Προς το περιεχόμενο

Boitheia parakalw!!!!


CloudConnected

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε τα εξής:

  • ># fdisk -l /dev/hda
    (στο Ubuntu by default [i]$ sudo fdisk -l /dev/hda[/i])
    
    Disk /dev/hda: 400.0 GB, 400088457216 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 48641 cylinders
    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
    Disk identifier: 0xffffffff
    
      Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
    /dev/hda1               1           4       32098+  83  Linux
    /dev/hda2               5         126      979965   fd  Linux raid autodetect
    /dev/hda3             127       46933   375977227+   f  W95 Ext'd (LBA)
    [b]/dev/hda4   *       46934       48640    13711477+   7  HPFS/NTFS[/b]
    /dev/hda5             127        1950    14651248+  fd  Linux raid autodetect
    /dev/hda6            1951       46933   361325916   fd  Linux raid autodetect


    Ή δες το από εκεί που είπε ο check2fire. Εδώ π.χ. βλέπουμε ό,τι υπάρχει ένα partition στον δίσκο hda, με αρίθμηση 4, το οποίο έχει NTFS.
     
     

  • Τώρα που ξέρεις την τοποθεσία του partition των windows (δίσκος και αρίθμηση), κάνεις edit to /boot/grub/menu.lst ώστε να περιλαμβάνει μόνο τα εξής:
     
    >default=1
    timeout=5
    
    title		Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic
           root		(hd0,4)
           kernel		/boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=bd8370c4-dbd5-4906-9dbc-7bf072b4d1b8 ro quiet splash locale=el_GR
           initrd		/boot/initrd.img-2.6.22-14-generic
           quiet
    
    title		Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic (recovery mode)
           root		(hd0,4)
           kernel		/boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=bd8370c4-dbd5-4906-9dbc-7bf072b4d1b8 ro single
           initrd		/boot/initrd.img-2.6.22-14-generic
    
    title		Ubuntu 7.10, memtest86+
           root		(hd0,4)
           kernel		/boot/memtest86+.bin
           quiet
    
    title Winblows
           rootnoverify (hd0,[b]3[/b])
           chainloader +1
    


     
     
    Πρόσεξε ότι στην καταχώρηση "Winblows" έχουμε "hd0,3", που αντιστοιχεί στο /dev/hda4 (η αντιστοιχία πάει ως εξής: hda1 = hd0,0, hda2 = hd0,1, hdb1 = hd1,0 κλπ), όπου στο συγκεκριμένο παράδειγμα υπάρχει ένα partition windows.
     
     

  • Στη συνέχεια θα σου εμφανίζεται επιλογή για να εκκινείς τα windows, αν δεν εκκινούν και σου βγαίνει "NTLDR μπλαμπλα", θα ξεκινήσεις από το cd τους (οποιωνδήποτε XP, λογικά δεν έχει σημασία), θα επιλέξεις να πας σε repair console (πατάς "r" κάπου στην αρχή αν θυμάμαι καλά) και θα δώσεις την εντολή "fixboot c:" (αν έχει δει το partition τους ως "C:", που είναι και το πιθανότερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σχετικά με αυτό που λέει ο check2fire, έχω ανεβάσει screenshot σε προηγούμενο post. Λέει unallocated ο υπόλοιπος χώρος. Τώρα θα ψάξω αυτά που είπε ο nske.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τερματικό μου λέει

Disk /dev/hda: 400.0 GB, 400088457216 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 48641 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0xffffffff

και μετά ότι "disk /dev/hda doesn't contain a valid partition table."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, από το cd του grub βρήκα τα εξής: υπάρχει αυτό το partition:

N IDE SCSI GRUB HURD OS

1 hdb1 sdb1 (hd1,0) hd1s1 windows

 

 

Eν πάσει περιπτώση ευχαριστώ πάρα πολύ όσους βοήθησαν. Κάνω φορμάτ (ελπίζω να μην χρειαστώ κι εκεί βοήθεια!!!) Απλά θα μείνω με την απορία αν τα windows υπήρχαν ακόμα ή είχαν σβηστεί... Με κάποιον ειδικό που μίλησα μου είπε ότι και να υπήρχαν, ήταν αδύνατο να τα εντοπίσει ξανά.. Δεν ξέρω... Το σημαντικό είναι ότι τα αρχεία μου όλα τα είχα στον άλλο δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske ? ta win mporoun na egkatastathoun se opoiodhpote partition ?

Δε γνωρίζω, αλλά λογικά ναι!

 

Συγγνώμη, απάντησα βιαστικά πριν και δεν είχα προσέξει ότι είναι SATA ο δίσκος και ότι δε αναγνωρίζεται καθόλου το partition του NTFS! Είναι άσχετο το προηγούμενο post μου.

 

Cloud, όταν έκανες εγκατάσταση το Ubuntu, μέσα από τον wizard της εγκατάστασής του, έκανες resize το partition των Windows, και στον χώρο που απελευθερώθηκε εφτιαξες τα partitions του Linux; Μήπως κατά λάθος επέλεξες να διαγραφεί το NTFS Partition;

 

Αυτή τη στιγμή, κρίνοντας από το Screenshot, το NTFS partition είτε έχει γίνει corrupt ή έχει διαγραφεί.

 

Λογικά και το fdisk τα ίδια θα σου πει, ότι πέρα από τα partitions του Linux υπάρχει μόνο unallocated χώρος, έτσι;

>$ sudo fdisk -l /dev/sda

 

Σε αυτήν την περίπτωση δύο ενδεχόμενα μπορώ να σκεφτώ:

 

- Ο Wizard εγκατάστασης του Ubuntu διέγραψε το partition των windows και στη συνέχεια έφτιαξε τα partitions του Linux (επειδή έτσι του είπες).

- Επέλεξες να γίνει resize το NTFS partition, όμως κατά την διαδικασία του resize έγινε corrupt (δε ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το resize τέτοιων partitions με τα εργαλεία που υπάρχουν στο Linux).

 

Αν ισχύει κάτι από τα παραπάνω δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι μέσα από το Linux. Αν έχεις σημαντικά αρχεία στο partition των windows, είτε δοκίμασε το Hirens Boot CD που έχει κάποια εργαλεία που προσπαθούν να ανιχνεύσουν/ανακατασκευάσουν/διορθώσουν διαγραμμένα/corrupt partitions, είτε σύνδεσε το δίσκο σε κάποιο άλλο μηχάνημα με windows και χρησιμοποίησε κάποιο από τα πολλά αντίστοιχα εργαλεία που υπάρχουν για Windows -και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για πολύωρη διαδικασία-.

 

Ένας γνωστός σε ανάλογη περίπτωση (NTFS filesystem corruption) είχε χρησιμοποιήσει με επιτυχία αυτό το εμπορικό πρόγραμμα, αλλά μπορεί να υπάρχουν και πιο καλά ή και ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...