Προς το περιεχόμενο

Μια διανομή,δυο γραφικά περιβάλλοντα...


mad1kas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται!

 

Αποφάσισα να κάνω αυτόν τον οδηγό γιατί δεν τον βρήκα πουθενά αλλού και νομίζω πως είναι αρκετά χρήσιμος!

Αυτό με το οποίο θα ασχοληθούμε είναι η εγκατάσταση δύο γραφικών περιβάλλοντον σε μία διανομή!Στη συγκεκριμένη περίπτωση το Gnome και το KDE.

Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη οπότε δεν χρειάζετε καθόλου άγχος!Απλός πάρτε ένα νεράκι δίπλα σας για να δροσίζετε το στοματάκι σας :)

Γιατί να το κάνω;

Καλή ερώτηση!

Η αλήθεια είναι εγκαθιστώντας το KDE θα έχετε μια ακόμα διανομή,το Kubuntu!

Υπάρχει κίνδυνος;

Aπολύτως κανένας ! Δεν θα χάσετε ούτε το Ubuntu σας ούτε τα Windows σας (εφόσον έχετε)!Όταν θα bootάρετε από Ubuntu θα σας δίνεται η δυνατότητα για το ποιό γραφικό περιβάλλον θα ξεκινήσετε!Επίσης δεν χάνετε κανένα απο τα αρχεία σας ή απο τα προγράμματα σας!

Ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ Ubuntu(Gnome) και Kubuntu(KDE);

Μία πολύ καλή συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα έχει γίνει εδώ και εδώ .Εγώ προσωπικά συνηστώ KDE γιατί είναι πιο γρήγορο και πιο όμορφο !

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μπορείτε να διαβάσετε για το KDE εδώ και για το Gnome εδώ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ξεκινάμε;

Πάμε λοιπόν!

(Πάρτε και ένα νεράκι κοντά σας για καλό και για κακό :))

 

 

To πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να ρίξουμε ένα update για καλύτερα αποτελέσματα.Mετά το update ανοίγουμε το Terminal (ή κοινώς κονσόλα) από Applications>Accessories>Terminal και δίνουμε sudo apt-get install kubuntu-desktop.

 

Εδώ ξεκινάει η αληθινή εγκατάσταση!

Αφού δώσουμε την παραπάνω εντολή θα μας ζητήσει τον κωδικό τον οποίο δώσαμε καθώς κάναμε εγκατάσταση στο Ubuntu μας! Βέβαια, μην περιμένετε να φανεί ο κωδικός καθώς τον πληκτρολογείτε,αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας.

 

Τώρα αφού δώσαμε και τον κωδικό,αυτό αρχίζει να κατεβάζει τα κατάλληλα packages.Τα οποία είναι περίπου 150ΜΒ.

 

Μετά απο λίγα δευτερόλεπτα θα μας ζητήσει επιβεβαίωση για την εγκατάσταση του KDE! Θα μας γράψει κάτι σαν αυτό: “Are you sure you want to continue[y/n]?” Kαι πλέον εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πληκτρολογήσουμε το γράμμα y και να πατήσουμε enter.

 

Αφού έχουν κατεβεί τα packages,(Πιέιτε μια γουλιά απο νεράκι σας τώρα :D) θα αρχίσει η εγκατάσταση η οποία θα ζητήσει για ακόμα μια φορά την επιβαιβέωση μας.Τώρα πια “There is no way back” :)

 

Αφού θα έχει πια κάνει την εγκατάσταση θα μας βγάλει το γνωστό (user)@(user)-desktop:~$ ,αυτό σημαίνει ότι τελείωσε και το κατέβασμα και η εγκατάσταση!

 

Τώρα πια σαν περήφανοι Linuxάδες κλείνουμε την κονσόλα και κάνουμε ένα restart :).Θα προσέξετε πως το Boot Logo έχει μετατραπεί σε αυτό του Kubuntu.

 

Αφού πια μπούμε σε περιβάλλον Linux στην Log In Screen θα προσέχετε κάτω αριστερά πως μπορείτε να κάνετε κάποιες αλλαγές....ας κοιτάξουμε καλύτερα,κάνουμε κλικ στο Options και μετά κάνουμε κλικ στο Select Session.

