Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με power-off και Ubuntu Gutsy-Feisty


**G**

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλοζ.

Αντιμετωπίζω εδω και καιρό ένα ενοχλητικό πρόβλημα σχετικά με το shutdown των ubuntu gutsy/feisty. Έκανα google, βρήκα διάφορα πράγματα τα οποία όμως δε με βοηθησαν (η δεν κατάλαβα :confused: ). Ακούστε πως έχει. Κάνω shutdown απο το GUI και περιμένω να ξεφορτώσει το λειτουργικό. Εμφανίζεται το logo με την progress bar που "αδειάζει". Αφου λοιπόν ξεφορτώσει όλο το bar και είναι έτοιμο να κάνει shutdown, αντι να σβήσει το μηχάνημα, σβήνει το main λαμπάκι στο tower, ο σκληρός και το Case Fan (απ όσο ακούω τουλάχιστο), ενώ η κάρτα γραφικών (η οθόνη συνχίζει να παίρνει σημα) και το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή συνεχίζουν να λειτουργουν! Η κάρτα μου είναι ATI x700 (ati drivers 8.42.3). Παρακάτω είναι το entry στο grub menu:

 

title Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic

root (hd0,2)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=ca4a6f00-ba6d-4798-a3c6-824b4991d08d ro quiet splash

initrd /boot/initrd.img-2.6.22-14-generic

quiet

apm=power-off

 

 

και κάτι άλλες επιλογές που διάβασα κάτι με ACPI=off atm=on κάτι τέτοια τα δοκίμασα όλα δε γίνεται τπτ. Απο το bios είναι ενεργοποιημένο το ACPI 2.0. Ακόμα και στα φλώρικα τα windows σβήνει κανονικά το σύστημα... HELP! :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μετα απο update mandriva 2007 → 2008 εχω απενεργοποιησει το acpi γαιτι ελεγε συνεχεια unable to turn acpi on και δεν ξεκιναγε.

μαλλον ειναι θεμα συμβατοτητας του νεου kernel 2.6.22

γιατι η 2007 ειχε τον 2,6,19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι κάποιο issue με τη μητρική σου ή τα bios settings. Ποια μητρική έχεις; Θα σου πρότεινα να flash-άρεις latest bios και να μας πεις αν λύθηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx για τις απαντήσεις!

 

Πρέπει να είναι κάποιο issue με τη μητρική σου ή τα bios settings. Ποια μητρική έχεις; Θα σου πρότεινα να flash-άρεις latest bios και να μας πεις αν λύθηκε το πρόβλημα.

 

Λοιπον. Η μητρική μου είναι ASUS P5GL-MX γεννηθείσα το 2004 με τελευταίο bios (δεν αφήνω pc/συσκευές χωρίς να περάσω το τελευταίο bios/firmware τους). Το έκανε και με το προηγούμενο BIOS (στα Feisty ακόμα). Οπότε 2 bios και 2 λειτουργικά φαίνεται να αντιδρούν το ίδιο. Τώρα στα settings που λες πείραξα ότι είχε σχέση με power managment αλλα δεν είδα κάποια διαφορά. Αρα μαλλον δε φταίει το bios :/ Τώρα αν φταίει η μητρική η ίδια δεν έχω ιδέα πραγματικά.

 

Δοκίμασες να κάνεις shut down από κονσόλα;

 

Yep. Και πιο συγκεκριμένα έδωσα: sudo shutdown -P now . Ακριβώς τα ίδια.

 

Εκτός απ όλα αυτα για να κλείσω το PC πρέπει να κρατήσω 5 seconds το κουμπακι (το άλλαξα σε power button: instant-off απο bios και φαίνεται δεν έπιασε!) Κι αμα είσαι ξενύχτης στο pc αυτα τα 5 σου φαίνονται ωρες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pigene sto Bios kai kane disable to USB Legacy support

kane restart anoikse konsola kai modprobe apm amma exeis ston grub acpi=off noapic nolapic bgalto

 

venge@venge-desktop:~$ sudo modprobe apm

[sudo] password for venge:

FATAL: Error inserting apm (/lib/modules/2.6.22-14-generic/kernel/arch/i386/kernel/apm.ko): No such device

 

:o :O :o

 

Με το live cd σβηνει κανονικά ξέχασα να το αναφέρω sorry!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα.Με Ubuntu

Έψαξα στα fora , google αλλά τίποτα.Όταν όμως έκανα upgrate σε feity το πρόβλημα λύθηκε και χάρηκα πάρα πολύ ,γιατί ξέρω πώς είναι να είσαι ο μισός στο μαξιλάρι σου και ο άλλος μισός στό pc σου :fear:

Κάποια στιγμή έκανα και ένα image τού δίσκου μου με το partimage όχι ότι φταίει το αξιολάτρευτο πρόγραμμα απλώς το αναφέρω.

Και όταν αναγκάστηκα μετα απο καιρό να επαναφέρω το image ενώ περιελάμβανε τον νέο kernel πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Εχθές έκανα αναβάθμιση σε 7.10 ελπίζοντας πως θα διορθωθεί . Μάταια όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά λύθηκε μετά το upgrade στο gutsy.Αν και έκανα πάντα shurdown μέσω κονσόλας.Το restart σας δουλεύει?Για δώστε ένα

sudo reboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire . Το reboot πάντα δούλευε και δουλεύει.

 

Το σπαστικό είναι η φύση τού προβλήματος.Πόσα reboot να κάνεις σε δοκιμές ,κάποια μέρα πρέπει να πέρασα τα 20

Θα κάψουμε και κανα τροφοδοτικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...