Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση προγράμματος... σε ποιο path;


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα (της υπογραφής μου) και με κάποια προσπάθεια το κατάφερα να παίζει ικανοποιητικά μέσω wine.

 

Επειδή έχω edubuntu με thin clients, δεν θέλω να εγκατασταθεί ξεχωριστά για κάθε χρήστη στο ~/drive_c/Program files/Γλώσσα, αλλά κάπου "κεντρικά". Είναι μόνο ένα εκτελέσιμο (Γλώσσα.exe).

 

Πού; στο /usr/local/bin είναι καλά;

 

Επίσης έχω κι έναν φάκελο με παραδείγματα, ο οποίος σε Windows πηγαίνει στο C:\Program files\Γλώσσα\Παραδείγματα. Αυτά είναι read only examples-προγράμματα για όλους τους χρήστες.

 

Στο Linux που ανήκει ένας τέτοιος φάκελος;

 

Ευχαριστώ,

Άλκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω στο /usr/local/bin είναι μια χαρά.

Κανονικά ο φάκελος με τα παραδείγματα θα έμπαινε στο /usr/local/share/γλωσσα/παραδειγματα αλλά φαντάζομαι πως το πρόγραμμα σου δε θα αναζητήσει το τελευταίο path, οπότε θα πρέπει ο χρήστης χειροκίνητα να πηγαίνει στην παραπάνω διεύθυνση (δεν είναι και οτι πιο εύχρηστο)

 

(Άσχετο: γιατί δεν γράφεις το πρόγραμμα να τρέχει σε περιβάλλον linux (ή ίσως ΚΑΙ σε linux); )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω στο /usr/local/bin είναι μια χαρά.

Κανονικά ο φάκελος με τα παραδείγματα θα έμπαινε στο /usr/local/share/γλωσσα/παραδειγματα αλλά φαντάζομαι πως το πρόγραμμα σου δε θα αναζητήσει το τελευταίο path, οπότε θα πρέπει ο χρήστης χειροκίνητα να πηγαίνει στην παραπάνω διεύθυνση (δεν είναι και οτι πιο εύχρηστο)

 

Μπα, δεν υπάρχει πρόβλημα, θα το κάνω όταν είναι σε Linux να αναζητάει τον φάκελο ../../share/Γλώσσα/Παραδείγματα.

 

Για τη μεταφορά σε Linux: το έχω σκεφτεί ένα σωρό φορές, αλλά

(α) δυστυχώς τον έχω γράψει σε Delphi, που δεν έχει κάτι αντίστοιχο σε Linux (Kylix και Lazarus δεν βολεύουν λόγω των components που χρησιμοποιώ), και

(β) έχω φάει κανά δυο χρόνια μόνο και μόνο για θέματα συμβατότητας στα Windows, ώστε να παίζει από Windows 95a μέχρι Vista χωρίς προβλήματα... Έχει πάρα πολύ windows-specific κώδικα μέσα, που δεν μεταφέρεται.

 

Εκ των υστέρων, μακάρι να είχα γνωρίσει νωρίτερα τα wxWidgets ή έστω το Qt...

Τώρα κάνουμε κάτι αντίστοιχο σε σκέτη Javascript, που είναι εκ των πραγμάτων cross-platform: http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=1077.0

 

Να 'στε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bravo alkisg !

 

πολύ αισιόδοξο για όλους μας, αυτο που κάνετε.

 

εύχομαι καλή επιτυχία,

αν και είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα!

 

υγ:προλαβαίνεις να γνωρίσεις την tcl/tk !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alkisg:

 

Επειδή το πρόγραμμα αυτό είναι «ξένο» προς το Linux, θα σου πρότεινα να το βάλεις όλο κάτω από το ίδιο tree, και δη στο /opt/γλώσσα (δηλ /opt/γλώσσα/bin/, /opt/γλώσσα/share/). Κατ' αυτόν τον τρόπο δεν αναμιγνύεται με το υπόλοιπο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal: thanks, είναι καλύτερος οδηγός από αυτόν της wikipedia που είχα διαβάσει, αλλά δεν αντικαθιστά την πείρα... Τώρα αν μου δώσεις κάποιο εκτελέσιμο και μου πεις που μπαίνει (/bin;/sbin/usr/bin;/usr/sbin;/usr/local/bin;/opt/...) δεν μπορώ να πω ότι ξέρω!!!

 

@apoikos: ευχαριστώ, με έβαλες σε μπελά! Σωστό μου ακούγεται όπως το λες, αλλά σωστή μου ακούγεται και η πρόταση των άλλων παιδιών... Δεν έχω την πείρα για να κρίνω, οπότε δεν ήθελα πλουραλισμό! :)

 

ΟΚ, νομίζω μία option για επιλογή φακέλου κατά την εγκατάσταση αρκεί, και τα παραδείγματα θα τα εντοπίζω στο ../share ή στο ../../share.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το «σωστό» path είναι αυτό που πρότεινε ο apoikos. «Σωστό» σε εισαγωγικά, γιατί αφού είσαι ο ίδιος διαχειριστής του συστήματος δεν πρόκειται να σου πει κανείς τίποτα όπου και να βάλεις το εκτελέσιμο. Οπότε, είναι καθαρά θέμα «στοκιάς» και τυπικότητας για το γαμώτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι το path που πρότεινε ο apoikos είναι πιο "σωστό". Γενικά καλό είναι τέτοιου είδους εφαρμογές να μην τις μπλέκεις με το σύστημα αλλά να τις τοποθετείς σε σημεία που υπάρχουν για τέτοιου είδους δουλειές. Έτσι κ αλλιώς το μόνο που χρειάζεται μετά για να λειτουργήσει είναι η κατάλληλη προσθήκη στο path του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Εν τέλει και μετά από αρκετό κόπο και βάσανα, το περιτύλιξα σε .deb αρχείο και έφτιαξα και repository για να γίνεται αυτόματα update από τον package manager!

Έφτιαξα και ένα wrapper script για να το εκτελεί μέσω wine, οπότε πλέον το έβαλα κανονικά στο /usr/bin, /usr/share κτλ.

 

Όποιος έχει όρεξη ας κάνει μια δοκιμή του repository, για να δει αν έκανα καμιά πατάτα:

http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=1320.msg8944#msg8944

 

 

Ευχαριστώ για τη στήριξη, ιδιαίτερα τον apoiko που με έχει βοηθήσει άπειρες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...