 

Bλέπουμε φυσικά όλα τα διαθέσιμα γραφικά περιβάλλοντα!Εμείς πλέον έχουμε διαθέσιμα το Gnome και το KDE! Επιλέγουμε το KDE και βρισκόμαστε σε Kubuntu!

 

Όχι,το Ubuntu σας δεν έχει χαθεί!Για να μπείτε σε αυτό κάντε Log Off και ξανακάνουμε κλικ στο Options και μετά κλικ στο Select Session,εκεί επιλέγουμε το γραφικό περιβάλλον Gnome!Kαι να που βρισκόμαστε ξανά στο Gnome μας.

 

Να έχετε στο νου σας πως η εγκτάσταση του KDE δεν διαρκεί πάνω από 20 με 30 λεπτά!

 

Αυτά απο εμένα!Ελπίζω να βοήθησα και να έλυσα τυχόν απορίες.

 

 

Απολάυστε το Kubuntu και το Ubuntu σας!

 

 

kde_gnome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα σημερα! Το kde μου φαινεται καπως ωραιοτερο αλλα εχω ενα σημαντικο προβλημα! Ενω τα εικονιδια φαινονται πολυ καλα, τα γραμματα στα μενου, δτις μπαρες, παντου ειναι πολυ μικρα!

 

 

υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω; Δεν μπορω να δω τι ειναι τι, ουτε να ανοιξω τπτ απο kde, αν γινεται να φτιαξουμε το προβλημα μεσα απο το gnome που λειτουργει κανονικα θα σας ημουν υποχρεος.

 

η αναλυση που παιζει η οθονη μου ειναι η 1360 x 768.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα σημερα! Το kde μου φαινεται καπως ωραιοτερο αλλα εχω ενα σημαντικο προβλημα! Ενω τα εικονιδια φαινονται πολυ καλα, τα γραμματα στα μενου, δτις μπαρες, παντου ειναι πολυ μικρα!

 

 

υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω; Δεν μπορω να δω τι ειναι τι, ουτε να ανοιξω τπτ απο kde, αν γινεται να φτιαξουμε το προβλημα μεσα απο το gnome που λειτουργει κανονικα θα σας ημουν υποχρεος.

 

η αναλυση που παιζει η οθονη μου ειναι η 1360 x 768.

 

Ώχ,πολύ περίεργο πρόβλημα.

Δοκίμασε να αλλάξεις ανάλυση!

Ή δοκίμασε να κάνεις και κάνα update αν και δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει!

 

Από το Gnome δεν μπορείς να αλλάξεις καθόλου το KDE(εννοώ τις ρυθμίσεις του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααχ δε βλέπω καν που είναι η επιλογή για update ή πως να αλλάξω ανάλυση, είναι όλα τόσο μικρά! Και ο μεγεθυντικός φακός δε βοηθά (τον βρήκα απο το εικονίδιο).

 

:S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει :(

 

Δοκίμασε αυτο:

Πάτα Alt+F2 checkαρε την επιλογή Run In Terminal και γράψε sudo apt-get update

και μετά ξανακάνε το ίδιο και γράψε sudo apt-get upgrade

 

Δεν εγγυόμαι ότι θα βοηθήσει! Απλός καλό είναι να κάνεις κάνα update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ok telika katafera na doulepsw me kde alla exw synithisei pleon se gnome kai etsi eipa na to kanw unistall....isws ekana thn patata kai edwsa thn entolh sudo apt-get remove kubuntu-desktop

parola afta akoma mporw na mpw me kde an thelw alla afto pou me xalaei ligo einai oti exw oles tis kde efarmoges installed otan doulevw se gnome....yparxei tropos na kanw unistall teleiws to kde???

 

efxaristw kai pali paidia....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααχ δε βλέπω καν που είναι η επιλογή για update ή πως να αλλάξω ανάλυση, είναι όλα τόσο μικρά! Και ο μεγεθυντικός φακός δε βοηθά (τον βρήκα απο το εικονίδιο).

