Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω και να σημειώσω και εγώ ότι από Fx 8350 σε 4790Κ που πήγα,μηδαμινή διαφορά (μην πω και καθόλου και με φάνε οι intelades) είδα στα games που τουλάχιστον εγώ παίζω!

 

Διαφορά σε games δεν θα δεις τεράστια όπως την πλασάρουν τα sites δοκιμών. Όμως διαφορά θα δεις αν κάνεις rendering και μάλιστα μεγάλη, οι χρόνοι θα είναι πολύ καλύτεροι με έναν 4790k, όπως και εννοείται θα δεις διαφορά αν παίξεις mmo, ένας οποιοσδήποτε intel είναι καλύτερος, μιας και τα mmo θέλουν single δύναμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

 

 

Μια χαρά επεξεργαστές είναι και οι AMD εγώ δεν είμαι fan κανενός και ούτε θα γίνω ποτέ ( αν κατάλαβες αυτό βέβαια :P ) , ο ''καλύτερος cpu'' είναι κάπως σχετικό και κυρίως εξαρτάται στο τι εργασίες κάνει με το pc του ο καθένας . Ακόμα και ένας i3 είναι πολύ καλός για κάποιον που δεν έχει απαιτήσεις . 

Να αλλάξω θέμα παλαιότερα είχα αναφέρει σε αυτή την ενότητα νομίζω να οργανώσουμε καλύτερα τα δικά μας review έτσι ώστε να είναι πιο εύκολα προσβάσιμα όπως πχ. να υπάρχει μία ενότητα για το benchmark του Metro LL ή τα παιχνίδια γενικά , τα αντίστοιχα των cpu σε άλλη κάπως έτσι τέλος πάντων     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λεμε τα ιδια.οτι πληρώνεις παιρνεις.τελευταια φορα που η amd ειχε καλυτερο cpu απο intel ηταν και πιο ακριβος.αν οι zen εχουν ισαξια αποδοση με 6700k θα κοστιζουν ιδια λεφτα και οχι μιση τιμη οπως πουλουσαν τους fx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί με i5 και 970 βγάζει μεγαλύτερο σκορ από τον 8320 4.4 και 390 του heatspreader. Πχ είδα το σκορ του συμφορουμίτη Psycho_Warhead με 3570k στοκ και 970 και είχε σκορ 8.2 (το σκορ το είδα στην ενότητα "pc gamng συζήτηση"). Αφού στα games η διαφορά είναι σχεδόν αμελητέα με 3570k και με 4690k ζήτημα να είναι 5 fps σε σχέση με τον fx, πως στο καλό ο i5 βγάζει παραπάνω...

 

 

Ή μήπως συμβαίνει αυτό από intel και nvidia  :D :

 

Health-benefits-of-olive-oil.jpg

 

ή μπορεί κάποιος να λέει ψέματα...

Δεν ξέρω.

Εδώ το PC από ένα φιλαράκι.

post-115429-0-56956600-1456657926_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις στην ενότητα pc gaming συζήτηση στην φωτογραφία που ανέβασε ο ts που λέω φαίνεται το σκορ. Ορίστε το λινκ heatspreader (πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει, μάλλον βγάζει ότι νάναι η δοκιμή, στον φίλο σου να βγάζει με 4790 και 970 7.3 και στον ts με 3570k stock και 970 8.2...) :

 

http://www.insomnia.gr/topic/525092-pc-gaming-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7/page-120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις στην ενότητα pc gaming συζήτηση στην φωτογραφία που ανέβασε ο ts που λέω φαίνεται το σκορ. Ορίστε το λινκ heatspreader (πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει, μάλλον βγάζει ότι νάναι η δοκιμή, στον φίλο σου να βγάζει με 4790 και 970 7.3 και στον ts με 3570k stock και 970 8.2...) :

 

http://www.insomnia.gr/topic/525092-pc-gaming-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7/page-120

δεν αναφερει αν ειναι stock η gpu.λογικα τα τσιμπησε τα ρολογια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναφερει αν ειναι stock η gpu.λογικα τα τσιμπησε τα ρολογια

 

Ενδέχεται και κάτι τέτοιο, αλλά λες με τσίμπημα ρολογιών κάρτας να δικαιολογέιται τέτοια αύξηση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο i5 είναι πιο δυνατός από τον FX γιατί να μην βγάζει μεγαλύτερο score;

Nope. :)

post-115429-0-23656700-1456732931_thumb.jpg

 

το τρεξα μια stock να δω τι παιζει.τα νουμερα εκει καπου παιζουν αναλογα με το ποσο boost κανει η καρτα.

 

vr2.jpg

Έτσι φαίνεται.

 

 

μπα δε νοιωθει απο cpu τιποτα !!

αυτη τη φορα στοκ μονο η cpu !! ιδιο σκορ περιπου !!

attachicon.gifdffxgcfx.JPG

Θέμα κάρτας γραφικών είναι. Νομίζω ότι τα πάνε καλύτερα η nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...