Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαθος Χ4 860κ ηθελα να πω με τον κλειδωμενο 840 και την αδυναμια πανω απο 105 fsb στο χ88 δε μπας πουθενα ενω ο 860κ ειναι unlock στο multipier και οι πιθανοτητες ειναι αρκετες για να παιξει ψηλα !!! Αυτα !!

???

Εχει τετοιο limit το χ88? Εχεις ενα link γιατι δεν το γνωριζα  :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

Εχει τετοιο limit το χ88? Εχεις ενα link γιατι δεν το γνωριζα  :shock:

θα το δω βεβαια και στη πραξη καθως πολλα λεγοντε !!!

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?288118-FM2-Chipsets

 

The A88X chipset offers nothing new compared to A85X.

In fact it is worse than it's predecessor.

 

A88X has an upgraded AHCI / RAID controller which makes it unable (as it currently appears) to run over 106MHz BCLK while AHCI is enabled. Personally I would rather see the top tier FM2+ motherboard using A85X FCH instead of the A88X.

 

 

http://www.gamersnexus.net/guides/1442-amd-apu-chipset-comparison-a88-a85-a78

AMD introduced A88X as a chipset option at CES right before the Kaveri announcements were put out. A88X effectively has identical architecture to A85X, with the key difference being FM2+ support and the AHCI & RAID controller in A88X, which is slightly upgraded over A85X. Some extreme overclockers have reported difficulties with high BCLK overclocks on the A88X chipset due to the AHCI controller locking BCLK to 106MHz (vs. the 140MHz of A85X), but users who don't push their hardware that hard will enjoy the quality found in modern FM2+ A88X motherboards.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

storm, ένα blower θες φίλε για να καθαρίζεις το πισί σου.Οπωσδήποτε όμως!

 

Το καθάρισα είπα βρε! Μαζί με την ΑΙΟ έγινε και κανονικό καθάρισμα σε όλο το κουτί, βγήκαν όλα έξω και καθαρίστηκαν. Η φώτο είναι πριν το καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αργότερα ασχοληθώ με καλύτερη ψύξη και τον ανεβάσω στα 4.7 θα βγάζω και εγώ εκεί κοντά σε multi score στο r11.5 :P, στα 4.5 με mutliplier oc και 100mhz base μου βγάζει 3.78, στα 4.6 3.87, στα 4.7 θα μου βγάζει κάνα 3.96 και αν κάνω το oc με 103 bclk και 46 multiplier και είμαι στα 4.738 mhz άνετα το φτάνει το 4.00 στο cb r11.5 :P. Κτήνος ο i3 και με χαμηλή κατανάλωση, τι να πει εμένα ο παππούς a8 που έτσι και ανέβει στα 4.7 θα τραβάει 160w κοντά μόνο ο επεξεργαστής σε stress :D. Τώρα παίζω 103x42, 4.33 ghz με 1.332v, cb 11.5 βγάζει 3.65, όσο ο i3 4130 αλλά έχει σαφώς καλύτερη igpu από τον 4130 ;). Για out of the box ισχύ για vfm gaming build ένας i3 skylake ή haswell 4170 αν βρεθεί σε πολύ χαμηλή τιμή αξίζει με χίλια btw.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αργότερα ασχοληθώ με καλύτερη ψύξη και τον ανεβάσω στα 4.7 θα βγάζω και εγώ εκεί κοντά σε multi score στο r11.5 :P, στα 4.5 με mutliplier oc και 100mhz base μου βγάζει 3.78, στα 4.6 3.87, στα 4.7 θα μου βγάζει κάνα 3.96 και αν κάνω το oc με 103 bclk και 46 multiplier και είμαι στα 4.738 mhz άνετα το φτάνει το 4.00 στο cb r11.5 :P. Κτήνος ο i3 και με χαμηλή κατανάλωση, τι να πει εμένα ο παππούς a8 που έτσι και ανέβει στα 4.7 θα τραβάει 160w κοντά μόνο ο επεξεργαστής σε stress :D. Τώρα παίζω 103x42, 4.33 ghz με 1.332v, cb 11.5 βγάζει 3.65, όσο ο i3 4130 αλλά έχει σαφώς καλύτερη igpu από τον 4130 ;). Για out of the box ισχύ για vfm gaming build ένας i3 skylake ή haswell 4170 αν βρεθεί σε πολύ χαμηλή τιμή αξίζει με χίλια btw.

Ημασταν αναμεσα σε 860Κ ή 4170 και μιας και δεν ασχολειται με oc ο κουνιαδος ενας out of the box δυναμης CPU ηταν οτι χρειαζοτανε.Βασικα για gaming (1600x900) και internet θα ειναι η κυρια του χρηση.Οσο για τον "παππου" a8 στα 4.3 που τον εχεις ειναι πιστολι απλα φιλος!!!

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Babis Ts καλά το σκεφτήκατε για τον i3, θα μπορούσατε να πάτε και σε skylake, αλλά ωστόσο παραμένει κτήνος ο 4170 ;). Εντάξει τώρα ο παππούς πιστολάκι είναι όχι πιστόλι :D, πιστόλι είναι ο 8 core vishera :P. Τουλάχιστον κάνει όσα θέλω, 92 ευρώ έδωσα πριν από 3 χρόνια και δεν τα έχω μετανιώσει, με μια καλύτερη ψύκτρα έχει να δώσει πολλά περισσότερα, αλλά δεν είναι της παρούσης αυτό μιας και έχω βολευτεί στα 4.3. Έτσι για την ιστορία, τουλάχιστον ο μικρός athlon σηκώνει 4k στο youtube και χωρίς gpu acceleration με το βίντεο να τρέχει χωρίς hiccups, με g3258 στα 4.3 που δοκιμάσα ( τι να κάνουμε έχω δοκιμάσει αρκετά μηχανήματα από το φιλικό περιβάλλον :D ) έβλεπες slideshow και όχι βίντεο και αυτό όχι με ένα αλλά με διάφορα 4k videos τα οποία ο athlon τα τράβαγε με 95% usage, γενικότερα μαρέσει που έλεγα να πάω κάποια στιγμή σε g3258...μάλλον δεν ήμουν καλά, είχα και την σαπιοasus ε λογικό ! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λίγο εκτός θέματος αλλά σήμερα είδα crossfire/sli με nvidia/amd  https://www.techpowerup.com/reviews/Performance_Analysis/Ashes_of_the_Singularity_Mixed_GPU/4.html

Ενθαρρυντικά τα νέα γιατί να πω την αλήθεια δεν περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα ξεχάστηκε για ένα διάστημα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λίγο εκτός θέματος αλλά σήμερα είδα crossfire/sli με nvidia/amd  https://www.techpowerup.com/reviews/Performance_Analysis/Ashes_of_the_Singularity_Mixed_GPU/4.html

Ενθαρρυντικά τα νέα γιατί να πω την αλήθεια δεν περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα ξεχάστηκε για ένα διάστημα 

Κατσε.αν καταλαβα καλα συνδιαζουν amd καρτες με nvidia ταυτοχρονα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί με i5 και 970 βγάζει μεγαλύτερο σκορ από τον 8320 4.4 και 390 του heatspreader. Πχ είδα το σκορ του συμφορουμίτη Psycho_Warhead με 3570k στοκ και 970 και είχε σκορ 8.2 (το σκορ το είδα στην ενότητα "pc gamng συζήτηση"). Αφού στα games η διαφορά είναι σχεδόν αμελητέα με 3570k και με 4690k ζήτημα να είναι 5 fps σε σχέση με τον fx, πως στο καλό ο i5 βγάζει παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...