Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατσε.αν καταλαβα καλα συνδιαζουν amd καρτες με nvidia ταυτοχρονα??

Ακριβώς έτσι . Αυτό θα γίνεται μόνο στο DX12 

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί με i5 και 970 βγάζει μεγαλύτερο σκορ από τον 8320 4.4 και 390 του heatspreader. Πχ είδα το σκορ του συμφορουμίτη Psycho_Warhead με 3570k στοκ και 970 και είχε σκορ 8.2 (το σκορ το είδα στην ενότητα "pc gamng συζήτηση"). Αφού στα games η διαφορά είναι σχεδόν αμελητέα με 3570k και με 4690k ζήτημα να είναι 5 fps σε σχέση με τον fx, πως στο καλό ο i5 βγάζει παραπάνω...

Αφού ο i5 είναι πιο δυνατός από τον FX γιατί να μην βγάζει μεγαλύτερο score;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι . Αυτό θα γίνεται μόνο στο DX12 

 

 

Αφού ο i5 είναι πιο δυνατός από τον FX γιατί να μην βγάζει μεγαλύτερο score;  + 1

οι μητρικες που υποστηριζουν μονο crossfire τι φαση παιζει?? θα μπορουν να τις σηκωσουν και να αντεπεξερθουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μητρικες που υποστηριζουν μονο crossfire τι φαση παιζει?? θα μπορουν να τις σηκωσουν και να αντεπεξερθουν??

Δεν το γνωρίζω αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

storm, βρε πάρε ένα τυπικό blower με 15-20€ που σου λέω.Σε 3-5 λεπτά θα καθαρίζεις το πισάκι σου χωρίς βάλε-βγάλε, χωρίς τίποτα.Μιά φορά στο δίμηνο να το κάνεις θα έχεις πεντακάθαρο σύστημα.Tόση σκόνη δεν κάνει καλό ούτε στη δική σου υγεία ούτε στου υπολογιστή σου.Λογικό είναι να το αφήνεις για μια φορά στο τόσο το καθάρισμα εάν πρέπει να τρώς πόσες ώρες.Αν όμως μετατραπεί σε διαδικασία 3 λεπτών δεν το σκέφτεσαι...

 

 

Μιας και είδα πολύ cinebench τελευταία, είπα να δοκιμάσω κι εγώ λίγο.Πώς σας φαίνεται το σκορ από τον γεράκο μου;Στα 4,3 το έτρεξα με 2x4gb ram 1600->1866@9-11-11-32.

Είναι εντός αναμενομένων πλαισίων;

497 έβγαλε με τα πάντα σε στοκ συχνότητες.

 

post-64677-0-57120200-1456583087_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση.Ακουσα κατι οτι οι skylake μπορουν να γινουν oc ακομα και οι non K.Ισχυει αυτο η μπα?? 

Κάποιοι κατασκευαστές είχαν βγάλει "ειδικό" bios, μέχρι που "πονήρευσε" η Intel και τους σταμάτησε. Γιατί χαζοί δεν είναι να χάσουν πωλήσεις αν κλοκάρουν και οι και καλά κλειδωμένοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι κατασκευαστές είχαν βγάλει "ειδικό" bios, μέχρι που "πονήρευσε" η Intel και τους σταμάτησε. Γιατί χαζοί δεν είναι να χάσουν πωλήσεις αν κλοκάρουν και οι και καλά κλειδωμένοι. 

Καταλαβα.Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι . Αυτό θα γίνεται μόνο στο DX12 

 

 

Αφού ο i5 είναι πιο δυνατός από τον FX γιατί να μην βγάζει μεγαλύτερο score;  

 

