Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χτυπα ενα Aida 64 στο κομματι με τις μνημες γιατι καρφωσα σημερα αλλο ενα 8αρι σετ μνημες quad channel και δε μου

βγαινουν τα νουμερα !!

 

Η κανενας με ddr4 ας ειναι καιdual channel ψηλα ομως οσο πιο πολυ μπορει γιατι κατι δε παει καλα

 

 

Εδώ είσαι φίλος...

post-303984-0-78207600-1454446716_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Αν και δανεικός υπολογιστής απο φίλο, ο x5470 πήρε λίγα ποντάκια (όπως όλοι) στο 1.75

 

4_5_1_75.jpg

 

4.5ghz (450x10) αλλά έχει τα power states ενεργοποιημένα, οπότε πέφτει στα 450x6

 

Στοκ έχει νούμερα 1137 και 3711 οπότε η διαφορά είναι κάτι παραπάνω απο εμφανής.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά συνειδητοποίησα πως η ψύκτρα μου έχει oc potential, αλλά το σόκετ με κόβει από πλευράς θερμοκρασιών. Έβαλα ένα φανάκι κάθετα κάτω από την ψύκτρα να φυσάει προς το σόκετ, ένα 120αρι στις 1300 στροφές. Σε stress, στο πρώτο δεκάλεπτο πάνω από 65 δεν είχα στο socket έπειτα από το φανάκι (σε κάνα 2ωρο stress άντε να πάει 66 στην χειρότερη άρα και πάλι είμαι κάτω από 70),  επομένως χωρίς φανάκι ξεπερνούσα το όριο, ήμουν πάνω από 70 σίγουρα. Το μηχάνημα είναι προπάντων ήσυχο και συνάμα λειτουργικό με το oc που το έχω ;). Δηλαδή η θερμοκρασία που νόμιζα για του επεξεργαστή ήταν του socket, 65 βαθμοί socket και 51 του επεξεργαστή στους πυρήνες. Λέω και εγώ το margin λέει περίπου απέχω 20 βαθμούς από το όριο, δεν παίζει το όριο να είναι οι 85 βαθμοί αν έπαιρνα ως κριτήριο την θερμοκρασία των 65 βαθμών του socket, άρα παίρνοντας την θερμοκρασία των πυρήνων που είναι 51 βλέπω πως το όριο είναι οι 70 + 1-2 ακόμη. Με την asus όταν την είχα ήταν αλλιώς οι θερμοκρασίες και όχι αξιόπιστες και μου είχε μείνει η ιδέα ότι το ίδιο είναι και με την giga, αλλά ευτυχώς δείχνει σωστές θερμοκρασίες η giga :P

post-297338-0-13564400-1454590234_thumb.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο τα screenshots βγαίνουν με περιεχόμενο παραθύρων λευκό!

 

Οπότε, μια γρήγορη σύγκριση με τον AnonymousHD στα καθημερινά μου, με εντελώς κανιβαλίστικο τρόπο.

 

post-50176-0-09193500-1454692218_thumb.jpg

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παράθυρα είναι λευκά επειδή το βελάκι έχει ενεργοποιηθεί πάνω στο super pi, αν κάνεις κλικ σε ένα παράθυρο του cpu-z θα δεις πως το παράθυρο που κλίκαρες έγινε μπλέ και τα υπόλοιπα λευκά. Πες μας μία με τι mobo και ψύξη είσαι και αν είσαι stable στα 4.8 με 1.38v, golden 8320 μυρίζει αν είσαι stable εκεί ;).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...