Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον 920 εχει στα 3.5 ενω εγω τον 940 στα 4.2

το θεμα ειναι οτι το GTZ βιδωνει τελεια το μονο που μπορει να παιζει ειναι το nb που ειναι μετα τον επεξεργαστη και ισως ανεβαζει την θερμοκρασια του νερου.. ενας ελεγχος δεν βλαπτει παντως στα βιδωματα..

εμενα εξακολουθουν οι 50 να μην μου φαινονται πολυ μιας και μιλαμε για 4200 ΜΗζ σε εναν απο τους τοπ επεξεργαστες που απο την φυση τους ειναι πιο ζεστοι απο τους παλαιοτερους..

 

τεσπα ας απολαυσω το 25069:devil: σκορακι στο 3dmark06 και ας γινει φρυγανια ετσι κι αλλιως περιμενω πως και πως τον 975 να βγει..

 

η Collaboratory για να απλωθει θελει να εχεις μπαρμπα στην κορωνη.. μαζευα μπιλακια απο ολη την μητρικη μια φορα..

δεν εχω και αεροψυξη να την βαλω να δω ποσο θα παει ετσι απο περιεργεια.. ισως βαλω την ιντελ να δω που θα παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εβγαλα το nb απο πανω και εβαλα την μαμισια ψυχτρα και επεσε 8 βαθμους :lol: αυτο και αλλους τοσους ο επεξεργαστης που σε νορμαλ χρηση ειναι στους 45-52 και full load 100% στο stability του εβερεστ 75-80 αντι για 91 και ανεβηκε το 3dmark06 ελαφρως.. Με κλειστο το pc ο επεξεργαστης εχει 27 βαθμους και αλλους τοσους το nb.

 

ξαναβαλα παστα τον καθαρισα εσφιξα τερμα το μπλοκ και ξεκιναει με 29.5 στα 2.93 με θερμοκρασια δωματιου 25-27.

στα 4,2 παιζει με 48-50 παντως αντι για 55-58 πριν με το nb στην σειρα.. δεν παει καλυτερα.. η φουκαριαρα η bigwater ειναι:cry:

παρτε και ενα μαρκ.. :devil:

23j1lll.jpg

Επεξ/σία από swiftech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο κοιταω σε φορουμ στο ιντερνετ μου φαινονται εντελως νορμαλ οι θερμοκρασιες.. θεωρητικα ειναι πιο πραγματικες οι τιμες και πιο καλοι οι αισθητηρες που εχουν οι ι7. cpu temp δινει 40 και οι core 48-50 ο καθενας..

ακομα ναι μεν ειναι idle αλλα σε full ταχυτητα με κλειστα τα speedstep c1 c-state οχι να ανεβοκατεβαινει και τρεχει παντα στα 4200.. ενω αμα βαλεις speedstep και λοιπα σε idle μπορει να ειναι και 1800 και τα βολτ στα 1.2. ετσι και μενα στα 2.93 πιανει 29.5 βαθμους με 27 θερμοκρασια δωματιου.

 

καποιος με 920 η 940 ας κλεισει αυτα ας τον βαλει στα 4 και ας τρεξει κανα εβερεστ stability να δουμε τι κανει η αεροψυξη.. τεσπα δεν νομιζω οτι θερμοκρασιες κοντα στους 50 για τετοιες ταχυτητες ειναι υπερβολικα υψηλες..

και θα μαθουμε μελλοντικα τι παθαινει καθως ετσι κι αλλιως και το qpi voltage ειναι στα κοκκινα 1,60 αντι για 1,45 που λεει μαξ η ιντελ.. την τεταρτη μπορει να βαλω και την μαμισια ιντελ ψυχτρα να δουμε τι πιανει..