Σε single core ναι είναι αρκετά πιο δυνατός ένας i5 και αυτό είναι δεδομένο, σε clock to clock όμως σε συνολική ισχύ περνάει τον 4690k ένας 83xx, στον 3570k θα μασήσει ; Από ότι κατάλαβα βγαίνει μπροστά ο 3570k που ανέφερα παραπάνω σε αυτό το bench και γενικότερα σε όλα τα benches πιο πάνω λόγω του single core αλλά και επειδή έχει βάλει και το χεράκι της η intel λιγάκι (μην ξεχνάμε τι πουστιές έχει κάνει, το κορυφαίο ήταν τότε με το λανσάρισμα του πρώτου p4 που προπαγάνδιζε τον κόσμο ότι απέδιδε καλύτερα από p3 κάτι δηλαδή που δεν ίσχυε, αργότερα το cinebench που ήταν εφοδιασμένο με intel compiler και μην ξεχάσω και το sysmark τώρα πρόσφατα, γέλια απλά, πιο πολύ στημένα παιχνίδια θυμίζει η όλη φάση), ωστόσο για να μην το ξαναλέμε και γίνει σαματάς, οι 83xx και γενικότερα οι amd που φέρουν αρχιτεκτονική με αρθρώματα, είναι μια αρχιτεκτονική τύπου server, έχουν πολλούς πυρήνες αλλά αδύναμους και γενικότερα διαφέρει κάργα από την αρχιτεκτονική της intel. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και 8320 και 4690k όπως και πολλοί εδώ μέσα πήγαν από 8350 σε intel, ξέρουμε πολύ καλά τι παίζει και εγώ προσωπικά δεν τα λέω αυτά για να υποστηρίξω amd και να θίξω intel, φιλικά πάντα είμαστε φόρουμ και πρέπει να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες με το hardware όπως έχουν και όχι όπως μας κατέβηκαν, έχει καταντήσει κουραστική η καραμέλα ο i5 είναι δυνατότερος και ο i5 με πολλά πράγματα ανοιχτά και ότι σε πολυνηματικά περιβάλλοντα καταφέρνει τα ίδια με τον fx, έχω βαρεθεί να βλέπω τέτοιες παπάτζες σε φόρουμ παιχνιδιών, όπως του bf4 και bf3 που λένε i5 all the way, fx are trash αλλά και σε forum "τεχνολογίας" όπως tom's hardware και anandtech που λένε πάλι i5 all the way, they perform the same in multitasking and rendering, fx is a toaster και τέτοια. Παράδειγμα, βλέπω πως σε διάφορα άλλα φόρουμ του εξωτερικού, πως για παιχνίδια μη mmo, παιχνίδια που τρέχουν απροβλημάτιστα σε fx, λένε και καλά ότι πήγαν σε i5 από 8350 και βρήκαν την υγειά τους, ότι με fx είχαν fps drops και πως να μην είχαν, όταν σου κοτσάρει μετά ότι ο fx φόραγε μητρική του στυλ asrock 970 pro 3-msi 970 g46 και γενικότερα φθηνές mobo που το μόνο που κάνουν αν τρέχουν οκταπύρηνο fx είναι να κάνουν throttling. Και όλοι οι υπόλοιποι αντί να συμφωνήσουν και να αναγνωρίσουν πως μια τέτοια mobo είναι ακατάλληλη για 8 core vishera, εκεί επιμένουν καλά έκανες φίλε και πήγες σε intel και η amd δεν αξίζει, πιάσε το αυγό και κούρευτο κατάσταση... 

Ξαναλέω φιλικά, τόσο εγώ, αλλά όσοι έκαναν την μετάβαση από fx, δεν λέμε ότι fx αξίζουν επειδή έτσι μας κατέβηκε, αλλά επειδή στα λεφτά τους αξίζουν. Τέλειοι δεν είναι φυσικά οι fx όπως και τίποτα σε αυτό τον κόσμο, έχουν κάπως αυξημένη κατανάλωση και θέλουν μητρική με καλή ψύξη αλλά και θες και καλή ψύκτρα για τον fx αν θες να κλοκάρεις. Αυτά :).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε single core ναι είναι αρκετά πιο δυνατός ένας i5 και αυτό είναι δεδομένο, σε clock to clock όμως σε συνολική ισχύ περνάει τον 4690k ένας 83xx, στον 3570k θα μασήσει ; Από ότι κατάλαβα βγαίνει μπροστά ο 3570k που ανέφερα παραπάνω σε αυτό το bench και γενικότερα σε όλα τα benches πιο πάνω λόγω του single core αλλά και επειδή έχει βάλει και το χεράκι της η intel λιγάκι (μην ξεχνάμε τι πουστιές έχει κάνει, το κορυφαίο ήταν τότε με το λανσάρισμα του πρώτου p4 που προπαγάνδιζε τον κόσμο ότι απέδιδε καλύτερα από p3 κάτι δηλαδή που δεν ίσχυε, αργότερα το cinebench που ήταν εφοδιασμένο με intel compiler και μην ξεχάσω και το sysmark τώρα πρόσφατα, γέλια απλά, πιο πολύ στημένα παιχνίδια θυμίζει η όλη φάση), ωστόσο για να μην το ξαναλέμε και γίνει σαματάς, οι 83xx και γενικότερα οι amd που φέρουν αρχιτεκτονική με αρθρώματα, είναι μια αρχιτεκτονική τύπου server, έχουν πολλούς πυρήνες αλλά αδύναμους και γενικότερα διαφέρει κάργα από την αρχιτεκτονική της intel. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και 8320 και 4690k όπως και πολλοί εδώ μέσα πήγαν από 8350 σε intel, ξέρουμε πολύ καλά τι παίζει και εγώ προσωπικά δεν τα λέω αυτά για να υποστηρίξω amd και να θίξω intel, φιλικά πάντα είμαστε φόρουμ και πρέπει να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες με το hardware όπως έχουν και όχι όπως μας κατέβηκαν, έχει καταντήσει κουραστική η καραμέλα ο i5 είναι δυνατότερος και ο i5 με πολλά πράγματα ανοιχτά και ότι σε πολυνηματικά περιβάλλοντα καταφέρνει τα ίδια με τον fx, έχω βαρεθεί να βλέπω τέτοιες παπάτζες σε φόρουμ παιχνιδιών, όπως του bf4 και bf3 που λένε i5 all the way, fx are trash αλλά και σε forum "τεχνολογίας" όπως tom's hardware και anandtech που λένε πάλι i5 all the way, they perform the same, fx is toaster και τέτοια. Λένε και καλά ότι πήγαν σε i5 από 8350 και βρήκαν την υγειά τους, ότι με fx είχαν fps drops και πως να μην είχαν, όταν σου κοτσάρει μετά ότι ο fx φόραγε μητρική του στυλ asrock 970 pro 3-msi 970 g46 και γενικότερα φθηνές mobo που το μόνο που κάνουν αν τρέχουν οκταπύρηνο fx είναι να κάνουν throttling. Και όλοι οι υπόλοιποι αντί να συμφωνήσουν και να αναγνωρίσουν πως μια τέτοια mobo είναι ακατάλληλη για 8 core vishera, εκεί επιμένουν καλά έκανες φίλε και πήγες σε intel και η amd δεν αξίζει, πιάσε το αυγό και κούρευτο κατάσταση... 

