Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσικνοπέμπτη λοιπόν σήμερα και σκέφτηκα διαφορετικό τρόπο τσικνίσματος, όποιος θέλει ας τσικνίσει στο pc κλοκάροντας επεξεργαστή δίχως ψύκτρα  :-D  :lol:  :mrgreen: . Τσίκνα θα είναι και αυτό και μάλιστα χωρίς έξοδα για κρέατα, έτσι δεν είναι :P ;  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσικνοπέμπτη λοιπόν σήμερα και σκέφτηκα διαφορετικό τρόπο τσικνίσματος, όποιος θέλει ας τσικνίσει στο pc κλοκάροντας επεξεργαστή δίχως ψύκτρα :-D :lol:

:mrgreen: . Τσίκνα θα είναι και αυτό και μάλιστα χωρίς έξοδα για κρέατα, έτσι δεν είναι :P ;

Χαχαχα ακου τι θα κανεις για καλο ψησιμο

τσακωνεις εναν 9590 η παραπλησιο κολλας μια ταβλα σιδερενια πανω μετας τον πας στα 5500 με 1.7 ρευμα και εισαι οκ !!!!!!!

Let's the barbeque begin!!!!

 

edit 1 : δε ξερω γιατι μου ρθε στο μυαλο αυτος !! :confused:

Edit 2 λεω να τον αλλαξω με τον 4770κ λες να ψηνει καλυτερα αυτος!!

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ακου τι θα κανεις για καλο ψησιμο

τσακωνεις εναν 9590 η παραπλησιο κολλας μια ταβλα σιδερενια πανω μετας τον πας στα 5500 με 1.7 ρευμα και εισαι οκ !!!!!!!

Let's the barbeque begin!!!!

 

edit : δε ξερω γιατι μου ρθε στο μυαλο αυτος !! :confused:

 

220w tdp είναι ο 9590, έλα ντε γιατί σου ήρθε στο μυαλό :D. Βασικά έρχεται στο μυαλό του καθενός ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, λόγω της υψηλής κατανάλωσης που έχει στα ghz που είναι και επειδή μας έχουν πρήξει τα συκώτια τα intel fanboys στα site του εξωτερικού ότι ο 9590 είναι θερμάστρα. Για να τρέξουν τον 4770k oc στα 4.3 κιόλας, να δούμε ποιος είναι πιο θερμάστρα. Γράψε λάθος για τον 9590 ultra, πες 4770k 4.3 ghz 1.3v, ψήνει γρηγορότερα :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220w tdp είναι ο 9590, έλα ντε γιατί σου ήρθε στο μυαλό :D. Βασικά έρχεται στο μυαλό του καθενός ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, λόγω της υψηλής κατανάλωσης που έχει στα ghz που είναι και επειδή μας έχουν πρήξει τα συκώτια τα intel fanboys στα site του εξωτερικού ότι ο 9590 είναι θερμάστρα. Για να τρέξουν τον 4770k oc στα 4.3 κιόλας, να δούμε ποιος είναι πιο θερμάστρα. Γράψε λάθος για τον 9590 ultra, πες 4770k 4.3 ghz 1.3v, ψήνει γρηγορότερα :P.

Δε νομίζω να βγάζει περισσότερη θερμοτητα (ενέργεια ) ο 4770 από τον 9590...άλλο η θερμοκρασία...

Και εμένα ο δικος.μου πριν το delid είχα 85αρια αλλά ακουμπουσα το Block και ήτανε σανα να έχει θερμοκρασία δωματίου τώρα με 60ρια καταλαβαίνεις ότι είναι ζεστο...ίδια θερμότητα έβγαζε ο επεξεργαστης και στις δύο περιπτωσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχει δίκαιο και Multi, είχα 4770 για καμιά 10 μέρες παίζει να ήταν ότι χειρότερο έχω δει στην ζωή μου, 2 κομμάτια έφυγαν χωρίς 2η σκέψη και ας έχασα λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βγάζει περισσότερη θερμοτητα (ενέργεια ) ο 4770 από τον 9590...άλλο η θερμοκρασία...

Και εμένα ο δικος.μου πριν το delid είχα 85αρια αλλά ακουμπουσα το Block και ήτανε σανα να έχει θερμοκρασία δωματίου τώρα με 60ρια καταλαβαίνεις ότι είναι ζεστο...ίδια θερμότητα έβγαζε ο επεξεργαστης και στις δύο περιπτωσεις...

 

Στη θερμοκρασία αναφερόμουν, λόγω του μάπα tim που χρησιμοποιεί η intel, δεν είπα ότι ο 9590 καίει λιγότερο, περισσότερο καίει ο amd ;). Για να ήταν πριν το delid το μπλοκ σε θερμοκρασία δωματίου σημαίνει πως δεν αποβαλλόταν σωστά η θερμοκρασία από τον i7 και για αυτό είχες και αυξημένα temps, μετά το delid το block είναι ζεστό αλλά με χαμηλότερη θερμοκρασία επεξεργαστή, γιατί πολύ απλά τώρα η απαγωγή θερμότητας από τον επεξεργαστή είναι αποτελεσματικότερη, μιας και άλλαξες το μάπα tim με aftermarket πάστα :).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θερμοκρασία αναφερόμουν, λόγω του μάπα tim που χρησιμοποιεί η intel, δεν είπα ότι ο 9590 καίει λιγότερο, περισσότερο καίει ο amd ;). Για να ήταν πριν το delid το μπλοκ σε θερμοκρασία δωματίου σημαίνει πως δεν αποβαλλόταν σωστά η θερμοκρασία από τον i7 και για αυτό είχες και αυξημένα temps, μετά το delid το block είναι ζεστό αλλά με χαμηλότερη θερμοκρασία επεξεργαστή, γιατί πολύ απλά τώρα η απαγωγή θερμότητας από τον επεξεργαστή είναι αποτελεσματικότερη, μιας και άλλαξες το μάπα tim με aftermarket πάστα :).

Έ ναι το ίδιο λεμε...αφού δε βγαίνει η θερμότητα προς τα έξω να το πω μπακαλιστικα πως να ψηθει το κρεας?αχαχαχαχα

Για ψήσιμο μόνο AMD... ή άμα έχει κανείς κάνα pentium 4 σαν και μενα...αχαχαχαα

 

Επι του θεματος...

μετα τη χτεσινη κρεπαλη...ας κανουμε αποτοξινωση με benching... B)

 

post-248339-0-13748100-1457103452_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι χαρακτηριστικό των Intel τα υψηλά temps, ειδικά σε Skylake. 

Ξεχωριστή αρχιτεκτονική, ξεχωριστά θερμικά όρια. Τα έχουμε ξαναπεί. :)

 

Σαν να λες τα Jeep είναι πιο ψηλά απο τα mazda, και?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωριστή αρχιτεκτονική, ξεχωριστά θερμικά όρια. Τα έχουμε ξαναπεί. :)

 

Σαν να λες τα Jeep είναι πιο ψηλά απο τα mazda, και?

 

Ότι είπε ο προλαλήσαντας ισχύει heatspreader ;). Κρίμα είναι να αρχίσουμε πάλι να παλεύουμε σαν τα κοκκόρια για ένα θέμα που είναι ήδη γνωστό, αυτό το λέω για να προλάβω καταστάσεις και για κανέναν άλλο λόγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...