δε παει με τιποτα...βαραει 67αρες ομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλτον στα 3,5 τζάμπα τυραννιέσαι.

Μέχρι 65 'αντε 70 το πολύ σε load είσαι οκ.

Για να πιάσεις 3,6-3,75 θα χρειαστείς επικύνδυνα πολύ ρεύμα και πιθανός άλλη ψύξη. Δεν αξίζει καλύτερα να τον πουλήσεις και μαζί με τα λεφτά που θα δινες για ψύξη να πάρεις 8400.

Κάπου στα 3,4-3,5 θα σταματήσεις ανάλογα με το πόσο vdrop εχεις και πόσο αντέχουν στο oc οι μνήμες σου.

Τον δικό μου θα τον λαπάρω και αμα δεν τον χαλάσω θα προσπαθήσω για παραπάνω.(τώρα τον εχω στα 3562 και είναι μπετό)

Πάντως ποσοστιαία όσο κλοκάρει και ο 8400-8500 κλοκάρει και ο Ε5200 40-50% οπότε εντάξει καιρός να σταματήσω να τον θάβω.;)

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτον στα 3,5 τζάμπα τυραννιέσαι.

Μέχρι 65 'αντε 70 το πολύ σε load είσαι οκ.

Για να πιάσεις 3,6-3,75 θα χρειαστείς επικύνδυνα πολύ ρεύμα και πιθανός άλλη ψύξη. Δεν αξίζει καλύτερα να τον πουλήσεις και μαζί με τα λεφτά που θα δινες για ψύξη να πάρεις 8400.

Κάπου στα 3,4-3,5 θα σταματήσεις ανάλογα με το πόσο vdrop εχεις και πόσο αντέχουν στο oc οι μνήμες σου.

Τον δικό μου θα τον λαπάρω και αμα δεν τον χαλάσω θα προσπαθήσω για παραπάνω.(τώρα τον εχω στα 3562 και είναι μπετό)

Πάντως ποσοστιαία όσο κλοκάρει και ο 8400-8500 κλοκάρει και ο Ε5200 40-50% οπότε εντάξει καιρός να σταματήσω να τον θάβω.;)

 

 

εχεις απολυτο δικιο στο 3ωρο ερρορ (3,6 1,38v) στα 3,4 με 1,300 ειναι απολυτα σταθερος 3,6 θελει 1,4:shock::shock: απο οτι το κοβω αρα θα προσπαθησω για 3,5:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο στο 3ωρο ερρορ (3,6 1,38v) στα 3,4 με 1,300 ειναι απολυτα σταθερος 3,6 θελει 1,4:shock::shock: απο οτι το κοβω αρα θα προσπαθησω για 3,5:-)
δεν την παλευει για παραπανω απο οτι φαινεται σε μια καλυτερη mobo ισως να εφτανε κ τα 4ghz με τοσα volts!οταν μπεις στο main bios screen πατα ctrl+f1 μαζι κ δες μετα στο Μ.Ι.Τ αν βγαζει κανα νεο setting!σε μενα ετσι,σε αλλη gigabyte mobo εμφανιζει τα cpu gtlrefs ;) αμα στα βγαλει καλως συνηθως ολο κ κατι extra ξεκλειδωνει το crtl-f1 στα bios της gigabyte...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την παλευει για παραπανω απο οτι φαινεται σε μια καλυτερη mobo ισως να εφτανε κ τα 4ghz με τοσα volts!οταν μπεις στο main bios screen πατα ctrl+f1 μαζι κ δες μετα στο Μ.Ι.Τ αν βγαζει κανα νεο setting!σε μενα ετσι,σε αλλη gigabyte mobo εμφανιζει τα cpu gtlrefs ;) αμα στα βγαλει καλως συνηθως ολο κ κατι extra ξεκλειδωνει το crtl-f1 στα bios της gigabyte...

 

η δικια μοθ ξεκλειδωνει τα timings της ραμ:P:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την παλευει για παραπανω απο οτι φαινεται σε μια καλυτερη mobo ισως να εφτανε κ τα 4ghz με τοσα volts!

 

Μπα ότι mobo και να βάλει τα ίδια αποτελέσματα θα εχει. Στα 1,432 @ 3562-3565. Και φαίνετε να μην μπορεί να παίξει με πάνω απο 320fsb σωστά. Μέχρι αυτά είναι μπετό σε οτιδήποτε παραπάρω είναι unstable.

Τον εχω δοκιμάσει εως τώρα σε g945 σε 2 asus p5b ενα απλό και ενα deluxe, σε 2 p45 ενα lanparty και ενα p5q. Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα Mobo.

Απλά ο 5200 μου αλλά και οι περισσότεροι αν κρίνω απο τα reviews στο newegg λιώνουν μετά τα 3540-3560...

Ο άλλος απο τους 2 που χω πάει λίγο καλύτερα. . 340-350 fsb και νιώθω και τυχερός... Και αυτά με μπόλικο ρεύμα ~1,46 real πάντα μιλάμε εως 3740-3780.

Τον λάπαρα κιόλας και δεν έπεσε ούτε μισό βαθμό...:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yiannis_1 τον τεσταρω τωρα στα 3,50 με 1,36...πιστευω θα τα καταφερει:P με 1,300 ηταν σταθερος στα 3,4 παντως:-)

 

65 φουλ λοαντ ειναι αλλα σιγα...

 

εντιτ: οχι ριαλ ρευμα...του μπιος ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερός είσαι σε μένα τόσο βγάζει ο καλύτερος απο τους 2 που χω.

Μην χάνεις και πολύ το χρόνο σου αν είναι μπετό στα 3500 αστον εκεί.

Καλά είναι για 50-70 ευρό cpu.

Άμαν είναι με bios ρευμα εχεις και άλλο περιθώριο.

Δες πόσο vdrop εχεις όταν τρέχεις orthos και δώσε τόσο παραπάνω ώστε να εχεις 1,36-1,37 σε load.

Αλλά να είσαι ψύχραιμος όταν δεις και 70+++

Με μια γρήγορη μαντεψιά σε βλέπω να παίζεις στα 3600-3650 με 1,42 στο bios και την ταυτότητα στο στώμα.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερός είσαι σε μένα τόσο βγάζει ο καλύτερος απο τους 2 που χω.

Μην χάνεις και πολύ το χρόνο σου αν είναι μπετό στα 3500 αστον εκεί.

Καλά είναι για 50-70 ευρό cpu.

 

αν βγαλει σφαλμα τον γυρναω στα 3,4 και V1.300 δεν ανεβαζω ρευμα....με την καινουργια μητρικη βλεπουμε:P:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...