Ξαναλέω φιλικά, τόσο εγώ, αλλά όσοι έκαναν την μετάβαση από fx, δεν λέμε ότι fx αξίζουν επειδή έτσι μας κατέβηκε, αλλά επειδή στα λεφτά τους αξίζουν. Τέλειοι δεν είναι φυσικά οι fx όπως και τίποτα σε αυτό τον κόσμο, έχουν κάπως αυξημένη κατανάλωση και θέλουν μητρική με καλή ψύξη αλλά και θες και καλή ψύκτρα για τον fx αν θες να κλοκάρεις. Αυτά :).

Μεγαλο δικιο σε ολα.Απλα καποιοι(οπως εγω μεχρι τωρα,αργοτερα βλεπουμε)προτιμανε intel γιατι δεν εχουν τοσο μεγαλη καταναλωση και θερμοκρασιες κτλ κτλ....

Και αυτη η διαμαχη μεταξυ amd fans και intel fans κατανταει κουραστικη ενταξει ξερουμε τα καλα και τα κακα τους,δεν χρειαζεται να <<βαραμε>> ο ενας τον αλλον.

Παντα φιλικα  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο δικιο σε ολα.Απλα καποιοι(οπως εγω μεχρι τωρα,αργοτερα βλεπουμε)προτιμανε intel γιατι δεν εχουν τοσο μεγαλη καταναλωση και θερμοκρασιες κτλ κτλ....

Και αυτη η διαμαχη μεταξυ amd fans και intel fans κατανταει κουραστικη.

Παντα φιλικα  :)

 

Εννοείται φιλικά, κουβέντα κάνουμε και ανταλάσσουμε απόψεις :). Οι θερμοκρασίες των ivy bridge / haswell είναι υψηλότερες από των 83xx, είτε μιλάμε για oc είτε για stock. Ο λόγος είναι επειδή δεν είναι soldered η die με το ihs, όπως είναι στους fx αλλά υπάρχει tim μεταξύ ihs και die, aka θερμοαγώγιμο υλικό το οποίο είναι αρκετά μέτριο με αποτέλεσμα πολύ μέτρια απαγωγή θερμότητας, αλλά και επειδή οι haswell συγκεκριμένα έχουν τα vrm εντός του επεξεργαστή, κάτι που τους κάνει ζεστότερους τόσο από ivy bridge αλλά τόσο και από fx. Με delid σε ivy / haswell βελτιώνονται οι θερμοκρασίες σε μεγάλο βαθμό και φτάνουν τις θερμοκρασίες των fx. Από την άλλη, ο fx είναι πιο ενεργοβόρος από ivy / haswell, αλλά για τον λόγο ότι έχει soldered το ihs στην die έχει καλύτερες θερμοκρασίες, όμως από την άλλη τα vrm τα οποία βρίσκονται πάνω στην μητρική εκλύουν ένα σεβαστό ποσό θερμότητας, άρα λοιπόν όσο πιο κρύος και να είναι ο fx σε θερμοκρασία πυρήνων, χάνει στο ότι η περισσότερη ζέστη βγαίνει από τα vrm αλλά επίσης και από την θερμορασία του socket, που επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την θερμοκρασία των vrm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε single core ναι είναι .... Αυτά :).

 

Θα συμφωνήσω και να σημειώσω και εγώ ότι από Fx 8350 σε 4790Κ που πήγα,μηδαμινή διαφορά (μην πω και καθόλου και με φάνε οι intelades) είδα στα games που τουλάχιστον εγώ παίζω!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...