 

οι ι7 ειναι αλλη φαση σε θερμοκρασιες παντως μην το ξεχναμε..και δεν νομιζω να φτανει 4.2 ανετα με αερα για 24/7 γιατι ναι μεν ειναι 50 βαθμοι αλλα δεν παει πολυ παραπανω.. επαιζα τομ clancy hawks 2 ωρες και πανω απο 55 δεν πηγε ποτε.. και με 200 fps για πλακα σε dx9 γιατι χαλανε τους dx10 αυτα που βαζει το 3dmark06 υποπτευομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
και με 200 fps για πλακα σε dx9 γιατι χαλανε τους dx10 αυτα που βαζει το 3dmark06 υποπτευομαι..

 

τι εννοείς χαλάνε τους dx10 αυτά που βάζει το 3dmark06?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοει οτι το 3dmark 06 χαλαει τα αρχεια dx10?δεν το ξερες?καινουργια θεωρια...

 

με την bigwater και ειχες ψυξη και σε nb?εδω αλλοι βαζουνε 2 λουπες με νερο για να το κανουνε αυτο...παρε custom και μετα βαλε και σε gpu και σε nb και σε cpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε παω να τρεξω το τομ clancy σε dx10 δεν ξεκιναει και λεει κατι για error driver.. ποιος ξερει.. κανει install dx9c το 3dmark06 κατι αρχεια που θελει.. μπορει να φταινε και τα vista που ειναι 64μπιτα.. μονο με την επιλογη dx9 τρεχει το παιχνιδι σε μενα κι επειδη σε φρεσκο φορματ μονο το 3dmark06 βαζω τι αλλο να το κανει δηλαδη? τους τελευταιους ατι εχω πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
κανει install dx9c το 3dmark06 κατι αρχεια που θελει..

 

αν έχεις πχ dx10.1 και πάει κάποιο game/program να περάσει πιο παλιό version (ακόμα και redist) το σύστημα δεν το "δέχεται" (ακόμα και αν δεν φαίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν αφησεις το 3dmark06 να βαλει τα αρχεια απο το dx9 που θελει και κανεις cancel απλα δεν τρεχει μετα.. αρα τα βαζει.. τωρα μπορει να ειναι και τιποτα αλλο.. δεν το ψαξα απλα εβαλα το dx9 mode..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 920 εχει στα 3.5 ενω εγω τον 940 στα 4.2

το θεμα ειναι οτι το GTZ βιδωνει τελεια το μονο που μπορει να παιζει ειναι το nb που ειναι μετα τον επεξεργαστη και ισως ανεβαζει την θερμοκρασια του νερου.. ενας ελεγχος δεν βλαπτει παντως στα βιδωματα..

εμενα εξακολουθουν οι 50 να μην μου φαινονται πολυ μιας και μιλαμε για 4200 ΜΗζ σε εναν απο τους τοπ επεξεργαστες που απο την φυση τους ειναι πιο ζεστοι απο τους παλαιοτερους..

 

τεσπα ας απολαυσω το 25069:devil: σκορακι στο 3dmark06 και ας γινει φρυγανια ετσι κι αλλιως περιμενω πως και πως τον 975 να βγει..

 

η Collaboratory για να απλωθει θελει να εχεις μπαρμπα στην κορωνη.. μαζευα μπιλακια απο ολη την μητρικη μια φορα..

δεν εχω και αεροψυξη να την βαλω να δω ποσο θα παει ετσι απο περιεργεια.. ισως βαλω την ιντελ να δω που θα παει

 

Πάντως και στα 3,8 που τον έβαλα με τα ίδια volt σε full load δεν είδα θερμοκρασίες πάνω από 70 - 71. Γενικά απόσο ξέρω κυρίως ρόλο στις θερμοκρασίες παίζουν τα volt και οχι τόσο ο χρονισμός. οι διαφορές που θα δείς σε έναν επεξεργαστη ίδια τεχνολογίας στα 3,5 και στα 4,2 στα ίδια volt με την ίδια ψύξη δέν νομίζω ότι θα είναι μεγαλύτερη των 2 - 5 βαθμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...