Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο 7ωρες prime

http://i.imgur.com/jzWE4xa.png

prime large fft

αν και πιστευω με λιγοτερο ρευμα παλι θαμαι stable

 

με o.c. settings

Cpu LLC : Ultra
NB LLC : High
Cpu current cap : 130%
Dram: 130%
Cpu Multiplier : 20x
Bus Speed: 200mhz
Ht link/NB Freq : Auto
Cool&Quiet : Disable
C1E : Disable
SVM : Disable
Core C6 State : Disable
HPC mode : Enable
Cpu Cpectrum : Disable
Vcore :1.32V
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο;

Το Small FFTs θα σου πάει τη θερμοκρασία παραπάνω από 63C.

 

Τις διαχειρίσεις ενέργειας γιατί τις έχει βγάλει;

Μπορείς επίσης να βάλεις τον ανεμιστήρα της H80 στο CPU Header και την αντλία σε κάποιο άλλο Header όπου θα το έχεις στο μέγιστες "στροφές", ώστε η αντλία να δουλεύει σωστά.
Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να διαχειρίζεσαι πιο σωστά τους ανεμιστήρες με βάση τη θερμοκρασία μιας και δεν έχεις την H80i που έχει το άθλιο, αλλά λειτουργικό Corsair Link.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λές να παιχτεί καμμιά μάχη , της τελευταίας στιγμής ... με τους FX του φόρουμ ???

Τώρα , πρίν σκάσουν μύτη οι Zen ???

 

Να βρεθεί κανά κομμάτι παραπλήσιο του alldaynews ... και να γίνει τζερτζελές ???

 

:-D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο;

 

Το Small FFTs θα σου πάει τη θερμοκρασία παραπάνω από 63C.

 

Τις διαχειρίσεις ενέργειας γιατί τις έχει βγάλει;

 

Μπορείς επίσης να βάλεις τον ανεμιστήρα της H80 στο CPU Header και την αντλία σε κάποιο άλλο Header όπου θα το έχεις στο μέγιστες "στροφές", ώστε η αντλία να δουλεύει σωστά.

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να διαχειρίζεσαι πιο σωστά τους ανεμιστήρες με βάση τη θερμοκρασία μιας και δεν έχεις την H80i που έχει το άθλιο, αλλά λειτουργικό Corsair Link.

να βάλω δλδ να τρέξει και small fft?

μετά το απόγευμα όπου ήδη έτρεχε το πριμε ήταν σε

θερμοκρασία δωμάτιο 23-24.

τι έννοεις έχω ανοιχτό τν διαχείρηση ενέργειας? disable έχω τα power savings..ποιο είναι διαχείρηση ενέργειας μπας κ το έχω ξεχάσει.

δεν θέλω να δουλεύω τν ψυκτρα στν τελευταία (3η σκάλα) διότι κάνει υπερβολικό θόρυβο!

header κτλπ   τ εννοεις? σε αλλο σημειο?παντως στο πανω σημειο δεν νομιζω οτι θα χωρεσει,παιζει να βρισκει στις μνημες

 

 

edit: εκανα 24 λεπτα small fft με max cpu temp 67,cpu packages 60,vcore1 68,vcore2 60

Επεξ/σία από Tzini_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοριφέρ δουλεύει υπερωρίες ε; :P (24C θερμοκρασία δωματίου...)

Γιατί τις έχεις κάνει Disable; Δεν χρειάζεται. Μόνο σε Extreme Overclock χρειάζεται που θες να τρέξεις κάποιο Bench όπου τότε υπάρχει πιθανότητα να σου κάνουν αστάθεια τα Power Saving Settings.

Εννοώ ο ανεμιστήρας του ψυγείου να βρίσκεται στο Header του CPU. Να παίρνει από εκεί ρεύμα έτσι ώστε να μπορεί η μητρική να ρυθμίζει τις στροφές ανάλογα την θερμοκρασία του CPU.
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κ δ είναι δική μ επιλογή αλλά τις τελευταίες μέρες μέχρι αργά βράδυ καιει :P μετά τν σταθερότητα τι να κλείσω ακριβώς?

τους ανεμηστηρες είναι συνδεδεμένοι στν ψυκτρα να σ πω και οι ψυκτρα που ρυθμίζει τις στροφές κ έχει καλώδιο το έχω συνδεδεμένο στο cpu fan!

