Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα το score για 4850 καλούτσικο είναι αν σκεφτείς και το γεγονος οτι τα win ειναι παραφορτωμενα και οτι μετα την αλλαγή μητρικης και cpu δεν εκανα καν format.

Οι μνήμες είναι στα 1400 με 8,8,8,24 στα 1,69 V.

Σε normal χρήση και επειδή όταν ο επεξεργαστής δεν δουλέυει full ρείχνει το ρεύμα στα 1,2 V η True Black τον κραταει στους 29 - 31 C.

Πάντως θέλει πολύ ψάξιμο ακόμη το θέμα η μητρική προσφέρει πολύ πείραγμα και ισως δεν έχω δει τπτ ακομη.

 

Να και Vantage, Cinebench και Everest memory benchmark στις ίδιες ρυθμίσεις με πριν....

68ornpiunw4img5butzu.jpg

 

Να και ένα με

920 @ 3800

MEM @ 1525 (8,8,8,24)

4850 @ 700/1100

Και clean install ta windows!!

 

Αντε να ανεβαίνουμεεεεε σιγα σιγα...... ;)

 

vx6flqkr29f6ho4o7513.jpg

Επεξ/σία από stm00192
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ανεβαινουμε λιγακι.. αν και φτανει ψηλα σχετικα η θερμοκρασια για νερο.. με swiftech GTZ waterblock που ειναι αψογο

vatos πως σου φαινεται η θερμοκρασια? το λειτουργω 24/7 και ειναι 2 μερες ανοιχτο συνεχωμενα λογο rapidshare..

5e8ort.jpg

Επεξ/σία από swiftech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα νερά την δουλειά δεν την κάνει μόνο το waterblock... είτε το GTZ έβαζες είτε κάποιο άλλο όπως GTX, GT, D-Tek, δεν θα έβλεπες μεγάλες διαφορές. Άλλαξε καμιά αντλία, βάλε και μεγαλύτερο ψυγείο αν "ποτίζεις" και το NB από το ίδιο... Οι θερμοκρασίες σου, για νερό απλά, απαράδεκτες man :-(..Αν στα 0.3% load (και καλά τώρα αυτό είναι load) έχεις κοντά στους 60, στο 100% θα χτυπάει 85αρια+..Φλερτάρεις άσχημα με degrade όπως είπε και ο Unstable μερικές σελίδες πίσω.. Αν δεν σκοπεύεις να αλλάξεις όλο το σύστημα υδρόψυξης, ψάξε να χαμηλώσεις λίγο τα ρεύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι στα 4.2 και ειναι ο 940 που απο την μανα του ειναι πιο ζεστος απο τους core 2 q ,με την ιδια υδροψυξη ειχα 25-28 στον q9550 στα 3 oc, σε windows χρηση και παιχνιδια αντε να φτασει τους 65 μονο σε full load και stability test με 100% load φτανει 80-90 και πεφτει χωρις να ριχνει την ταση η την ταχυτητα του.. και περναει με επιτυχια τα τεστ ενω με το μπλοκ της thermatake εφτανε 99 και χαμηλωνε απο μονο την ταση και την ταχυτητα..

ας ποσταρει και καποιος αλλος με ι7 oc θερμοκρασιες γιατι σε review του pcmag με αεροψυξη της asus βαραει ανετα 80ρες ο 920 χωρις ιδιαιτερο oc.

εμενα για τετοιο oc σε τετοιο επεξεργαστη μου φαινονται λογικες θερμοκρασιες.. αλλοστε δουλευει 24/7 σταθεροτατα.. τον real temp το ανοιξα μολις τελειωσε το 3dmark στα καπακια ενδεικτικα και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις όμως τα 4.2 για 24/7 όταν χτυπάει σε idle 60αρες; Δεν σου μίλησε για C2Q, σου μίλησε για τις θερμοκρασίες σου...Και δεν σύγκρινε το GTZ με το σκ@τοblock της ΤΤ, δεν υφίσταται απλά αυτή η σύγκρισή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω πως δεν κανει καλη επαφη το waterblock..δεν εξηγουνται τετοιεσ θερμοκρασιες...για ωγαλε και ξαναβαλε το waterblock..αν ουτε τοτε φτιαξει χαμηλωσε ρευματα σε 1.36v και δες τι μπορεις να βγαλεις εκει..επισης ανεβασε λιγο και nb σε 1.48 με 1.5..σου προτεινω να παρεις custom υδροψυξη γιατι αυτη που εχεις τωρα ειναι μουφα..αν θες ετοιμη παρε coolermaster aquagate max..για ετοιμη ειναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ swiftech κάτι δεν πρέπει να πηγαίνει καλά με την υδρόψυξη σου ή απλά δεν είναι αρκετή. Εγω με την true black στον 920 είμαι στους 29 - 32 σε idle και 69 - 73 σε full load στα ίδια ρεύματα με εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα γιατι μου φαινονται μια χαρα? αλλη φαση σε θερμοκρασιες οι ι7 πολυ παραπανω απο τους core2 για αυτο το ειπα δεν υπαρχει συγκριση. αμα εχει καποιος τον 940 ας δωσει καμια θερμοκρασια για να δουμε..

