Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λήψη-εγγραφή ήχου στο Ubuntu


Belouxiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να ρυθμίσω το μικρόφωνο στα ubuntu, για να το χρησιμοποιώ στο skype, και πηγαίνοντας στο Σύστημα-->Προτιμίσεις-->Ήχος στην επιλογή λήψη ήχου μου βγάζει το παρακάτω οταν πατάω δοκίμη:

 

"Αποτυχια κατασκευής δοκιμαστικής pipeline για 'gconfaudiosrc ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink profile=chat' "

 

Και όταν προσπαθώ να κάνω εγγραφή ήχου απο τις εφαρμογές προφανώς δε γράφει τπτ.

Τι φταίει? Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη...

 

edit:Ubuntu 7.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η εγγραφή ήχου είναι από τα παράξενα στο Ubuntu. Πολλά προβλήματα. Για την περίπτωσή σου, δες πχ. μερικά bug που έχουν αναφερθεί: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gstreamer/+bug/131711

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να ρυθμίσω το μικρόφωνο στα ubuntu, για να το χρησιμοποιώ στο skype, και πηγαίνοντας στο Σύστημα-->Προτιμίσεις-->Ήχος στην επιλογή λήψη ήχου μου βγάζει το παρακάτω οταν πατάω δοκίμη:

 

"Αποτυχια κατασκευής δοκιμαστικής pipeline για 'gconfaudiosrc ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink profile=chat' "

 

Και όταν προσπαθώ να κάνω εγγραφή ήχου απο τις εφαρμογές προφανώς δε γράφει τπτ.

Τι φταίει? Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη...

 

edit:Ubuntu 7.10

 

Λοιπόν, επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, λύθηκε με τον εξής τρόπο:

 

Πήγαινε

 

Στις ρυθμίσεις ήχου (εκεί που ρυθμίζεις την ένταση) και ενεργοποίησε όλα τα πεδία (Edit->Prefernces , δεν έχω χρησιμοποιήσει ελληνικά και δεν ξέρω πως είναι μεταφρασμένο) και φρόντισε να είναι όλα στο μέγιστο και unmuted.

 

Κάνοντας δοκιμές δες ποια από αυτά μπορείς να απενεργοποιήσεις και διάλεξε την επιθυμητή ένταση ηχογράφησης.

 

 

Αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω screenshots από τις δικές μου ρυθμίσεις, αλλά δεν ξέρω τι κάρτα ήχου έχεις.

 

th_Screenshot-VolumeControlHDANVidi-3.png th_Screenshot-VolumeControlHDANVidi-1.png th_Screenshot-VolumeControlPreferences.png

 

th_Screenshot-VolumeControlHDANVidi-2.png th_Screenshot-VolumeControlHDANVidiaAl.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα εχω ολα τερμα και unmute

Στο Συστημα-->Προτιμισεις-->Ηχος, εχω βάλει τη Realtek στις συσκευες και εχω κάνει ολους τους συνδιασμούς...αλλα τζίφος

Εχω onboard κατρα την Realtek ACL882M 8channel

To θεμα είναι γιατι μου βγάζει αυτο το μηνυμα και τι σημαινει????

Θα κοιτάξω και το λινκ που εστειλε ο friedlich για να δω μπας και βγάλω ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και εγώ πρόβλημα στο Ubuntu με τον ήχο, σκέφτηκα να μη δημιουργήσω άλλο θέμα, αλλά να το αναφέρω εδώ.

Θα ήθελα να σας αναφέρω το πρόβλημα που έχω, αλλά πριν από αυτό να αναφέρω ότι οποιεσδήποτε λύσεις θα μπορέσω να τις δοκιμάσω την Παρασκεύη, μιας και λείπω από το pc μου, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων οι οποίες με υποχρεώνουν να χρησιμοποιώ Windows

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ήχο όταν παίζω οποιοδήποτε βίντεο. Επίσης δεν έχω ήχο και στο kopete (έχω Ubuntu, αλλά το kopete μου αρέσει περισσότερο). Όταν λέω ότι στο kopete δεν έχω ήχο, εννοώ ότι έχω βάλει κάτι sound notification για διάφορα events και δεν ακούγεται τίποτα. Επίσης ήχο δεν έχω και σε βιντεάκια από το youtube σε όλους τους browsers που δοκίμασα (Firefox, Swiftfox, Opera).

Πάντως, mp3 ακούω κανονικά και ακούγεται ο ήχος του Ubuntu όταν μπαίνω και βγαίνω από το / στο Gnome.

Έχω την αμυδρή υποψία ότi το πρόβλημα με τον ήχο μου δημιουργήθηκε από τότε που εγκατέστησα juk και Kopete και έβαλα τα sound notification. Εννοώ αφού μετά έκανα επανεκκίνηση το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το πρόβλημα ακόμα παραμένει...:rolleyes:

διαβασα κάποια bugreports αλλα δε εβγαλα ακρη, ουτε λενε κάποια λύση

Υπάρχει κανεις που να ξέρει ή να εχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιμετωπίζω πάντα το ίδιο πρόβλημα σε δυο pc που έχω αλάξει μέχρι τώρα.Στο πρώτο μου pc με πίο παλία μητρική είχα το πρόβλημα στο dapper και στο gutsy ένω διορθώθηκε στο feisty.Στο νέο μου pc δύστηχώς δεν δούλεψε στο feisty αλλά ούτε και στην νέα έκδοση του ubuntu το gutsy.Nα σου πω την αλήθεια ποτέ δεν έψαξα να το διορθώσω μια και το μικρόφωνο δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.Μια καλή αρχή για να ψάξεις είναι να κάνεις αναζήτηση με το όνομα της μητρικής σου στο ubuntu forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία δεν είναι μάλλον πρόβλημα του ubuntu η κάποιας άλλης linux διανομής αλλά των alsa driver που είναι υπεύθυνοι για τον ήχο στην διανομή.

 

http://www.alsa-project.org/main/index.php/Main_Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...