υπάρχει βέβαια και το cpu opt το οποίο δν ξέρω τι κάνει αν είναι καλυτερο

Υ.Γ

εχω καλυτερες θερμοκρασιες παντως γτ μειωσα το cpu llc και μειωσα τν ταση κ εχω 10 βαθμους διαφορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κ δ είναι δική μ επιλογή αλλά τις τελευταίες μέρες μέχρι αργά βράδυ καιει :P μετά τν σταθερότητα τι να κλείσω ακριβώς?

τους ανεμηστηρες είναι συνδεδεμένοι στν ψυκτρα να σ πω και οι ψυκτρα που ρυθμίζει τις στροφές κ έχει καλώδιο το έχω συνδεδεμένο στο cpu fan!

υπάρχει βέβαια και το cpu opt το οποίο δν ξέρω τι κάνει αν είναι καλυτερο

Υ.Γ

εχω καλυτερες θερμοκρασιες παντως γτ μειωσα το cpu llc και μειωσα τν ταση κ εχω 10 βαθμους διαφορα 

Ναι σωστά. Η απλή H80 έχει επιλογή να ρυθμίσεις τις στροφές από το κουμπάκι πάνω στο μπλοκ σωστά;

 

Η κάθε μητρική παίζει διαφορετικά με το LLC.

Μπορεί δηλαδή αν το βάλεις στο Low σε LOAD να δίνει παραπάνω από αυτό που έχεις ορίσει. Είναι δηλαδή πιο χαλαρά τα πράγματα προς τα πάνω. Άρα περισσότερη τάση, άρα περισσότερες θερμοκρασίες. Αν το βάλεις στο τέρμα τότε παίζει σφιχτά την τάση σε Full Load χωρίς να πηγαίνει παραπάνω.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Vdroop δεν είναι όταν δίνεις μία τιμή στο BIOS και σαν τελικό αποτέλεσμα έχει λιγότερη τάση. Vdropp είναι όταν πέφτει η τάση σε Load.

Πιο αναλυτικά ας πούμε ότι δεν έχουμε καμία διαχείριση ενέργειας. Οπότε ακόμα και σε IDLE έχουμε τάση 1.4V στα 4.4GHz. Τρέχουμε Prime και βλέπουμε ότι η τάση πέφτει στα 1.38V. Αυτό είναι Vdroop.

Αυτό δημιουργεί πρόβλημα γιατί:

1) Είσαι ασταθής.

2) Για να κρατήσεις τα 1.4V και να είσαι σταθερός πρέπει να δώσεις παραπάνω. Οπότε σε IDLE έχεις 1.42V και σε Load έχεις 1.40. Παραπάνω θερμοκρασίες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά. Η απλή H80 έχει επιλογή να ρυθμίσεις τις στροφές από το κουμπάκι πάνω στο μπλοκ σωστά;

 

Η κάθε μητρική παίζει διαφορετικά με το LLC.

Μπορεί δηλαδή αν το βάλεις στο Low σε LOAD να δίνει παραπάνω από αυτό που έχεις ορίσει. Είναι δηλαδή πιο χαλαρά τα πράγματα προς τα πάνω. Άρα περισσότερη τάση, άρα περισσότερες θερμοκρασίες. Αν το βάλεις στο τέρμα τότε παίζει σφιχτά την τάση σε Full Load χωρίς να πηγαίνει παραπάνω.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Vdroop δεν είναι όταν δίνεις μία τιμή στο BIOS και σαν τελικό αποτέλεσμα έχει λιγότερη τάση. Vdropp είναι όταν πέφτει η τάση σε Load.

Πιο αναλυτικά ας πούμε ότι δεν έχουμε καμία διαχείριση ενέργειας. Οπότε ακόμα και σε IDLE έχουμε τάση 1.4V στα 4.4GHz. Τρέχουμε Prime και βλέπουμε ότι η τάση πέφτει στα 1.38V. Αυτό είναι Vdroop.

Αυτό δημιουργεί πρόβλημα γιατί:

1) Είσαι ασταθής.

2) Για να κρατήσεις τα 1.4V και να είσαι σταθερός πρέπει να δώσεις παραπάνω. Οπότε σε IDLE έχεις 1.42V και σε Load έχεις 1.40. Παραπάνω θερμοκρασίες.

 

 

σωστα εχει τα κουμπακια πανω...δηλαδη εγω εχω vdrop? :/

Υ.Γ. καλο ειναι να παμε στο thread 8320 τι πως γιατι...διοτι εδω ειναι για benchmarks..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως παει ο γερος μου? 4.2ghz με 1.4v

Καλά κρατεί!

 

Κάπου τόσα single έχω με τον 5470 στα 4.4

1540 στα 4.5

 

 

Με τον 980 έκανες τίποτα?

 

Αν θες στείλε πμ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...