Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 2 βέβαια 290 αλλα έχουμε διαφορά ενώ στα άλλα όχι.Αρα στις μεγάλες αναλύσεις πάνε καλά οι 2 290

 

Και στα 3 τέστ του firestrike /firestrike extreme /firestrike ultra αλλά και γενικά είναι πιο δυνατές οι 2 r9 290 από την 980ti.Και σε in-game καταστάσεις όταν το scaling του crossfire λειτουργεί καλά τότε είναι πιο πάνω οι δύο r9 290 απ' ότι η 980ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, τώρα που έχω μνήμες στα 2400mhz, το nb speed το έχω αφήσει στο auto και είναι στα 1800mhz, το ίδιο nb είχα και με τις 1600αρες. Πρέπει να το ανεβάσω και αν ναι σε τι επίπεδα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, τώρα που έχω μνήμες στα 2400mhz, το nb speed το έχω αφήσει στο auto και είναι στα 1800mhz, το ίδιο nb είχα και με τις 1600αρες. Πρέπει να το ανεβάσω και αν ναι σε τι επίπεδα ;

Δε ειναι απαραιτητο να ανεβασεις nb για καθε μερα !!

Τωρα στη περιπτωση σου πχ παιξε με παραπανω nb και οσο παει ...αν παει χωρις ρευμα και δες σε τιποτα bencaκια τυπου cinebench κλπ αμα τσιμπησεις τιποτα!!

 

Ο συνδυασμος fsb+nb εδινε παντως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ειναι απαραιτητο να ανεβασεις nb για καθε μερα !!

Τωρα στη περιπτωση σου πχ παιξε με παραπανω nb και οσο παει ...αν παει χωρις ρευμα και δες σε τιποτα bencaκια τυπου cinebench κλπ αμα τσιμπησεις τιποτα!!

 

Ο συνδυασμος fsb+nb εδινε παντως!!

 

Ξεχνας οτι παιζει APU και πιθανον να χασει πολυ σε σταθεροτητα  :-D

Το NB μονο του ανεβαινει οταν βαλεις μνημες απο μια συχνοτητα και πανω στα 2400 μνημες δεν μπορεις να επιλεξεις 1800 NB γιατι κανονικα το κλειδωνει σαν επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πάω 2200 θα είναι οκ; Το είχα πάει 2200 με τις 1600αρες και στο hwinfo έδειχνε το στοκ ρεύμα στο nb 1.2v και μάλιστα το μηχάνημα ήταν σταθερό. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αναλογία, πχ 2400 mhz ram με 2400mhz nb (εντελώς τυχαίο παράδειγμα, δεν ξέρω τι ισχύει πραγματικά) ; Oc με multiplier παίζω στα 4.4 με 1.308v, με fsb oc δεν ασχολήθηκα ποτέ. Απλά μιας και έχω πιο γρήγορες μνήμες θα ήθελα να έχω μια ιδέα για το τι να κάνω με το nb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εισουν σταθερος στα 2200 με αυτο το ρευμα μπορεις να το αφησεις εκει ή να δοκιμασεις για 2400 απλα μην περιμενεις θαυματα.

Core is the king

Το NB ειχε διαφορα στην αποδοση μεχρι και τα Thuban Χ6 απο εκει και περα..... ειναι στα ορια της μετρησεις αυτο που μπορει να παρεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το αφήσω 2200 για αρχή και βλέπω, έτσι και εξάλλου αφού μπορεί να το σηκώσει το 2200 δεν βλέπω τον λόγο για πιο κάτω, ακόμη και αν το όφελος σε επιδόσεις είναι ελάχιστο από 1800 σε 2200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα cb r15 στα 4.4 ghz 1.308v με τον apu. Πάντως σε σχέση με fx 4300 σε clock to clock σκοράρει λίγο πιο κάτω ένας piledriver fm2 socket, η έλλειψη l3 cache του κόβει ελάχιστα από τα benchmarks, αλλά και πάλι με καλύπτει η ισχύς του οπότε np :P :

post-297338-0-48028900-1454010295_thumb.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...