 

:S

 

μεσα απο το kde configuration centre μπορεις πολυ ευκολα να τα ρυθμισεις αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mad1kas πολύ ωραίος. Φαίνεται λίγο γραφικός ο οδηγός σου αλλά κάποιος νέος συνήθως είναι χαομένος και καλό είναι να φτιάξει κάτι άνετα και απλά με έναν οδηγό σαν κι αυτόν για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις τελείως uninstall to KDE, μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση ένα ένα τα στοιχεία του.

Κάνε copy-paste αυτό στην κονσόλα και θα σου δουλέψει.

>sudo apt-get remove adept adept-batch adept-common adept-installer adept-manager adept-notifier adept-updater akregator amarok amarok-xine apport-qt ark arts debtags digikam dolphin enscript fftw3 foomatic-db-gutenprint gdebi-kde gnupg-agent gpgsm gtk-qt-engine gwenview hplip-gui hwdb-client-kde ijsgutenprint k3b kaddressbook kaffeine kaffeine-xine kamera karm katapult kate kbstate kcontrol kcron kde-guidance kde-guidance-powermanager kde-icons-mono kde-style-polyester kde-systemsettings kdeadmin-kfile-plugins kdebase-bin kdebase-data kdebase-kio-plugins kdebluetooth kdegraphics-kfile-plugins kdelibs-data kdelibs4c2a kdemultimedia-kfile-plugins kdemultimedia-kio-plugins kdenetwork-filesharing kdenetwork-kfile-plugins kdepasswd kdepim-kio-plugins kdepim-kresources kdepim-wizards kdeprint kdesktop kdesudo kdm kdnssd keep kfind kghostview khelpcenter kicker kio-apt kio-locate kio-umountwrapper kipi-plugins klipper kmag kmail kmailcvt kmenuedit kmilo kmix kmousetool kmplayer-base kmplayer-konq-plugins knetworkconf knotes konq-plugins konqueror konqueror-nsplugins konsole kontact konversation kooka kopete korganizer kpdf kpf kppp krdc krfb kscreensaver ksmserver ksnapshot ksplash ksplash-engine-moodin ksvg ksysguard ksysguardd ksystemlog ktorrent kubuntu-artwork-usplash kubuntu-default-settings kubuntu-desktop kubuntu-docs kubuntu-konqueror-shortcuts kvkbd kwalletmanager kwin kwin-style-crystal language-selector-qt libakode2 libarts1-akode libarts1c2a libartsc0 libaudio2 libavahi-qt3-1 libclucene0 libcluceneindex0 libdbus-qt-1-1c2 libept0 libexiv2-0 libflac++6 libgmp3c2 libgpgme11 libid3tag0 libifp4 libijs-0.35 libimlib2 libjpeg-progs libk3b2 libkbluetooth0 libkcal2b libkcddb1 libkdcraw1 libkdepim1a libkexiv2-1 libkipi0 libkleopatra1 libkmime2 libkonq4 libkpimexchange1 libkpimidentities1 libksba8 libkscan1 libksieve0 libktnef1 liblua50 liblualib50 libmimelib1c2a libmodplug0c2 libmpcdec3 libmysqlclient15off libnjb5 libofa0 libopenexr2c2a libopenobex1 libpoppler-qt2 libpq5 libpth20 libpulse0 libpythonize0 libqt-perl libqt3-mt libqt4-core libqt4-gui librsync1 libruby1.8 libsamplerate0 libsearchclient0 libskim0 libsmokeqt1 libstreamanalyzer0 libstreams0 libstrigihtmlgui0 libtunepimp5 libungif4g libxapian15 libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxcb1 libxine1 libxvmc1 mysql-common network-manager-kde networkstatus openoffice.org-kde openoffice.org-style-crystal perl-suid pinentry-qt poster psutils pykdeextensions python-kde3 python-qt3 python-qt4 python-qt4-dbus python-sip4 python2.5-dev qca-tls rdiff-backup restricted-manager-kde ruby ruby1.8 scim-qtimm skim software-properties-kde speedcrunch strigi-applet strigi-daemon 

http://www.psychocats.net/ubuntu/puregnome.php

Επίσης αυτό με τις μικρές γραμματοσειρές το είχα και εγώ, δεν ξέρω γιατί συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...