επαιζα Tom Clancy's H.A.W.X ολα σε full 60 λεπτα και πανω απο 58 δεν πηγε..

και αφου ειναι μια χαρα stable 50-55 δεν ειναι και καμια θερμοκρασια τρελη.. χωρια οτι ειναι σταθερα εκει δεν παει πολυ παραπανω οτι και να κανεις! με θερμοκρασια δωματιου 25

(επισης ειναι συνδεμενο και το nb πανω μετα τον επεξεργαστη)

 

στο stability test του everest 5 ποσο σου βγαζει μεγιστη θερμοκρασια? επισης ολα τα c-state speedstep c1 ειναι κλειστα για να παει πιο γρηγορα, αμα τον εχω μαμισιο εχει 25 βαθμους για αρχη και μετα γυρω στους 30-35

επισης στα 3.5 ειναι 10 βαθμους κατω.. οταν ειναι κλειστος παιζει γυρω στους 22-25 (η rampage ii δειχνει και με κλειστο το pc ποσους βαθμους εχουν ολα)

 

με την ΤΤ πανω και αλλο νερο ειχα στις ιδιες ρυθμισεις 70 αντι για 48-50 που εχω τωρα με την GTZ καθως και δεν περναγε το stability test γιατι εφτανε 99+ και εκλεινε απο μονο του

>> η υδροψυξη δεν ειναι και καμια reserator hybrid μια απλη ΤΤ 780 bigwater ειναι>>

Επεξ/σία από swiftech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φαίνονται μια χαρά, τότε γιατί ρωτάς; Μια αερόψυξη όπως η TR 120 extreme κλπ, τα πηγαίνει πολύ καλύτερα σε i7, από τα δικά σου αποτελέσματα..Αν σε idle είναι 50-55 τότε, όπως είπα και πιο πάνω σε full load είναι πολύ πιο πάνω, το είδες και μόνος σου.. και δεν είναι οκ για νερό όχι.. Την Big Water έχεις; ε άμα έβαλες και το NB πάει τα παίξε η καημένη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δω ποσο εχουν οι αλλοι:lol: εσενα τι θερμοκρασεις εχει αν και δεν συγκρινεται αμεσα.. ακομα για φτασε τον 940 στα 4.2 με αερα να δουμε ποσο πιανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δω ποσο εχουν οι αλλοι:lol: εσενα τι θερμοκρασεις εχει αν και δεν συγκρινεται αμεσα..

 

Εγώ πόσο έχω; επίσης τι πάστα χρησιμοποιήσες; μήπως έβαλες πολύ; και τσάμπα κάνουμε την συζήτηση :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενδεικτικα αν και με τον q9550 ειχα με την ιδια υδροψυξη κατω απο 30..

πηρα απο Αγγλια την OCZ Freeze extreme που ειναι μεσα στο τοπ 3 παγκοσμιως.. και εβαλα πολυ λιγο.. (15 χρονια κομπιουτερακιας ειμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενδεικτικα αν και με τον q9550 ειχα με την ιδια υδροψυξη κατω απο 30..

πηρα απο Αγγλια την OCZ Freeze extreme που ειναι μεσα στο τοπ 3 παγκοσμιως.. και εβαλα πολυ λιγο.. (15 χρονια κομπιουτερακιας ειμαι)

φιλε μου..μπορει να ναι σταθερο το συστημα σου αλλα σελιγο καιρο θα χεις degrade..αφου εισαι 15 χρονια κομπιουτερακιας θα πρεπε να το ξερεις...

ενα αλλο παιδι σου πε πως με την true 120 εχει 60 σε full load Και εχει το ιδιο v..εγω αυτο που πιστευω ειναι πψς δεν εχεις βαλει καλα το waterblock..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε ασε να χωνουν οσα cpu volts vtts k plls k temps θελουν αμα δεν παθεις δεν θα μαθεις...αμα μετα ο cpu με τον καιρο θα πεσει κ θα θελει ολο κ πιο πολλα volts gia τα ιδια mhz ..τοτε καποιος μαθαινει το degrade μια κ καλη θελει δε θελει:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενδεικτικα αν και με τον q9550 ειχα με την ιδια υδροψυξη κατω απο 30..

πηρα απο Αγγλια την OCZ Freeze extreme που ειναι μεσα στο τοπ 3 παγκοσμιως.. και εβαλα πολυ λιγο.. (15 χρονια κομπιουτερακιας ειμαι)

 

29-33-33-33 και σε full load στα 4.420 δεν πάει ποτέ πάνω απο 55..(49-50-50-50).. Άσε την OCZ, προκοπή από αυτή την εταιρεία δεν θα βρεις :lol:, πάνε πάρε είτε AS5, είτε Collaboratory liquid Pro αλλά η συγκεκριμένη θέλει μεγάλη προσοχή διότι είναι υγρό μέταλλο και αν πέσει οποδήποτε πάνω στην μητρική, μπουμ :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...